Gruodžio 5-ąją Lietuvos balzamuotojų ir tanatopraktikų institute, įsikūrusiame Plungėje, trys pirmieji studentai atsiėmė balzamuotojo kvalifikacijos pažymėjimus.
Lietuvos balzamuotojų ir tanatopraktikų institutas buvo įsteigtas 2012-aisiais, tačiau į pirmąją paskaitą studentai susirinko tik šių metų liepos mėnesį. Šios mokymo įstaigos įkūrėjas ir rektorius – Petras Beinoras. Beje, instituto mokymo programa aprobuota Švietimo ir mokslo bei Sveikatos apsaugos ministerijų. Kaip teigė P. Beinoras, Lietuvos balzamuotojų ir tanatopraktikų institutas yra trečioji tokia įstaiga pasaulyje ir pirmoji Europoje. Taigi absolventams suteikiamas valstybės pripažįstamas pažymėjimas. „Baigus šiuos mokslus darbo nesusirasti
neįmanoma. Nebent nenori dirbti“, – kalbėjo rektorius.
Nors norinčiųjų studijuoti buvo nemažai, tačiau daugelis suabejojo, ar galės ir sugebės teikti tokias paslaugas. Tad pirmuosius pažymėjimus atsiėmė žmonės, kurie su šiuo darbu jau vienaip ar kitaip yra susidūrę: Vytautas Kazlauskas iš Klaipėdos, Algirdas Valinčius iš Raseinių ir vienintelė moteris – Lina Vyštartienė iš Plungės.
Mokslas truko devynias savaites. Per tą laiką studentai ne tik įgijo teorinių žinių, kurias dėstė P. Beinoras ir biologijos mokytoja metodininkė Rigonda Pereverzeva, bet ir atliko praktiką. Teoriją besimokantieji išklausė Plungės technologijų ir verslo mokykloje, o praktiniai užsiėmimai vyko UAB Beinoro gedulo namuose, Lietuvos teismo ekspertizės centro Klaipėdos skyriuje. Per devynias savaites išklausytas apie 200 valandų teorijos kursas, kone tiek pat valandų buvo atliekama praktika.
Kaip ir visose mokymo įstaigose, žinios įvertintos surengus egzaminą, kuris susidėjo iš dviejų dalių: teorinės ir praktinės. Įveikę žinių patikrinimus, pirmieji Lietuvoje ir Europoje kvalifikuoti balzamuotojai nuoširdžiai džiaugėsi, nes su šiuo pažymėjimu dirbti galės ir užsienyje.
Kaip minėjo P. Beinoras, kadangi Lietuvoje tai – visai naujas mokslas, kol kas jis mokamas, o išleidus pirmąją studentų grupę bus galima siekti, kad studijos bent iš dalies būtų finansuojamos valstybės lėšomis – bus galima rašyti projektus ir pan. Po baigimo pažymėjimų įteikimo rektorius sakė, kad nauja grupė bus formuojama kitais metais, gal kovo mėnesį. Tiesa, jį nustebino tai, kad didžioji dalis pageidaujančiųjų studijuoti institute – užsieniečiai. „Jūs esate istorija. Pirmieji Europoje turite balzamuotojo pažymėjimą, netrukus ir patys galėsite mokyti kitus“, – kalbėjo kolegoms P. Beinoras.
Nors sakoma, kad mirusiajam ne taip ir svarbu, koks jis bus karste, bet sutikime, jog giminaičiams paskutines valandas savo artimą žmogų norisi matyti estetiškai atrodantį. Tad, kaip savo studentams mokslo pradžioje tvirtino P. Beinoras, tanatopraktiko ar balzamuotojo tikslas – atsisveikinantiems su išeinančiais kiek įmanoma palengvinti šį sunkų išbandymą.
Beinoro profesijos pažymėjimai. Ir visiems viskas aišku.