Spalio mėnesį spausdintame straipsnyje „Sočių katinų pokaituko nirvana“ rašėme apie benames kates, įsikūrusias Rietave, Daržų gatvėje, ir apie Savivaldybės administracijos negebėjimą jomis pasirūpinti. Šiandien turime džiugesnių žinių: katės sterilizuotos, o dvi mažos murklytės auga šiltuose namuose. Tik nesuklyskite galvodami, kad gyvūnėliais pasirūpino valdininkai – benamių kačių veisimosi problemą Rietave išsprendė plungiškė Vida Stuobrienė, padedama rietaviškės veterinarės Justinos Pociūtės. Parodyti savo gerumą atėjo laikas ir mums – benamėms reikia maisto. Pagalba joms tebūna mūsų geras darbas prieš Kalėdas.
Dvi moterys padirbėjo už valdininkus
Savo skaitytojams priminsime, kad Rietave benamių kačių problema keliama jau bene kelis dešimtmečius, bet metai bėga, o sprendimo nerasta iki šiolei. Rugsėjo mėnesį Daržų gatvės gyventojai raštu kreipėsi į vietos valdžią, kad ji pagaliau imtųsi veiksmų – surastų, kur apgyvendinti sulaukėjusius benamius gyvūnus.
Ir šis prašymas lyg balsas tyruose liko biurokratų neišgirstas – nors problema buvo aptarta Savivaldybės tarybos posėdyje, konkrečių veiksmų niekas nesiėmė.
Pagaliau, kaip jau minėjome, išgirdome džiugią žinią: aštuonios katės sterilizuotos (mamos ir jauniklės), keturi kačiukai – kastruoti. Katėmis pasirūpino asociacijos „Mūsų mažieji“ vadovė plungiškė V. Stuobrienė.
Moteris sakė, kad apie situaciją, susiklosčiusią Rietave, sužinojo iš straipsnio mūsų laikraštyje. Susisiekusi su rietaviške veterinarijos gydytoja J. Pociūte, turinčia Gargžduose „City Vet“ kliniką ir geranoriškai žadėjusia pritaikyti nuolaidas už benamių gyvūnų sterilizavimą ir kastravimą, sugaudė gyvūnėlius ir pasirūpino jais. „Tris dienas gaudėme, kol sugaudėme. Gydytoja klinikoje katytes sterilizavo, kačiukus kastravo, o aš parsivežusi į namus juos paglobojau, kol pjūviai sugijo. Žinau, kad dar viena katė liko nesterilizuota ir atsivedė kačiukų. Vėliau bus pasirūpinta ir šita šeimyna“, – žadėjo asociacijos vadovė.
Rietavo savivaldybės meras Antanas Černeckis kažkada suskaičiavo, kad vienos benamės katės sugavimas, sterilizavimas, transportavimas ir apgyvendinimas prieglaudoje kainuoja šimtus eurų. V. Stuobrienė atviravo, jog už 285 eurus ji, padedama J. Pociūtės, pasirūpino, kad nebesiveistų net dvylika kačių. Žinoma, tam reikėjo ir gerų norų – moteris neskaičiavo nei savo darbo, nei transporto išlaidų, nei maitinimo ir slaugymo kaštų.
Gyviems padarams reikia maisto
Po sterilizacijos katės, išskyrus dvi Vidos namuose pasilikusias jaukiausias murkliukes, grąžintos į Rietavą, kur kiekvieną vakarą jas aplanko Janina ir Virgilijus Drevinskai.
„Nuo mažens dėl gyvūnų esu galvą pametusi, negaliu ramiai būti, kai jos ten alkanos. Nueiname, pašeriame, apšluojame aplinką. Retkarčiais maisto atneša ir kiti žmonės. Dažnai katytes aplanko netoliese gyvenanti močiutė. Yra tokių žmonių, kuriems nepatinka šėryklos, bet, jeigu yra gyvūnai, turi jais kažkas pasirūpinti“, – sakė telefonu kalbinta rietaviškė J. Drevinskienė.
Moteris džiaugėsi, kad Rietavo miesto seniūnas Petras Lengvenis, paprašytas apšiltinti namuką, apkalė jį medinėmis plokštėmis – ir gyvūnams šilčiau, ir vaizdas tvarkingesnis.
Pasak Rietavo savivaldybės ekologės Vestos Andrijauskienės, bešeimininkės katės – žmonių nemokėjimo ir negalėjimo tinkamai pasirūpinti savo augintiniais pasekmė. Katės, pagyvenusios ilgesnį laiką lauke, be rūpesčio ir globos, pradeda šalintis žmonių ir nebesugeba socializuotis gyvenimui patalpose. Esant tokiai situacijai, į prieglaudą atvežti sulaukėję gyvūnai dažniausiai būna užmigdomi. Humaniškesnis šios problemos sprendimo būdas – katinų kastravimas ir kačių sterilizavimas.
Rietavo benamėms, jeigu taip galima sakyti, pasisekė. V. Stuobrienė jomis pasirūpino humaniškiausiu būdu.
Mums liko pasirūpinti, kad jos turėtų maisto. Prie to galėtume prisidėti kiekvienas, juk Kalėdų laukimo metas – laikas, kai norisi padaryti ką nors gero. Ir tas geras darbas gali būti maisto benamiams gyvūnams nupirkimas. Dabar viešojoje erdvėje tiek daug kalbama apie meilę gyvūnams, negi Rietave, turinčiame kelis tūkstančius gyventojų, yra tik vos keli tokioms katėms neabejingi žmonės? Netikiu. Greičiausiai tik neprisiruošiame žengti to atjautos žingsnio, ištiesti gerumo rankos. Jeigu jūsų širdyje yra nors truputis užuojautos ir norėtumėte maistu prisidėti prie šių bešeimininkių kačių išlaikymo, prašome skambinti tel. 8 611 23282.
Jei nenorite skambinti, galite maisto katėms palikti prie šėryklos (Daržų gatvėje, šalia garažų). J. Drevinskienė džiaugiasi neseniai ant kačių namelio radusi nemažą pakuotę jų maisto, bet jo užteks tik savaitei…
Nustebino mažos sumos…
V. Stuobrienė sakė, kad jos darbas Rietavo savivaldybėje dar nebaigtas – moteriai pranešta apie benames kates Budrikių kaime. „Šia tema kalbėjausi su Rietavo savivaldybės meru A. Černeckiu. Papasakojau jam, kaip ir už kiek pavyko išspręsti kačių veisimosi problemą Daržų gatvėje. Merą suma nustebino. Jis sutiko, kad pasirūpinčiau kitomis benamėmis katėmis, ir net žadėjo apmokėjimą, jeigu pinigai tokie jau nedideli“, – teigė plungiškė.
Geras darbas nesikišti į sulaukėjusiu kačių gyvenima. Dabar kačių bomzynas jei vėl bus namelis ir seriama vėl užaugs į problemą. O čia straipsnyje vėl agitacija atnešti maisto