Rugsėjo 16–17 dienomis Kuliuose virė gyvenimas. Čia vyko pirmasis Sofijos festivalis, skirtas šiame krašte svarbų savo gyvenimo tarpsnį praleidusiai rašytojai, dramaturgei, visuomenės veikėjai, pedagogei, moterų judėjimo skatintojai Sofijai Kymantaitei-Čiurlionienei atminti.
Pirmiausia kuliškiai ir jų svečiai rinkosi į miestelio kultūros centrą, kur jų laukė Čiurlionių giminės nariai, jauni ir brandūs Lietuvos muzikos, teatro, fotografijos, kino, šokio sričių menininkai.
Susirinkusiesiems padovanotas nepakartojamas koncertas. Saksofonininkas Petras Vyšniauskas skaitė ištraukas iš S. Kymantaitės-Čiurlionienės „Raštų“, o muzikinį foną kūrė šios iškilios asmenybės provaikaitis pianistas Rokas Zubovas.
Po literatūrinės kompozicijos renginio dalyviams skambėjo R. Zubovo ir jo žmonos Sonatos atliekami kūriniai. Taip pat grojo pianistės Nijolė ir Vilija Sinkevičiūtės. Žiūrovams skirta ir improvizuota dovana – visų keturių drauge atliekamas kūrinys.
Renginį žemaitiškai vedė saksofonininkas P. Vyšniauskas, tad puikiai pritiko Kulių kultūros centro folkloro ansamblio „Vaisgamta“ (vadovė Mirga Gulbinskienė) traukiamos žemaitiškos dainos. Maloniai širdį virpino ir vokalinio ansamblio (vadovė Giedrutė Idzelienė) dainuojamos dainos.
Kultūros centro erdves muzikos sūkuryje paskandino saksofonininkas P. Vyšniauskas. Pagrindinį koncertą vainikavo Klaipėdos menų akademijos trečio kurso studentų grupės „Aštuonetas“, kurios vadovas aktorius Valentinas Masalskis yra vienas iš šio festivalio iniciatorių, spektaklis.
„Šiandien buvo tobulai įgyvendinta idėja. Atrodo, kad nebetelpame savo marškiniuose – kiek rajone aukšto lygio renginių… Viską galima padaryti, jei yra minčių ir žmonių, jas įgyvendinančių. Sofijos festivalis pasėjo gerą sėklą“, – dėkodamas festivalio organizatoriams ir sumanytojams kalbėjo Plungės rajono savivaldybės meras Audrius Klišonis.
Koncertą žiūrėjo ir visuose kituose renginiuose dalyvavo garbaus amžiaus sulaukusi S. Kymantaitės-Čiurlionienės vaikaitė Dalia Ona Zubovaitė-Palukaitienė. Moteris nuoširdžiai dėkojo organizatoriams už festivalio idėją ir jos įgyvendinimą. Be to, viešnia pasiūlė klebonijoje, kurioje pas savo dėdę dekaną Vincentą Jarulaitį kurį laiką gyveno S. Kymantaitė-Čiurlionienė, įrengti muziejų jos senelių atminimui. Tada, pasak D. O. Zubovaitės-Palukaitienės, jai būtų dar viena priežastis dažniau atvykti į Kulius.
Po koncerto bendruomenė buvo pakviesta su savo atsineštiniais patiekalais rinktis prie vaišių stalo lauke. Kuliškiai ne tik bendravo su atvykusiais menininkais, bet ir turėjo galimybę išsirinkti patikusią Lietuvos autorių knygą iš leidyklos „Tyto Alba“ organizuotos mini mugės. Net pati gamta, lyg suprasdama Sofijos festivalio svarbą miestelio gyventojams, visą savaitę virkdžiusi dangų, festivalio dieną dovanojo saulės ir šilumos.
Beje, likus mėnesiui iki festivalio, parke prie bažnyčios buvo pastatytas jauno skulptoriaus Mykolo Saukos konceptualus Sofijos suolelis, sukurtas iš neįprastos tokiems kūriniams medžiagos – betono. Tad visi galėjo jį apžiūrėti ar ant jo pasėdėti ir taip lyg dar artimiau susipažinti su bendruomenei dirbusia ypač stiprios dvasios S. Kymantaite-Čiurlioniene.
Pasistiprinę, pabendravę festivalio dalyviai vėl grįžo į kultūros centrą, kur jų laukė literatūrinė-muzikinė kompozicija pagal Mikalojaus Konstantino Čiurlionio laiškus Sofijai (atlikėjai – Kristina Kazakevičiūtė ir Karolis Kaminskas). Vėliau parodytas šią vasarą Kuliuose jaunos režisierės Elenos Kairytės sukurtas dokumentinis filmas, kuriame miestelio gyventojai samprotauja apie gandrus.
Pirmąjį festivalio vakarą vainikavo šokiai. Jie buvo pritaikyti įvairiam skoniui ir įvairaus amžiaus grupėms. M. K. Čiurlionio mazurkas, valsus, polonezus ir polkutes grojo P. Vyšniauskas ir R. Zubovas. Na, o jaunimą ir kitus norinčiuosius šiuolaikinių gatvės šokių mokė grupė „Sfinx“ iš Klaipėdos.
Vakaro pagrindinis akcentas – P. Vyšniausko džiazas ir Klaipėdos jaunimo teatro aktoriaus Gyčio Šimelionio gitara atliekami šlageriai.
Antrąją dieną kuliškiai ir kiti festivalio dalyviai buvo pakviesti į knygnešius menančią jaukią miestelio Šv. vyskupo Stanislovo bažnyčią. Prieš sekmadienines šv. Mišias Klaipėdos menų akademijos studentų grupė „Aštuonetas“ giedojo sakralines giesmes (režisierius V. Masalskis, kompozitorė N. Sinkevičiūtė). Na, o po maldos bažnyčią užliejo P. Vyšniausko saksofonu ir R. Zubovo vargonais atliekamų kūrinių melodijos.
Festivalio uždarymas patikėtas Plungės kultūros centro simfoniniam orkestrui (vadovė Ieva Lygnugarienė, dirigentas Paulius Lygnugaris).
„Yra – Gerai – ir gražiai. – Yra šaltinis“, – taip Sofija davė užuominą apie M. K. Čiurlionį. Panašu, kad šis festivalis gali tapti kultūros šaltiniu, kuris užkrės jaunimą, suartins didmiesčių ir mažų miestelių bendruomenes.