
Aną ketvirtadienį į posėdį susirinkę naujieji Savivaldybės tarybos nariai darbą pradėjo nuo Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo skyrimo. Viskas, ko gero, būtų ėjęsi sklandžiai ir greitai, tačiau naujajai valdžiai nuo pat posėdžio pradžios atsipalaiduoti neleido į valdančiąją koaliciją nepatekę Liberalų ir centro sąjungos atstovai – netrūko replikų, komentarų, kandžių klausimų ir priekaištų dėl galbūt pažeidžiamo reglamento. Taigi atmosfera kaito nuo pat pirmųjų posėdžio minučių.
Pasiskelbė opozicija
Ne paslaptis, kad šią kadenciją valdyti tikėjosi liberalcentristai. Juk jie per rinkimus gavo daugiausiai rinkėjų balsų, o kartu – ir mandatų Savivaldybės taryboje. Tačiau per pirmąjį posėdį, vykusį balandžio 7-ąją, viskas susiklostė kitaip – valdžia atiteko kitoms į valdančiąją koaliciją susibūrusioms partijoms. Liberalcentristai liko už borto, na, o balandžio 21-ąją vykusio posėdžio metu šios partijos atstovai pasiprašė užregistruojami kaip opozicinė frakcija. Tai, ko gero, reiškia, jog valdžiai nebus leista užsnūsti ant laurų. Tai buvo akivaizdu viso posėdžio metu.
Pareikalavo skaidrumo
Pirmasis klausimas – kam patikėti Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo pareigas. Užkulisiuose postas, ko gero, buvo paskirtas iš anksto, per posėdį beliko atlikti formalumus. Savivaldybės administracijos direktorė Asta Beierle Eigirdienė savo pavaduotoju sakė norinti matyti Česlovą Kerpauską, Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio Plungės skyriaus deleguotą kandidatą.
Kadangi Č. Kerpauskas – mažai kam žinomas, iki šiol politikoje nefigūravęs asmuo, jo paprašyta prisistatyti. Naujoko prisistatymas buvo lakoniškas, paprastas, žemaičių tarme. Esąs gimęs 1961 metais, baigęs tuometinę Plungės 1-ąją vidurinę mokyklą, paskui – Lietuvos veterinarijos akademiją. Dirbęs Grumblių kolūkyje, Gandingos tarpkolūkiniame paukštyne, o pastaruoju metu – UAB „Plungės kooperatinė prekyba“. Sakė mokantis lietuvių ir rusų kalbas bei galintis susikalbėti angliškai. Turi tris pilnamečius vaikus.
Prieš prasidedant slaptam vardiniam balsavimui už Č. Kerpausko kandidatūrą, opozicijos atstovas Audrius Klišonis išsakė pretenzijas dėl balsavimo biuletenio. Anot jo, jame nenumatytas variantas „prieš“. Vadinasi, nepalaikantieji kandidatūros turėtų atiduoti neužpildytą biuletenį. Tai kažkam (tarkim, balsų skaičiavimo komisijos nariui) suteiktų progą pažymėti biuletenį „už“. A. Klišonis pareikalavo kitų biuletenių, kurių niekas negalėtų suklastoti. Jam pritarė ir posėdyje dalyvavęs Vyriausybės atstovas Algimantas Čepys. Anot jo, reikėtų parengti kitus biuletenius – kad viskas būtų aišku ir skaidru.
Taip ir padaryta. Slaptojo vardinio balsavimo metu už Č. Kerpauską balsavo 14, prieš buvo 9 tarybos nariai. Padėkojęs už pasitikėjimą, naujasis Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas pažadėjo būti nešališkas ir vykdyti pareigas.
Skirstėsi į komitetus
Savivaldybės tarybos komitetai liko tokie, kokie buvę: Vietos ūkio ir ekologijos, Ekonomikos, finansų ir biudžeto, Švietimo, kultūros ir sporto, Sveikatos ir socialinės apsaugos, Kaimo reikalų bei Kontrolės komitetas. Dėl pastarojo jau viskas nuspręsta – sudarys visų partijų atstovai (8 nariai), o pirmininkaus opozicijos atstovas Tomas Raudys. Pavaduotoja paskirta Elvyra Valerija Lapukienė.
Skirstantis į komitetus, ginčų kilo tik dėl Vietos ūkio ir ekologijos komiteto. Mat į jį panoro abu Juozai Šlepečiai – ir socdemas, ir „darbietis“, o štai Kaimo reikalų komitetui vieno nario pritrūko. Opozicija neatlyžo – Vietos ūkio ir ekologijos komitete turi darbuotis socdemas J. Šlepetis, o ne valdančiosios koalicijos atstovas „darbietis“ J. Šlepetis. Juolab kad valdančiųjų ir taip daugiau tame komitete. Dauguma nusileido opozicijai – socdemas J. Šlepetis paliktas Vietos ūkio ir ekologijos komitete, „darbietis“ „permestas“ į Kaimo reikalų komitetą.
Apie mero ir vicemero algas
Posėdžio metu patvirtintas mero ir vicemero darbo užmokestis: merui Albinui Klimui – 9,45 bazinio dydžio koeficientas, vicemerui Mindaugui Jurčiui – 7,99. Liberalcentristas Aidas Kėsas pasidomėjo – o kiek tai būsią litais? Jam paaiškinta, jog koeficientą reikia dauginti iš 450 Lt. Taigi „popierinė“ rajono galvos alga bus apie 4 250 Lt, vicemero – apie 3 600 Lt.
„Galiu pasakyti tik tiek, kad mūsų alga nebus didesnė nei anos kadencijos vadovų“, – sakė A. Klimas.
Be to, naujieji tarybos nariai informuoti, kokiu principu jiems bus mokamas atlygis už darbą. Jis skaičiuojamas tik kartą per metus ir mokamas tik už faktiškai taryboje ir komitetuose dirbtą laiką. Vienos valandos įkainis skaičiuojamas pagal vidutinį šalies darbo užmokestį ir išeina 12,62 Lt/val. Kiekvienas tarybos narys per metus vidutiniškai uždirba apie 630 Lt.
Beje, nuo šių metų įvesta naujovė – politikai atlygį už darbą taryboje ir komitetuose gaus tik tuo atveju, jei pateiks pažymą, kad už tas valandas jiems nemokėtas atlyginimas pagrindinėje darbovietėje.
Sutarties pasirašyti neleido
Dar vienas iš apsvarstytųjų klausimų – dėl mero A. Klimo komandiruotės į Štainfurto miesto (Vokietija) šventę. Štainfurtas ne vienerius metus bendradarbiavo su Telšių apskritimi. Apskrities neliko, o bendradarbiauti vokiečiai vis dar nori. Šventės proga į Štainfurtą kviečiama Telšių regiono plėtros taryba, kurios narys yra ir A. Klimas.
Vokietijoje mūsų delegacija turėtų pasirašyti bendradarbiavimo sutartį. Sužinoję tai, opozicijos atstovai pasisakė prieš. „Mes tos sutarties nematėm, nežinom jos turinio, tai kaip galim leisti, kad meras ją pasirašytų?“ – piktinosi A. Klišonis. Dalis tarybos narių jam pritarė. Nuspręsta A. Klimą į Štainfurtą išleisti, tačiau sutarties pasirašyti jis negalės.