Kone kiekvienas, besinaudojantis mobiliojo ryšio paslaugomis, gana dažnai gauna įvairių informacinio ir pramoginio turinio žinučių: įsigyti bilietą į koncertą, užsisakyti melodiją telefonui, išbandyti savo laimę loterijoje ir t. t. Daugelis iš mūsų į tas žinutes net nereaguojame. O gal be reikalo? Gal jos – „nekaltas“ būdas patuštinti mūsų kišenę?
Vieno plungiškio mobiliajame telefone neseniai sumirgėjo žinutė, kad jo numeris laimingas ir kad atsiveria galimybė dalyvauti klausimų-atsakymų žaidime bei laimėti nemenką sumą pinigėlių. Po pirmosios SMS atėjo ir antroji, ir trečioji. Telefonas netilo ne tik dieną, bet ir naktį. Klausimai buvo siunčiami iš trumpojo numerio 1319. Nors žmogus ketino numoti į šį reikalą ranka, vis dėlto pasmalsavo – kas tai per žaidimas?
Pagalbon pasitelktas visagalis internetas plungiškį gerokai nustebino. Apie numeriuką 1319 rašoma nemažai ir ne iš gerosios pusės. O labiausiai apstulbino tai, kad už atsiųstąsias žinutes žmogui tenka pačiam susimokėti. Nors jis jokios paslaugos neužsiprenumeravo ir net neatsakė į gautąsias SMS. Mokėk – ir viskas! Matyt, vien už tai, kad tavo numeris… – laimingas.
Internete viešinamuose straipsniuose nurodoma, kad iš numerio 1319 atsiųstos žinutės gali kainuoti net iki 10 litų. Suma pridedama prie kliento sąskaitos. Beje, žinutės turinyje nėra jokios nuorodos (net ir mažytėmis raidytėmis neparašyta), kad ji arba atsakymas į ją apmokestintas. Taigi nieko keisto, kad daugelis žmonių net neįtaria, jog visa tai – mokama. Ir dar – gana brangu.
Gaunantieji žinutes iš numerio 1319 neturėtų numoti į viską ranka. Aišku, jei nenori paploninti savo piniginės. Ką tokiu atveju daryti? Ir internete rašoma, ir vienos telekomunikacijų bendrovės atstovė pasufleravo: numeriu 1319 reikia išsiųsti žodelį STOP. Ir tai suveikė – po kelių valandų žmogus gavo atsakymą, kad paslaugos teikimas nutrauktas, nors… jokia paslauga niekada ir nebuvo užsakyta.
Taigi nežinia kieno mums siuntinėjamos žinutės nėra tokios jau nekaltos ar nevertos dėmesio. Jomis paslapčiomis melžiami mūsų pinigai.
Ir Ryšių reguliavimo tarnyboje, ir prie Vyriausybės įsteigtame Informacinės visuomenės plėtros komitete mums patvirtino: dėl numerio 1319 gaunama daug žmonių skundų, visuomenė reiškia pretenzijas dėl nepageidaujamų SMS, už kurias dar ir nemenkus pinigus reikia pakloti. Kaip sakė Informacinės visuomenės plėtros komiteto atstovė Kristina Aidietienė, komiteto Teisės ir personalo skyrius jau domisi numeriu 1319.
Gali būti, jog šiuo klausimu, jei bus įžvelgta nusikalstamos veikos požymių, komitetas kreipsis ir į prokuratūrą.