Klaipėdos apygardos teisme baigta nagrinėti baudžiamoji byla, kurioje plungiškiai Kęstutis Klemauskas (g. 1983 m.) ir jo gyvenimo draugė J. R. kaltinti neteisėtai įgiję, laikę ir siuntę į užsienį parduoti labai didelį kiekį narkotinių medžiagų. Teismas nusprendė: už narkotikų platinimą vyras 11-ai metų sės už grotų, moteris išteisinta. Tiesa, pasinaudodamas nuosprendžio apskundimo teise, K. Klemauskas tai ir padarė. Apeliacinį skundą dėl J. R. išteisinimo surašė ir prokuratūra.
Kriminalų istorija
Skaitytojams priminsime, kad šis K. Klemausko nusikaltimas – tai tik viena iš daugelio jo veikų didelio masto ikiteisminiame tyrime, apimančiame nusikalstamos grupuotės, organizavusios narkotikų platinimo tinklą Lietuvoje ir užsienio šalyse bei prekybą žmonėmis, veiklą. Tarptautinė nusikaltėlių gauja susekta ir demaskuota bendradarbiaujant trijų Europos Sąjungos valstybių kovos su organizuotu nusikalstamumu tarnyboms. Pirmąkart tokiai operacijai vadovavo Hagoje įkurtas Tarptautinis koordinavimo centras. Tyrimas tarptautinio masto byloje dar nebaigtas. 2020 m. rugpjūtį sulaikius grupuotę, per kratas aptikta daugiau kaip 136 tūkst. eurų ir 12 400 Didžiosios Britanijos svarų sterlingų grynaisiais. Tuomet Airijoje buvo sulaikyti aštuoni, o Lietuvoje – du gaujos nariai. Manoma, kad nusikalstamos grupuotės lyderis – K. Klemauskas. Kaip ir minėta, baudžiamoji byla dėl labai didelio kiekio narkotikų platinimo išskirta į atskirą, joje remiamasi ir gaują sekusių Airijos kriminalistų parodymais.
Iš didelės apimties bylos išskirta ir dar viena, kurioje figūruoja K. Klemauskas: sausio 13-ąją Klaipėdos apygardos teisme pradėta nagrinėti baudžiamoji byla, kurioje plungiškis kaltinamas tuo, kad dar 2017 m. su kretingiškiu advokatu Romanu Lupeika neva susitarė, kad šis padės jam įteisinti nelegalius pinigus – 157 000 eurų (K. Klemausko atžvilgiu dar atliekamas ikiteisminis tyrimas, kuriame jam pareikšti įtarimai dėl nusikalstamu būdu gauto turto legalizavimo – aut. past.). Į pinigų įteisinimo planą buvo įtraukta ir kaltinamojo mama D. K., antstolis, notaras.
Plungės apylinkės teismo Plungės rūmuose nagrinėjama dar viena – turto sunaikinimo visuotinai pavojingu būdu – baudžiamoji byla, kurioje K. Klemauskas – vienas iš kaltinamųjų. Šioje byloje plungiškis teisiamas už tai, kad galimai užsakė Plungės rajono savivaldybės administracijos direktoriaus Mindaugo Kauno šeimos automobilio padegimą. Byla jau finišo tiesiojoje, tikėtina, kad netrukus K. Klemauskas išgirs antrąjį nuosprendį.
Narkotikų byla
Narkotikų platinimo byloje K. Klemauskas kaltinamas tuo, kad 2020 m. rugpjūčio 10 d. 21.05 val. iš buto Dubline į parką išvežė ir iki 2020 m. rugpjūčio 28 d. 16.15 val. ten paslėptus laikė 2 stiklainius, kuriuose buvo 4 plastikiniai maišeliai su 297,872 g miltelių. Jų sudėtyje aptiktas labai didelis kiekis – 151,389 g – narkotinės medžiagos – kokaino. Rugpjūčio 28-ąją parke narkotikus rado ir paėmė policijos pareigūnai.
J. R. buvo kaltinama tuo, kad su savo gyvenimo draugu sutarė įsigyti narkotinių medžiagų. Esą buvo susitarta, kad J. R., būdama Lietuvoje, rašys pranešimus tiekėjui užsienyje dėl narkotinių medžiagų įsigijimo, o K. Klemauskas vyks susitikti su tiekėjo atsiųstu asmeniu. Plungiškis į užsienį išskrido 2020 m. rugpjūčio 3 d., o J. R. nuo rugpjūčio 5 iki 9 dienos esą žinutėmis su tiekėju susitarė, kad rugpjūčio 10-ąją sutartoje vietoje K. Klemauskui bus perduoti narkotikai. Kaltinamajame akte minima, jog K. Klemauskas, gavęs informaciją dėl narkotinių medžiagų įgijimo, rugpjūčio 10 d., apie 19.40 val., iš nenustatyto asmens įgijo ne mažiau kaip 297,872 g miltelių, kurių sudėtyje buvo ne mažiau kaip 151,389 g kokaino. Tą pačią dieną, apie 20.15 val., įsigytuosius narkotikus sudėjo į 2 stiklainius, išvežė į Dublino parką ir ten paslėpė. Kaip minėjome, Airijos policijos pareigūnai juos ten aptiko rugpjūčio 28 d., apie 16.15 val.
