Nemaža dalis žmonių darbo dieną beveik nepakyla nuo kėdės. O kur dar valandos, praleidžiamos automobilyje ar namie prie televizoriaus. Nuo ilgo sėdėjimo labiausiai kenčia stuburas, vargsta nugaros raumenys. Gydytojai sako, kad nuo nugaros skausmų neapdraustas nė vienas, todėl verta žinoti, kodėl pradeda skaudėti nugarą ir kaip to nemalonaus jausmo išvengti.
Sportinės traumos
Nemanykite, kad jos gresia tik profesionaliems sportininkams. Nuo jų neapdrausti ir žmonės, kurie, reguliariai nesportuodami, staiga nusprendžia išbandyti didelius krūvius – su sporto įrenginiais, žaisdami krepšinį, slidinėdami. Bet koks judesys, kai staigiai lenkiatės ar sukatės, gali patempti nugaros raumenis. Pirmoji pagalba tokiu atveju – geras nugaros masažas. Auksinė taisyklė – visada pradėti sportuoti nuo apšilimo ir lengvos mankštos.
Staigūs judesiai traumuoja
Nugara – tai lankstus kaulų ir raumenų junginys, galintis judėti net šešiomis kryptimis. Neretai nugara traumuojama vienu metu atliekant keletą judesių iš karto. Dažniausiai taip atsitinka, pasilenkus keliant sunkų daiktą, – reikėtų pritūpti, nugarą išlaikyti tiesią, o atsitiesti – jokiu būdu ne staigiu judesiu.
Stuburo ligos – bene dažniausia lėtinių nugaros skausmų priežastis
Nugarą gali skaudėti dėl netaisyklingos laikysenos ir stuburo iškrypimo. Skoliozė dažniausiai vargina paauglius (dėl nuolatinės netaisyklingos sėdėsenos) ir kai kurių profesijų žmones, dirbančius vienoda poza (smuikininkus, siuvėjus). Liga gydoma mankšta, masažu. Jei nuolat tenka dirbti vienoda poza, patariama kuo dažniau daryti pertraukas, o laisvalaikiu – judėti.
Liga, pažeidžianti stuburo tarpslankstelinius sąnarius, vadinama spondilioze. Slanksteliuose atsiranda spyglio pavidalo kaulinių išaugų, kurios spaudžia nugaros nervų šakneles, skausmas plinta į vieną arba abi kojas. Jauni žmonės spondilioze suserga dėl per didelio fizinio krūvio, dažnų traumų, o pagyvenę – dėl amžinių destrukcinių procesų. Padėti gali gydytojo paskirti vaistai, nugaros masažas, gydomoji mankšta, akupunktūra.
Labiausiai pažengusi stuburo patologija – nugaros smegenų išvarža, kai retai apsieinama be operacino gydymo.
Moteriška nugaros skausmų specifika
Moterims per menstruacijas irgi gali skaudėti nugarą, ypač apatinę jos dalį. Skausmą sukelia nerviniai impulsai, einantys iš gimdos ir kiaušidžių. Tokiu atveju padeda masažas ir kai kurie jogos pratimai.
Nugaros skausmais skundžiasi beveik visos būsimosios mamytės paskutiniais nėštumo mėnesiais. Vis labiau atsikišantis pilvukas paskui save traukia ir stuburą, todėl pakinta pusiausvyros centras. Nugaros raumenys paprastai nebūna tokie stiprūs, kad jį išlygintų. Ruošti raumenis sportuojant, atliekant specialią mankštą, reikėtų iki nėštumo ir pirmais nėštumo mėnesiais. Skausmų išvengti ar bent juos sumažinti padeda nėščiųjų korsetas.
Ilgas sėdėjimas
Ilgai sėdėdami vienoje padėtyje ar nuolat darydami monotoniškus judesius, gana greitai pajuntate nugaros skausmą. Biuro tarnautojai vidutiniškai 40 val. per savaitę praleidžia prie darbo stalo, o kur dar valandos už automobilio vairo. Sėdint pirmiausia smarkiai apkraunami juosmens raumenys, dėl to ir atsiranda nugaros skausmai. Treniruotėmis stiprindami pilvo ir nugaros raumenis, palengvinsite sau šį krūvį.
Specialistai pataria investuoti į kokybiškus minkštus kampus, sėdint nuolat keisti pozas, ieškoti galimybės kaitalioti sėdimą-stovimą darbą, bent kavą per pertraukėles gerti atsistojus. Kas valandą bent po penkias minutes pailsėti, atsistoti, pavaikščioti po patalpą. Nepamirškite ir kartas nuo karto padaryti vieną kitą tempimo veiksmą savo kojoms, rankoms, nugarai.
Profilaktikai – mankšta
Svarbiausia yra reguliariai mankštintis. Deja, net ir reguliariai sportuojantys žmonės nugarai dėmesio skiria nepakankamai. Prisiminkite eilinę treniruotę sporto klube: greičiausiai iki devinto prakaito mankštinate pilvo presą, tvirtinate sėdmenų, kojų, rankų raumenis. O pratimai nugarai, ypač apatinei jos daliai? Patyręs kineziterapeutas ar treneris turėtų padėti sukurti pratimų kompleksą nugaros raumenims stiprinti.
Pagalba, esant nugaros skausmui
Nugaros skausmas būna dvejopas: ūmus ir lėtinis. Ūmus prasideda staiga, gali būti sunkiai pakeliamas, kai, rodos, neįmanoma net pajudėti. Lėtinis skausmas tai sustiprėja, tai atslūgsta, tačiau vargina nuolat. Gydymas priklauso nuo skausmo pobūdžio. Ūmus skausmas aprimsta, kai mažiau judama, padeda ir šalti kompresai, skausmą malšinantys vaistai, tepalai. Lėtinio nugaros skausmo priežastį turėtų nustatyti gydytojas. Gali paaiškėti, kad skausmą sukelia netinkama laikysena, nejudrus gyvenimo būdas, bet gali būti nustatytos kur kas rimtesnės priežastys: sąnarių, stuburo slankstelių, kaulų ligos.
Žiauriai baisu nugaros skausmas, nukenčia viskas, ir psichika ir kitų žmonių džiaugsmas, kai negali su jais niekur neiti, esi prirakintas prie lovos.. Radau dar vieną neblogą straipsnį, gal padės tiems, kurie turi problemų https://alfasteps.com/patarimo-kategorija/nugaros-skausmas/