Birželio19-21 dienomis Plungėje vyko projekto „Plungė – Lietuvos kultūros sostinė 2009“ pagrindiniai renginiai. Pristatyti trys kultūrinio turizmo maršrutai: meninių galimybių, sakralinis-istorinis, muzikinis-literatūrinis. Miesto šventės, XI pučiamųjų ir istorinių šokių festivalio programa buvo sklidina muzikos, šokių ir dainų, teatrų spektaklių, poezijos, pagarbos krašto istorijai, tradicijoms, dabarčiai, žmonėms.
Prie buvusio vandens bokšto, tapusio nauja erdve kultūros renginiams, dailininkai Tomas Danilevičius ir Juozas Laivys pristatė meninių galimybių maršrutą, kuris ir toliau tęsis parodomis, poetiniais-vizualiniais perfomansais po atviru dangumi. Sakralinio-istorinio maršruto vadovė Žemaitijos nacionalinio parko Kultūros paveldo skyriaus vedėja Aldona Kuprelytė miesto svečiams papasakojo, plungiškiams priminė Plungės miesto istoriją, parodė senąsias kapines su dabar restauruojama Visų šventųjų koplyčia, Lurdą, Šv. Jono Krikštytojo bažnyčią.
Po tokios įžangos žmonių laukė renginiai viešosios bibliotekos kiemelyje, Žemaičių dailės muziejuje ir prie muziejaus, Senamiesčio aikštėje, prie kultūros centro. Rodėsi, kad visi plungiškiai su svečiais, vaikais ir kūdikiais ant rankų, pamiršę kasdienius rūpesčius, išėjo į šventę.
Šeštadienis pradėtas iškilmingu Savivaldybės tarybos posėdžiu, šįkart vykusiu vienoje iš kunigaikščio Mykolo Oginskio rūmų menių. Seimo narį Joną Jagminą, Savivaldybės tarybos narius, Plungės garbės piliečius, svečius iš užsienio ir Lietuvos, įmonių ir įstaigų vadovus sveikino merė Elvyra Valerija Lapukienė, Žemaičių dailės muziejaus direktorius Alvidas Bakanauskas, jo pavaduotoja Jolanta Skurdauskienė, Plungės garbės pilietis Juozas Domarkas ir kiti. Po posėdžio visi buvo pakviesti į verslo įmonių parodos atidarymą, kur savo produkciją, prekes ir paslaugas pristatė 17 įmonių ir įstaigų.
Į Babrungo slėnyje vykusį projekto „Plungė – Lietuvos kultūros sostinė 2009“ projekto iškilmingą pristatymą plungiškių pasveikinti atvyko Seimo Pirmininkas Arūnas Valinskas, Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto pirmininkas Valentinas Stundys, Seimo nariai J. Jagminas, Jurgis Razma, Asta Baukutė, Dainius Budrys, Kultūros ministerijos sekretorius Juozas Širvinskas. Šventėje dalyvavo Plungės miestų-partnerių delegacijos iš Švedijos, Norvegijos, Latvijos, Estijos, Rusijos, Lenkijos ir Čekijos.
Pučiamųjų orkestrų ir istorinių šokių kolektyvų koncertuose dalyvavę Lietuvos valstybinis pučiamųjų orkestras „Trimitas“, LR Vidaus reikalų ministerijos reprezentacinis orkestras, Karinių jūrų pajėgų orkestras, Kauno pučiamųjų orkestras „Ąžuolynas“, Šiaulių, Šilutės, Telšių, Mažeikių, Skuodo, Sedos, Plungės orkestrai džiugino jungtine programa „Vario audra“. Kartu su istorinių šokių kolektyvais iš Klaipėdos, Vilniaus ir Anykščių orkestrai atliko M. K. Oginskio polonezą „Atsisveikinimas su Tėvyne“, rodė solinius koncertus.
Žiūrovai negailėjo plojimų Lietuvos kariuomenės Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino štabo bataliono Garbės sargybos kuopos karių parodomajai programai „de File“, svečiams – „Triumfo arkos“ žvaigždėms Vaidai Genytei ir Egidijui Bavikinui, estrados solistei Rūtai Ščiogolevaitei, kraštietei dainininkei Vilijai Mikštaitei, Andriui Mamontovui, liaudiškos muzikos kapeloms, prie M. Oginskio rūmų matytiems profesionalių ir mėgėjų teatrų iš Klaipėdos, Kelmės, Kalvarijos, Viešintų vaidinimams, Vilniaus dailės akademijos Telšių Dailės fakulteto kostiumų dizaino specialybės studentų projektui „Miežiai“ ir visiems – trisdešimt vienam renginiui, kuriuos vainikavo šeštadienio vakarą į dangų plūdę įspūdingi fejerverkai, sekmadienio vakarą – įstabaus grožio ugnies ir šviesos misterija „Pašlovinkim mirksnį būties“, kurią surengė Kelmės kultūros centras.
Visomis šventės dienomis miesto aikštėje ir jos prieigose vyko tautodailės mugė ir tradicinių amatų demonstravimas. Ką sugeba, rodė ne tik Žemaitijos, bet ir iš visos Lietuvos miestų miestelių susirinkę drožėjai, mezgėjos, kalviai, keramikai, pynėjai. Ko tik čia nebuvo!..
Kultūros centre atidaryta Plungės krašto dailininkų grupės „3+“ – Valdo Simučio, Aliaus Veselio, Alvydo Stonkaus, Leonardo Černiausko, Inos Jakubėnienės – tapybos paroda, Plungės istoriją priminė žurnalisto Eugenijaus Bunkos surinktų senovinių nuotraukų instaliacija. Miesto parke mažuosius plungiškius džiugino žaidimai ir atrakcionai, gyvos skulptūros.