Klausėsi pokalbių, sekė
Teismo metu paaiškėjo, jog Airijoje K. Klemauskas buvo sekamas. Apie tai nuotoliniu būdu liudijo Dublino kriminalinės policijos pareigūnas M. M. – nusikaltėlius sekusios tarptautinės tyrėjų grupės narys. Pareigūnas teisme papasakojo, kad iš kolegų Lietuvoje gavęs informacijos, jog parke bus palikti narkotikai, plungiškį pradėjo sekti. Pareigūnai K. Klemauską atsekė iki parko, tačiau kuriam laikui jį pametė iš akių. Kai K. Klemauskas išėjo iš parko, policininkai toliau ėjo paskui jį, tačiau įtarę, jog lietuvis galimai suprato esąs sekamas, operaciją nutraukė.
Kitą dieną pareigūnai atvyko į parką su dviem tarnybiniais šunimis, tačiau narkotikų paieškos nedavė rezultatų.
Rugpjūčio pabaigoje, kai K. Klemauskas buvo sulaikytas, Lietuvos kriminalistai Airijos pareigūnams perdavė detalią parko schemą, kurią plungiškė siuntė bendrininkui. Joje – nuorodos, kur galimai paslėpti narkotikai. Pasinaudodami planu, Dublino pareigūnai patvoryje rado du stiklainius, kuriuose – po du pakelius su balkšvos spalvos milteliais. Atlikus tyrimus laboratorijoje, paaiškėjo, kad milteliuose esama 150 gramų gryno kokaino, kurio vertė gatvėje siekia apie 21 tūkst. eurų. Policija žinojo, kur K. Klemauskas gyveno, tad spalį jo nuomojamame bute Dubline buvo atlikta krata, kur ventiliacijos angoje aptikta 1 013 eurų.
Apie galimą narkotikų pirkimą ir jų slėpimo būdą Lietuvos kriminalistai sužinojo klausydamiesi plungiškio, jo gyvenimo draugės ir užsienyje buvusio bendrininko pokalbių.
Teisme buvo apklausti ir Lietuvos pareigūnai, dalyvavę atliekant slaptus tyrimo veiksmus, bei įslaptintas liudytojas, kuris tikino žinojęs, jog abu kaltinamieji užsiiminėja narkotikų prekyba. Tiesa, siekiant išsaugoti jo anonimiškumą, teismas neturėjo galimybės patikrinti jo parodymų teisingumo.
Kaltę neigė
Nei K. Klemauskas, nei J. R. kaltais neprisipažino. Vyras tikino į Airiją skridęs verslo reikalais, ketinęs dalyvauti automobilių aukcione, jokių narkotinių medžiagų neįgijo, jų negabeno ir parke neslėpė. Anot jo, 2020 m. rugpjūčio 10 d. vakare į parką važiavo sportuoti. Pakeliui nebuvo sustojęs ir su niekuo nesusitiko. Grįžęs į automobilį, persiavė sportinius batelius ir išvažiavo savo reikalais. Plungiškis tikino nesupratęs, kad yra stebimas policijos pareigūnų. Anot jo, asmens kratos metu rastu telefonu naudojosi ne tik jis, bet ir kiti asmenys, kurie be apribojimų galėjo naudotis ir jo socialinio tinklo paskyra. Kaltinamojo tvirtinimu, jo telefone pareigūno rastą planą-schemą braižė ir kitam siuntė ne jis.
Moteris teisme pasakojo, kad ji niekada nesitarė su gyvenimo draugu dėl narkotinių medžiagų įsigijimo ir nerašė jokių pranešimų narkotinių medžiagų tiekėjams. J. R. patvirtino, jog sugyventinis jai dažnai skambindavo, pasakodavo apie viską, kas įvyko, ką pamatė ar girdėjo. Tokie pokalbiai trukdavo nuo pusvalandžio iki valandos.
