„Laiko mašina“ – taip vadinosi prie Platelių ežero, vadinamojoje Pakalniškynėje, vykusi savaitės trukmės Telšių krašto skautų ir ne skautų stovykla. Jos dalyviai – apie 200 vaikų ir 80 suaugusiųjų – per septynias dienasnukeliavo nuo ledynmečio iki pat XXI amžiaus.
Stovyklos kūrimosi procesas prasidėjo šeštadienį, o sekmadienį, kuris buvo pavadintas žemės formavimosi diena, – atidarymo rikiuotė. Į ją pasveikinti stovyklautojų atvyko Plungės rajono savivaldybės meras Audrius Klišonis, parlamentaras, skauto Andriaus tėtis Andriejus Stančikas, Plungės rajono savivaldybės tarybos narė, ūkininkė ir ištikima skautų draugė Daina Martišienė.
Tądien įgijome laukinių įgūdžių: mokėmės švilpesių komandų, rikiuotės ir žygiavimo, saugaus elgesio su kirviu, peiliu ir kitais įrankiais, mazgų rišimo, medicinos ir sveikos gyvensenos, topografijos, laužų rūšių ir kt. Vėliau – specialybių užsiėmimai: pionerijos (įrengimų statymo), rankdarbių, medicinos, laužavedybos, mazgų rišimo, žolininko, žurnalisto, topografo, lankininko, žvejo, maistininko, rašytojo, pasaulio draugo, išgyvenimo, nuotykio ieškotojo, riterio ir net vaiduoklio. O vakare – laisvalaikio veikla: nuo skaitymo iki sporto užsiėmimų. Atidarymo diena baigta šv. Mišiomis, kurias aukojo brolis Vilius ir vienuoliai argentinietis Aleksas bei italas Pjeras, ir laužu.
Pirmadienį pabudome… akmens amžiuje. Tad virėme žuvienę, kepėme skautišką duonelę, mokėmės pažinti valgomas ir gydančias žoleles, darėmės pirmykščius ginklus, amuletus ir stabus, žaidėme to laikotarpio žaidimus.
Kitas rytas – antikos laikai, kai leidomės į „romėnų“ organizuotus žemių užkariavimo žygius. Mažiausiems teko įveikti apie 10, vyresniems – 20, o vyriausiems – 35 kilometrus. Po šių žygių prireikė… daug pleistriukų nutrintoms kojoms.
Trečiadienis pakvietė į riterių turnyrą dėl imperatoriaus dukters rankos. Išvydome žiaurų barbarą su kuoka, du stilingus kryžiuočius, romėnų legionierių ir žvaigždžių karų dalyvį iš ateities. Vėliau – trijų žemių kariuomenių mūšis su skydais, katapultomis ir rankinėmis miltų bombomis. Beje, tą dieną pagausėjo patyrusių skautų – „vyšnių“ – gretos. Net šeši broliai ir sesės po naktinio žygio grįžo ryšėdami nebe geltonus, o vyšninius kaklaraiščius.
Naujieji laikai ketvirtadienį prasidėjo keliaujančių pirklių („Žemaitijos pieno“ darbuotojų), riterių (policininkų), daktarų (Plungės visuomenės sveikatos biuro atstovių), atleto (dziudo trenerio Edvardo Žiliaus) apsilankymu ir pamokomis-edukacijomis. Paskui – tradicinis stovyklos aukcionas! Po vakarinės rikiuotės suaugusiojo skautybėje įžodį davė sesė Jolanta.
Naktį iš ketvirtadienio į penktadienį laiko mašina parskraidino mus į XXI amžių, kuriame: protmūšiai, eksperimentai, laboratorijos. Į vakaro rikiuotę atžygiavome skiltimis, buvome apdovanoti keliautojų laiku pažymėjimais, dėkojome vieni kitiems už stovyklą ir sutarėme susitikti būsimose. Dar laukė stovyklos uždarymo šv. Mišios, vakaro laužas ir baltoji naktis, vietoj kurios dauguma vis dėlto rinkosi miegą.
Svarbiausi stovyklos žmonės: viršininkas Tadas; komendantas Tomas; ūkio reikalus tvarkę Žydrūnas ir Virgilijus; pastovyklių viršininkai Donatas (vilkų), Kamilė (sesių), Julius (brolių), Gabrielė (vyr. sesių), Julius (vyčių); visas būrys skiltininkų; dvasiniais reikalais rūpinęsi Vilius, Edita, Kristina, Aleksas, Pjeras; pramogomis ir edukacijomis – Kristina. O kur dar visi tie, kurie vedė specialybių užsiėmimus, organizavo laisvalaikio veiklą!
Neįmanoma nepaminėti sesės Virginijos, kuri buvo stovyklos vaikų darželio sumanytoja, fotografų Loretos ir Donato Vaičiulių bei Vaidos Šetkauskės, Olgos ir Aurelijos, kurios ne tik pamatuodavo temperatūrą, užklijuodavo pleistriuką, bet ir paguosdavo susirgusį… ilgesiu, virtuvėje triūsusių Ingos ir Nijolės.
Gavusi Plungės rajono savivaldybės paramą (2 000 eurų) asociacija „Plungės skautai“ galėjo pakviesti nemokamai stovyklauti 9 mūsų savivaldybės vaikus (iš vaikų globos agentūros „Cyrulis“ ir socialiai remtinų šeimų), 21 (iš socialiai remtinų ir daugiavaikių šeimų) stovyklavo už simbolinę sumą. Dar 20 vaikų stovyklos išlaidas padengė asociacija „Plungės skautai“ ir rėmėjai.
„Plungės skautų“ inf.