Naujiems metams prasidėjus Plungės rajono savivaldybės tarybos nariai pageidauja išgirsti įvairių įstaigų ir įmonių ataskaitas. Na, o pačių tarybos narių finansines ir veiklos ataskaitas pateikia „Plungė“. Taigi tęsiame savo tradiciją – pažvelkime, kiek mūsų išrinktieji politikai pernai uždirbo aptardami rajonui svarbius klausimus Savivaldybės tarybos ir komitetų posėdžiuose, kiek pinigų išleido automobilių degalams, kanceliariniams reikmenims ar telefono pokalbiams. Kadangi pusę metų beveik visas rajono gyvenimas vyko nuotoliniu būdu, viltis, kad į mašinų bakus supilta mažiau degalų, dar rusena. Taip pat visada pasidomime, kaip politikai lankė komitetų ir tarybos posėdžius. Tiesa, dabar teisingiau būtų sakyti, kad jungėsi prie posėdžių, nes jei atmintis neapgauna, gyvai įvyko tik vienas – iškilmingas – tarybos posėdis.
Nuo 25,84 iki 49,75 euro per mėnesį
Priminsime, kad rajonui svarbius sprendimus priima 25 Plungės rajono savivaldybės tarybos nariai. Tiesa, akylesni skaitytojai pastebės, jog straipsnyje pavardžių daugiau. Tam turime paaiškinimą: du tarybos nariai – Mindaugas Pocius ir Gintarė Drackienė – pradėjo dirbti ne nuo metų pradžios. M. Pocius vasario mėnesį pakeitė iš tarybos pasitraukusį Robertą Endriką, G. Drackienė – gegužę netikėtai mirusį Tomą Raudį.
Pernai, kaip ir kasmet, kiekvienas tarybos narys, išskyrus merą Audrių Klišonį ir vicemerę Astą Beierle Eigirdienę, galėjo gauti šiokį tokį atlyginimą už darbą komitetų ir tarybos posėdžiuose ir lėšų veiklos išlaidoms padengti (degalams, kanceliarinėms prekėms ir ryšio priemonėms – aut. past.).
Remiantis Savivaldybės administracijos Buhalterinės apskaitos skyriaus vedėjos Genovaitės Pečkauskienės pateikta informacija, 2021 m. tarybos narių veiklos išlaidoms ir darbo užmokesčiui iš viso apskaičiuota 6 987,63 euro, iš jų darbo užmokesčiui su atskaitymais „Sodrai“ – 3 541,59 euro. „Į rankas“ išmokėta 2 053,04 euro.
Turime pasakyti, kad ne visi politikai pageidavo atlygio už darbą komitetų ir tarybos posėdžiuose. 2021-aisiais darbo užmokestį gavo tik penki. Pasak G. Pečkauskienės, jis apskaičiuojamas atsižvelgiant į lankomumą. Taigi pernai penkiems Savivaldybės tarybos nariams „į rankas“ sumokėta nuo 597,01 iki 310,09 euro.
Nors sumos – po keletą šimtinių, tačiau padalijus jas į mėnesius įspūdis šiek tiek nublanksta: nuo 25,84 iki 49,75 euro per mėnesį. Nors… bet kokiu atveju už mėnesinį tarybos nario darbo užmokestį vienas apsipirkimas išeitų.
Norinčiųjų kompensacijų mažėja
Tarybos narių veiklos išlaidoms padengti iš Savivaldybės biudžeto praėjusiais metais atseikėta 3 446,04 Eur. Tiesa, jas kompensuoti paprašė tik aštuoni tarybos nariai.
Priminsime, kad kiekvienam tarybos nariui su jo veikla susijusioms kanceliarijos, pašto, telefono, transporto išlaidoms apmokėti kas mėnesį skiriama iki 43,44 euro dydžio išmoka (130,32 euro ketvirčiui arba 521,28 euro metams). Iki šiol didžiausią dalį šių lėšų „suvalgydavo“ degalai. Turint omenyje, kad beveik pusę metų rajono gyvenimas buvo persikėlęs į nuotolį, kontaktinių veiklų nebuvo, žiūrėdami į degalų išlaidas tikėjomės išvysti stebuklą, bet… Jis neįvyko. Kaip ir iki šiol, liūto dalis – 2 555,92 euro – atiteko kompensacijoms už sunaudotus degalus. Telefonu pernai prakalbėta 850,14 euro, kanceliarinėms prekėms išleista 40 eurų.
Turime pasakyti, kad, kaip ir į atlyginimą, į lėšas veiklos išlaidoms padengti pretenduoja ne visi tarybos nariai. Praėjusiais metais kompensacijų neprašė Gintaras Bagužis, Rimas Dužinskas, Jolanta Skurdauskienė, Marijus Kaktys, Gediminas Norvaišas, Raimondas Doviltis, Julius Nekrašas, Aidas Kėsas, T. Raudys, Vaidotas Skierus, Liudas Skierus, Vida Tamkevičienė, Daina Martišienė, Česlovas Kerpauskas, Jonas Mockūnas ir vėliau taryboje pradėję dirbti M. Pocius bei G. Drackienė.
