Jau antrą dešimtmetį utilizacijos įmonė, įsikūrusi Kalakutiškės kaime, pratina Rietavo miesto ir aplinkinių kaimų, ypač Pelaičių, gyventojus prie gamyklinių kvapų. Kokių tik priemonių nesiimta per šį laikotarpį – kalbėta ir geruoju, ir piktuoju, grūmota grasinant bankrotu ir gyventojų piketu, rinkti žmonių parašai, išsiuntinėta daugybė raštų į įvairias institucijas ir net lakstyta po laukus gaudant smarvę… Nepaisant visų pastangų, gamykla gyvuoja eidama iš vienų savininkų rankų į kitas ir smirdi kaip
Gera komunikacija papirko gyventojus
Gaišenų kvapas, sklindantis iš uždarosios akcinės bendrovės „Rietavo veterinarinė sanitarija“, kelias birželio savaites be perstojo dusino Pelaičių gyventojus. Birželio 20-ąją bendruomenė „ant kilimo“ pasikvietė įmonės gamybos direktorių Petrą Česnauską. Puikius komunikavimo įgūdžius turintis vadovas net „karštame“ taške – kaime, kuriame smarvė jaučiama labiausiai, sugebėjo valdyti situaciją, todėl per susitikimą pelaitiškiai nei žaibais svaidėsi, nei duris trankė… Gyventojai ramiai išklausė pasakojimą apie milijonines investicijas į įrangos atnaujinimą ir dar kartą patikėjo pažadu, kad „Rietavo veterinarinė sanitarija“ padarys viską, kad tų kvapų neliktų.
„Pastarąsias kelias savaites smarvę jautėme kasdien: viename kaimo gale intensyvesnę, kitame – silpnesnę. Ir taip metai iš metų – situacija tai pagerėja, tai pablogėja. Esame pasidarę kvapų ekspertais – atpažįstame juos, žinome, kokią smarvę skleidžia žaliava, kokia pasklinda gamybos proceso metu, koks kvapas ateina iš sandėlių. Į susitikimą su mumis atvykęs „Rietavo veterinarinės sanitarijos“ gamybos direktorius neneigė, kad kvapai pastaruoju metu aplinkoje jaučiami gana dažnai. Teisinosi tuo, kad vos ne kasdien vienas po kito įmonėje vyksta smulkūs gedimai. P. Česnauskas mums papasakojo apie Italijos įmonę, kuriai leista nusipirkti gamyklos akcijų, apie investicijas, norą gerinti gamyklos įvaizdį ir gražiai sutarti su aplinkinėmis bendruomenėmis. Nesame nusistatę prieš utilizacijos įmonę, žinome, kad joje dirba ir užsidirba mūsų savivaldybės gyventojai, bet norime kvėpuoti švariu oru“, – dėstė po susirinkimo kalbinta Pelaičių bendruomenės pirmininkė Jurgita Grikšienė.
Jau ne kartą girdėta giesmė
Bendruomenės pirmininkė neslėpė, jog situaciją smarkiai švelnina tai, kad įmonės atstovai, kitaip nei pirmtakai, noriai bendrauja su gyventojais.
Sakoma, kad gera komunikacija daro neįmanomus dalykus. Gal to, kas įvyko Pelaičiuose, stebuklu ir nepavadinsi, bet žmonės, negalintys vasarą pradaryti langų, lauke padžiauti skalbinių ar pasikviesti svečių, nes juos, nepripratusius prie gaišenų dvoko, pykina, patikėjo pasakojimu apie gamyklos geranoriškumą ir norą atsinaujinti.
Bendraudami su bendruomenės pirmininke, klausydami, kaip J. Grikšienė perpasakoja P. Česnausko pateiktą informaciją, supratome, kad mes tą giesmę jau esame girdėję. Prisiminėme ir kur – įmonės vadovai lygiai tą patį kalbėjo per 2022 metų lapkričio 24 dieną vykusį Rietavo savivaldybės tarybos posėdį.
