Antradienį Plungės policijos komisariate surengtas ataskaitinis susirinkimas – apžvelgta, kas nuveikta per 2011 metus. Kaip ir kasmet, dalyvavo ne tik plungiškiai policijos pareigūnai, bet ir svečių: Telšių apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas Alfonsas Motuzas, Plungės rajono apylinkės prokuratūros vyriausioji prokurorė Irena Dačkauskienė, Plungės rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Česlovas Kerpauskas.
Daugiau sunkių nusikaltimų
Plungės policijos komisariato Kriminalinės policijos skyriaus viršininkė Loreta Tamaliūnaitė informavo, kad per 2011 metus užregistruoti
7 246 pranešimai. Pagal juos pradėta 813 ikiteisminių tyrimų (2010 metais – 726), 422 nusikalstamas veikas pavyko ištirti. Išaiškinamumas – 54,3 procento (2010 metais buvo 62,5 proc.). Pasak L. Tamaliūnaitės, rodiklis – pakankamai geras, įvertinus tai, kad nusikaltimų skaičius išaugo, o tyrėjų sumažėjo.
Kriminalistams nerimą kelia išaugęs sunkių ir labai sunkių nusikaltimų skaičius. Tokių pernai užregistruota 27 (2010 m. – 19). Didžiąją jų dalį sudaro su narkotikais susiję nusikaltimai, tokių – 15. Nužudymas – tik vienas: lapkritį Nausodžio seniūnijos Prūsalių kaime nužudytas 3 mėnesių kūdikis. Nusikaltimas išaiškintas tą pačią dieną, nustatyta, jog mergytę nužudė jos mamos draugė B. B. (g. 1991 m.), gyvenanti tos pačios seniūnijos Stonaičių kaime.
Auga ir nepilnamečių nusikalstamumas. Pernai 35 berniukai ir 3 mergaitės padarė net 114 nusikalstamų veikų. Dėl didėjančio sukčiavimų skaičiaus, pasak skyriaus viršininkės, iš dalies kalti ir patys nukentėjusieji – padiktuoja sukčiams savo internetinės bankininkystės duomenis, paima kreditus ir pan. L. Tamaliūnaitė paminėjo ir tai, kad daugėjo vagysčių. Šiuos nusikaltimus esą skatino ir ekonominė krizė, ir nedarbas, ir išaugusios metalo supirkimo kainos. Pavyzdžiui, du automobilius vagys nugvelbė vien tam, kad galėtų juos parduoti kaip metalo laužą.
Areštinėje pabuvo 600
Viešosios policijos skyriaus viršininkė Ingrida Juškaitė priminė, kad nuo praėjusiųjų metų rugpjūčio pakeista šio skyriaus struktūra. Prie skyriaus prijungtas operatyvaus valdymo poskyris su areštine, migracijos poskyris, įsteigtas patrulių būrys.
Prevencijos poskyris išnagrinėjo 748 prašymus, surado 15 ieškomų asmenų, atliko 418 pavedimų, surašė 1 688 administracinių teisės pažeidimų protokolus, pradėjo 220 ikiteisminių tyrimų. Daugiausiai protokolų – už girto pasirodymą viešoje vietoje (639) ir už viešosios rimties trikdymą (330). Dėl naminės degtinės laikymo, gabenimo ar gamybos surašyti 74 protokolai, pradėti 43 ikiteisminiai tyrimai.
Anot I. Juškaitės, rajone užregistruotos 22 saugios kaimynystės grupės. Aktyviausiai jos veikia Alsėdžiuose, Babrunge, Žlibinuose ir Žemaičių Kalvarijoje. Policija turi 41 rėmėją ir 25 jaunuosius policijos rėmėjus.
Į vadinamąją policijos įskaitą įrašyti 103 nepilnamečiai, per metus 74 vaikai (61 berniukas ir 13 mergaičių) buvo pristatyti į policijos komisariatą.
Komisariato budėtojų skyriuje ne savo noru apsilankė ir nemažai suaugusiųjų. Iš viso pristatyti 907 asmenys, 684 iš jų buvo neblaivūs, 714 teko uždaryti į laikinojo sulaikymo kameras. Areštinėje per metus pabuvo 600 asmenų.
Nemažai darbo turėjo ir policijos patruliai – už Kelių eismo taisyklių pažeidimus surašyta 2 220 protokolų. Per metus rajono keliuose žuvo 2 žmonės, sužeistas 31. Avaringiausi keliai – Mažeikių-Plungės-Tauragės ir Plungės-Vėžaičių.
Apie mažėjantį etatų skaičių
Plungės policijos komisariato viršininkas Saulius Vaičekauskas savo pasisakymą pradėjo nuo mažėjančio darbuotojų skaičiaus. Pernai komisariate buvo 123 etatai, o šiemet – tik 117. Iš jų keli išėję į vaiko auginimo atostogas, keli nušalinti nuo pareigų, keli mokosi. Dėl darbuotojų trūkumo net areštinę porą savaičių teko uždaryti! Taigi žmonių vis mažiau, o darbų vis daugiau – nusikaltimų skaičius didesnis, o metų pabaigoje dar prisidėjo ir papildomo darbo – įsigaliojus Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymui.
Pasak viršininko S. Vaičekausko, šiemet laukia nemažai pokyčių. Vienas iš jų – nuo gegužės 1-osios Plungės policijos komisariatas iš Telšių pereina Klaipėdos vyriausiojo policijos komisariato priklausomybėn. Kita naujiena – nuo liepos 1-osios planuojama uždaryti areštinę, o tai reiškia, jog teks ieškoti lėšų ir įrengti ilgalaikio sulaikymo kamerų.
S. Vaičekausko teigimu, kadangi ekonominė situacija negerėja, vadinasi, daugės vagysčių, sukčiavimo atvejų, nusikaltimų elektroninėje erdvėje. Panašu, kad netrūks ir nusikaltimų, susijusių su narkotikais, kurie plinta it maras, bei smurto artimoje aplinkoje atvejų.
Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Č. Kerpauskas pareigūnus drąsino: „Darbo daugėja, etatų mažėja, bet esate savo darbo fanatikų branduolys, kuris gali viską padaryti, viską įveikti“.