Žvelgiant į kompensacijų sumas, taip ir norisi paklausti: „Kur važiavote, ponai ir ponios?“ Juolab kad ir judėjimas pirmuosius tris metų mėnesius buvo labai apribotas. Tarp tarybos narių buvo tokių, kurie visą galimą kompensacijų sumą – 521,28 euro – „supylė“ į baką, kiti pravažinėjo nuo 45,65 iki 509,68 euro. Taigi politikai važiavo, nors, kaip minėjome, visus metus posėdžiai vyko per nuotolį.
Posėdžių lankomumas
Kaip minėta, darbo užmokestis tarybos nariams išmokamas tik už lankytus posėdžius.
Daugiausia – net 15 – kartų pernai posėdžiavo Ūkio, ekologijos ir kaimo reikalų bei Ekonomikos, finansų ir biudžeto komitetai. Du kartus šie komitetai jungėsi ir posėdžiavo papildomai.
Visuose pirmojo komiteto posėdžiuose dalyvavo tik R. Dužinskas. Didžiausia šio komiteto pravaikštininkė – net penkis posėdžius praleidusi G. Drackienė. Beje, kaip jau ir minėta, ji darbą taryboje pradėjo gegužę. Po tris posėdžius praleido Č. Kerpauskas ir nuo vasario tarybos nario mandatą gavęs M. Pocius. Komiteto pirmininkė D. Martišienė praleido du posėdžius, J. Nekrašas – vieną.
Ekonomikos, finansų ir biudžeto komiteto posėdžius sąžiningiausiai lankė jo pirmininkas A. Zamulskis ir A. Beierle Eigirdienė. Prasčiausias lankomumas – A. Kėso, praleidusio penkis posėdžius. Du posėdžius praleido A. Pečiulis, po vieną – L. Skierus ir M. Kaktys.
Švietimo, kultūros ir sporto komitetas rinkosi 13 kartų. Pavyzdingiausių šio komiteto narių vardo nusipelno komiteto pirmininkė V. Bondauskienė, J. Skurdauskienė ir G. Norvaišas, nepraleidę nė vieno posėdžio. Dalį posėdžių praleido A. Misiūnas, J. Stankutė, J. Mockūnas.
Sveikatos ir socialinės apsaugos komitetas posėdžiavo 12 kartų. Sąžiningai visus posėdžius lankė I. Taučienė, V. Skierus ir T. Šetkauskis. Po du kartus praleido R. Doviltis ir G. Bagužis, vieną kartą – V. Tamkevičienė.
Mažiausiai posėdžiavo Kontrolės komitetas – per metus rinkosi tik šešis kartus. Atsakingiausiai posėdžius lankė A. Pečiulis ir G. Bagužis, du praleido A. Beierle Eigirdienė, po vieną – T. Šetkauskis ir D. Martišienė.
Per metus vyko net 14 tarybos posėdžių. Du iš jų buvo neeiliniai ir vienas iškilmingas. Net penkis posėdžius praleido V. Tamkevičienė, po tris – J. Stankutė ir A. Kėsas, po du – G. Bagužis, A. Beierle Eigirdienė, Č. Kerpauskas, D. Martišienė, A. Misiūnas, J. Nekrašas, M. Pocius ir T. Šetkauskis. Po vieną kartą prie posėdžio neprisijungė R. Doviltis, J. Mockūnas, G. Norvaišas, A. Pečiulis, L. Skierus, V. Skierus, J. Skurdauskienė, I. Taučienė ir G. Drackienė. Pernai tik 5 politikai, tarp jų ir meras A. Klišonis, nepraleido nė vieno tarybos posėdžio.
Galutinis rezultatas
Taigi drąsiai galime sakyti, kad pavyzdingiausio komitetų ir tarybos posėdžių lankytojų titulo nusipelno V. Bondauskienė, R. Dužinskas ir A. Zamulskis. Tiesa, prie pavyzdingųjų galima priskirti ir merą A. Klišonį, nors jis ir nepriklauso jokiam komitetui, tačiau visuose tarybos posėdžiuose dalyvavo sąžiningai.
Išrinkus pavyzdinguosius, reikia pažiūrėti ir kas yra didžiausi pravaikštininkai. Tad susumavę praleistus komitetų (išskyrus Kontrolės – aut. past.) ir tarybos posėdžius matome, kad dažniausiai neposėdžiavo A. Kėsas: iš viso praleisti aštuoni posėdžiai. Toliau sąraše rikiuojasi po šešis posėdžius praleidę G. Drackienė ir V. Tamkevičienė. Po penkis – J. Stankutė ir M. Pocius. Po keturis – Č. Kerpauskas, G. Bagužis ir D. Martišienė. Po tris – J. Nekrašas, R. Doviltis ir A. Pečiulis. Po du – J. Mockūnas, T. Šetkauskis, A. Beierle Eigirdienė ir L. Skierus. Ir po vieną – M. Kaktys, G. Norvaišas, V. Skierus ir I. Taučienė.