Anuomet generalinis direktorius Rimantas Smolskis akcentavo pastangas mažinti į aplinką patenkančią smarvę: „Per pastaruosius dvejus metus net bankroto proceso metu įmonė į tiesiogines ir netiesiogines su kvapais susijusias priemones investavo 3,7 mln. eurų.“ Gamybos vadovas P. Česnauskas detalizavo, į ką konkrečiai investuota: „Didelę įtaką kvapo patekimui į aplinką turi gyvūninės kilmės atliekos. Siekiant, kad į gamyklą atkeliautų kuo šviežesnės, mažesnį kvapą skleidžiančios gyvūninės kilmės atliekos, įsigytos 5 naujos mašinos ir 20 naujų konteinerių. 1,5 mln. eurų skirta gamybos linijoms atnaujinti – naujam katilui ir įrangai, leidžiančiai operatyviau perdirbti žaliavą, įsigyti. 0,5 mln. eurų investuota į linijų remontą. Daugiau žmonių įdarbinta technikos padalinyje, kurio užduotis – operatyviai spręsti iškilusias technines problemas, atlikti techninę profilaktiką, kas leistų ateityje išvengti gedimų gamybos proceso metu. Sustiprintas ir gamybos padalinys – daugiau darbuotojų rūpinsis švaros užtikrinimu, dezinfekavimo kontrole.“
Utilizacijos gamyklos atstovai tada kalbėjo, kad problemų kelia likęs vienas senas katilas, kuriam sugedus ir jaučiami smarvės pliūpsniai. Žadėjo, kad kitų metų vasarą jis bus pakeistas. (Apie tai rašėme 2022 m. gruodžio 6 d. – aut. past.)
Optimizmo teikia naujas akcininkas
Ir šį kartą, praėjus beveik dvejiems metams, pelaitiškiams P. Česnauskas kalbėjo apie 3,7 mln. eurų investicijas, apie katilą, kurį būtina pakeisti norint sumažinti kvapus.
Susisiekėme su P. Česnausku telefonu ir tiesiai šviesiai paklausėme: „Ar pats tikite tuo, ką kalbate kitiems?“ Priminėme jam, kad tuos pažadus girdėjome 2022-aisiais.
Pašnekovas nesutriko, teigė ir anuomet, ir dabar šventai tikintis tuo, ką sako. Pasakojo, kad praėjusių metų pabaigoje 15 proc. „Rietavo veterinarinės sanitarijos“ akcijų įsigijo kelias dešimtis utilizacijos įmonių įvairiose šalyse turinti milžinė Italijos „SAPI S.p.a.“. Šiemet gegužės pabaigoje koncernui leista nusipirkti ir daugiau akcijų. „Koncernas iš karto pradėjo investuoti į įmonės atnaujinimą, o dabar, kai turės 50 proc. akcijų, investicijos dar labiau paspartės. Planuojama, kad į gamybą per dvejus metus bus investuota 3,7 mln. eurų. Iš jų 700 tūkst. eurų – konkrečiai į įrangą, šalinančią kvapus. Tikiu, kad, įgyvendinus sudarytą techninių ir inžinerinių veiksmų planą, bendrieji įmonės kvapai bus sumažinti mažiausiai 70 proc.“, – kalbėjo utilizacijos įmonės atstovas.
Paklaustas, kodėl šiemet, nepaisant jo minėtų nuolatinių investicijų, situacija su kvapais pablogėjo, atsakė, kad tam įtakos turi karšti orai, žemas slėgis ir įvairūs smulkūs įrangos gedimai. Gamybos direktorius lyg paruoštuką iš kišenės ištraukė ir paaiškinimą dėl katilo. Anot jo, anksčiau žadėtasis katilas buvo nupirktas, o dabar jau kalbama apie kito, galingesnio, nepertraukiamos gamybos katilo įsigijimą.
Kvietimo į ekskursiją atsisakė
P. Česnauskas per susitikimą su Pelaičių bendruomene kvietė kaimo gyventojus į ekskursiją po gamyklą. Tokiai išvykai jie „nepasirašė“… „Norėjau, kad žmonės apžiūrėtų gamyklą, pamatytų, kaip vyksta gamybos procesas. Tikėjausi paneigti apie įmonę sklandančius mitus – esą mes taupydami filtrų nekeičiame ar temperatūrą krosnyje mažiname. Pastarasis laikotarpis bendrovei nebuvo lengvas – susidūrėme su karo Ukrainoje, energetikos ir žaliavų krizėmis. Visas jas įveikėme. Gamykla atsinaujins, ir, tikiu, kada nors su pelaitiškiais kaip draugai susėsime prie kavos puodelio“, – žavėjo oratoriniais gebėjimais P. Česnauskas.
Nežinome, kiek rietaviškių ir aplinkinių kaimų gyventojų dar tiki tokiomis optimistinėmis kalbomis, bet iš visos širdies palinkėjome, kad P. Česnausko svajonė apie geranoriškus ir gražius santykius su bendruomene išsipildytų.
Smarve NE karve nenudurs.