Ką daryti, kad vaikas harmoningai fiziškai vystytųsi šioje televizorių-kompiuterių eroje? Į ką atkreipti dėmesį ir nuo kokio amžiaus reikėtų rūpintis vaiko laikysena, sėdėsena, judėjimu? Kokios judamojo-atramos aparato ligos būdingos vaikams? Sveikatos ir grožio klinika, joje konsultuojantys gydytojai vaikų ortopedas Džeraldas Sivickas ir vaikų neurologė Vanda Bučienė bei draugiškas reabilitacijos skyriaus personalas gerai pažįstamas daugeliui plungiškių šeimų. Gydytojai maloniai sutiko atsakyti į mums rūpimus klausimus.
Kokių ligų ieškoma jau naujagimystėje
Daugelį įgimtų ortopedinių susirgimų vaikams galima ištaisyti ar bent koreguoti – kuo anksčiau, tuo geresni gydymo rezultatai. Todėl Lietuvos pediatrų praktika vaikučius iki 3 mėnesių amžiaus parodyti vaikų ortopedui-traumatologui – sveikintina, vieningai tvirtina abu mūsų kalbinti specialistai.
Šleivapėdystė – įgimta pėdos kaulų bei raumenų deformacija. Lietuvoje per metus šleivapėdystė nustatoma maždaug 60–80 naujagimių. Jai gydyti taikomas ne tik operacinis gydymas, bet ir gydomasis gipsavimas, specialūs įtvarai.
Kita neretai pasitaikanti kūdikių problema yra įgimtas klubo sąnario vystymosi sutrikimas – klubo sąnario displazija. „Norint apsaugoti vaiką nuo invalidumo, būtinas kuo ankstesnis įgimtos klubo sąnario patologijos nustatymas ir gydymas – pas mus praktiškai nepasitaiko „pražiūrėtų“ klubo sąnario displazijų, ko nepasakysi apie Anglijoje, Airijoje gimusius lietuvaičius – kartais pamatome patologiją, apie kurią rašoma tik senuose medicinos vadovėliuose“,- sako gydytojas D. Sivickas.
Plokščiapėdystė dažniausiai įgyjama iki septynerių metų
Kol vaikas nepradeda stovėti ir vaikščioti, jo pėda būna plokščia – tiek kaulai, tiek pėdos skliautai dar nepilnai susiformavę. Skliautai formuojasi, palaipsniui stiprėjant kojų raumenims bei raiščiams, ir galutinai susiformuoja apie 6-7 gyvenimo metus.
„Plokščiapėdystė gali būti ir įgimta problema (pvz., paveldėjimas), tačiau dažniausiai ji būna įgyta, o priežastys yra įvairios. Dažniausios jų – padidėjęs raumenų tonusas dėl gimdymo patologijos, ankstyvo rėmimo kojytėmis, rachitas. Leisti remtis kojytėmis rekomenduojama tik nuo 7-8 mėnesio, kai mankštomis ir masažais koreguojamas raumenų tonusas“,- sako gydytoja vaikų neurologė Vanda Bučienė, nuolat susidurianti su gimdymo patologija, dirgliais kūdikiais, kūdikių raumenų tonuso sutrikimais. „Išsivysčius plokščiapėdystei, jokie ortopediniai batukai ar įdėklai neištaisys plokščios pėdos. Svarbiausia – laiku kineziterapeutų, masažuotojų pagalba normalizuoti raumenų tonusą, pamokyti tėvus specialių pratimų. Vyresniems vaikams reikia daug būti basomis, bėgioti, laipioti, važinėti dviračiu – juk pėdos skliautas gali keistis iki pat subrendimo“.
Vyresniame vaikiškame amžiuje kita plokščiapėdystės priežastis –
netinkama avalynė (ypač aukštakulniai augančioms mergaitėms paauglėms).
Paaugliams dažnai skauda kojas
Daug nepatogumų paaugliams sukelia Osgudo-Šliaterio (liaudyje vadinama trumpiau – Šliaterio) liga.
Ją galite įtarti, kai vaikas skundžiasi skausmu priekiniame blauzdos paviršiuje, žemiau kelio sąnario, kai skausmas sustiprėja bėgant, ilgiau pasivaikščiojus, ypač skauda, lipant laiptais.