Kaltė įrodyta
Išnagrinėjęs bylą, teismas konstatavo, jog K. Klemauskas kaltas. O jo kaltę įrodo ne tik liudytojų parodymai teisme ir ikiteisminio tyrimo metu, bet ir rašytiniai įrodymai: K. Klemausko sekimo protokolas, užfiksuoti plungiškio ir jo gyvenimo draugės telefoniniai pokalbiai, iš kurių turinio aišku, kad vyras 2020 m. rugpjūčio 10 d. vakare iš buto Dubline automobiliu vyko į parką, suprato, jog yra stebimas policijos pareigūnų, bijojo būti sulaikytas ir pan. Pokalbių suvestinėse užfiksuota ir tai, kad K. Klemauskas pokalbių su J. R. ir kitu bendrininku metu pasakoja, kad su savimi nieko draudžiamo neturi, nes spėjo paslėpti parke.
Teismas atkreipė dėmesį į tai, kad pasiklausymo metu užfiksuoto kaltinamojo pasakojimo detalės iš esmės sutapo su slapto stebėjimo metu užfiksuotomis ir Airijos pareigūno M. M. nurodytomis aplinkybėmis. Užfiksuotuose pokalbiuose K. Klemauskas, jau būdamas Lietuvoje, užsienyje esančio bendrininko kelis kartus prašė nueiti patikrinti, ar narkotikai vietoje, bandė nupasakoti vietą, kur jie paslėpti ir pan. Galiausiai jo kaltę įrodo rastoji schema, kuria vadovaudamiesi Airijos pareigūnai aptiko narkotikus.
Beje, teismas atkreipė dėmesį, jog K. Klemauskas, bendraudamas su J. R. ir kitu bendrininku, laikėsi konspiracijos – nuolat keitė mobiliuosius telefonus, mobiliojo ryšio tinklo operatorius, naudojo išankstinio apmokėjimo SIM korteles. Vyro asmens kratos metu rasti net trys mobiliojo ryšio telefonai, o kratos, atliktos abiejų kaltinamųjų gyvenamojoje vietoje, metu rasta aštuoniolika telefonų, keturi SIM kortelių laikikliai, Klausantis kaltinamųjų pokalbių, nustatyta, kad plungiškis draugei duodavo nurodymus nekalbėti telefonais, ištrinti gaunamas žinutes.
Moteris žinojo, bet nekalta
K. Klemauskas buvo kaltinamas ne tik laikęs, gabenęs didelį kiekį narkotikų, bet ir jų įgijęs. Tačiau tai neįrodyta, todėl narkotikų įsigijimo epizodas panaikintas.
Panaikintas ir epizodas dėl bendrininkavimo su J. R.: išanalizavęs ir įvertinęs bylos duomenų visumą, teismas pripažino, kad neįrodyta, jog J. R. dalyvavo padarant šį nusikaltimą.
Tiesa, ikiteisminio tyrimo metu moteris pareigūnams buvo nurodžiusi, jog žinojo, kad jos draugas 2015–2016 metais užsiiminėjo narkotikų prekyba, tačiau šiuos parodymus vėliau paneigė. Na, o uostamiesčio teismas konstatavo, jog, remiantis užfiksuotais pokalbiais, J. R. žinojo apie K. Klemausko neteisėtą elgesį (vyras jai pasakojo apie policijos persekiojimą, prašė nusiųsti giminaitį „išvalyti“ butą, išnešti pinigus, išnešti arba išmesti jame esančius daiktus, galbūt net narkotikus), bet byloje nenustatyta nė vieno atvejo, kad J. R. būtų rašiusi pranešimus kitiems asmenims dėl narkotinės medžiagos – kokaino – įsigijimo.
Todėl nesurinkus neginčytinų įrodymų ir nepavykus pašalinti abejonių dėl J. R. tiesioginio dalyvavimo darant nusikalstamą veiką, ji išteisinta.
Bausmė
Už K. Klemauskui inkriminuotą nusikalstamą veiką baudžiamasis kodeksas numato laisvės atėmimo bausmę nuo 10 iki 15 metų. Beje, pažymėtinas ir vienas įdomus faktas, jog Airijos baudžiamajame įstatyme už neteisėtą disponavimą draudžiamais narkotikais numatytas įkalinimas iki gyvos galvos.
Taigi anksčiau neteistam K. Klemauskui Klaipėdos apygardos teismas skyrė 11 metų nelaisvės. Į paskirtos bausmės laiką bus įskaitytas kaltinamojo laikinojo sulaikymo ir suėmimo laikas nuo 2020 m. rugpjūčio 26 d. iki laisvės atėmimo bausmės vykdymo pradžios. Iš K. Klemausko taip pat bus konfiskuoti pinigai, kuriuos jo nuomojamame bute rado Airijos pareigūnai – 1 013 eurų.
Kaip ir minėta, K. Klemauskas nuosprendį apskundė. Apeliacinį skundą dėl J. R. išteisinimo surašė prokuratūra. Tad ši byla turės tęsinį.