Vaikų ortopedui dažniausiai diagnozei užtenka apžiūros ir nusiskundimų išklausymo. Diagnozė patikslinama rentgenologiškai. „Liga gerybinė, iš jos išaugama, tačiau, norint, kad vaikas gyventų pilnavertį gyvenimą be skausmo, pagalba reikalinga: reikia riboti fizinį krūvį kojoms, galima naudoti specialų antkelį, ribojantį judesius per kelio sąnarį, reikia saugoti kelį nuo šalčio. Labai efektyvios yra fizioterapinės procedūros: elektroforezė, UAD, elektromagnetoterapija, pulsinė terapija“, – pataria gydytojas vaikų ortopedas Džeraldas Sivickis.
Taisyklingos laikysenos įgūdžių formavimas vaikams – tėvų pareiga
Ugdyti taisyklingos laikysenos įgūdžius būtina nuo pat mažens. Labai svarbu, kad tėveliai nuolat stebėtų savo atžalos laikyseną iki brendimo pradžios (kol dar iki galo nėra susiformavęs skeletas), kad vaikas, skaitydamas, rašydamas ar žiūrėdamas televizorių, sėdėtų tiesiai, jam būtų pritaikyti tinkamo aukščio kėdė ir stalas. Netaisyklinga kūno laikysena būdingesnė vaikams, kurie mažai juda (ilgai žiūri televizorių, daug laiko praleidžia prie kompiuterio, piešia, mažai laiko būna lauke ir pan.) – jų silpnesnė kaulų ir raumenų sistema, prastesnė judesių koordinacija.
Ydinga laikysena – ne tik estetinė problema. Metams bėgant, dėl to atsiranda daugybė negalavimų: iškrypsta stuburas, atsiranda skausmai, sutrinka kraujo apytaka, atsiranda rankų ir kojų tirpimai. Būtina pabrėžti, kad netaisyklingos laikysenos gydymo sėkmė priklauso nuo ankstyvos diagnostikos. Laiku diagnozavus ydingą laikyseną ar beprasidedančią skoliozę, skirtas reabilitacijos kursas ne tik pagerins vaiko laikyseną, atpalaiduos raumenis, sumažins skausmus, bet ir – svarbiausia – pamokys vaiką mankštos pratimų, taisyklingos laikysenos savikontrolės. Tik ilgalaikės pastangos duos ilgalaikius rezultatus“, – sako vaikų ortopedas D. Sivickis.
Tėvų ir medikų bendros pastangos duoda geriausius vaisius
Reabilitacijos klinika – dažnai plungiškiai taip vadina Sveikatos ir grožio kliniką, nors joje be reabilitacijos yra ir kitų gydymo bei diagnostikos veiklų. Per metus daugybė vaikų čia pasisemia ne tik sveikatos, bet ir malonių įspūdžių, geros nuotaikos.
„Fizioterapijos procedūros, kūdikių bei vaikų masažai, kineziterapija, vaikų labiausiai mėgiamos vandens procedūros – tai yra tai, ką mes galime pasiūlyti vaikams nuo kūdikystės iki pat brandos“, – sako vaikų neurologė, Sg klinikos vadovė Vanda Bučienė.
Klinika yra sudariusi sutartį su Šiaulių teritorine ligonių kasa, todėl pacientai gauna nemokamas reabilitacijos paslaugas. Teikiamos ambulatorinės reabilitacijos paslaugos vaikams ir suaugusiesiems bei vaikų ankstyvos reabilitacijos paslaugos (raidos korekcija) vaikams nuo gimimo iki septynerių metų.
„Visi tėvai nori paties geriausio savo vaikams – bet kartais pritrūksta žinių, kaip tai padaryti. Patikėkite savo vaikų sveikatą tiems, kas apie ją išmano –
ir mes stengsimės Jums padėti tiek gydymu, tiek patarimais“, – šypsosi gydytojas D. Sivickis.
Privačiose mokyklose dažnai skiriamas didesnis dėmesys vaikų fiziniam vystymuisi, integruojant sveikatingumo programas ir bendradarbiaujant su specialistais. Tokia aplinka padeda laiku spręsti laikysenos ar judėjimo problemas ir skatina harmoningą augimą .