Tie, kas mėgsta pasivaikščioti, pralėkti dviračiu ar šiaip pabūti gryname ore, jau džiaugiasi nauja erdve laisvalaikiui leisti – vadinamosios Plungės jūros pakrantėmis, kurios per vienerius metus iš apleistų virto įspūdingai atrodančia, jaukia, patogia ir šiuolaikiška poilsio ir pramogų oaze. O vietos čia bus visiems: vaikams – padūkti žaidimų aikštelėje, jaunimui – „pakyboti“ lajų tako tinkluose, pasigrožėti vandens telkiniu parkritus ant patogių gultų ar pasimankštinti su treniruokliais, vyresniems – pasivaikščioti takeliais, pasėdėti ant suolelių ar pasidžiaugti vaizdu nuo kažkurios apžvalgos aikštelės. Tiems, kam nuo seno pakrantės nekelia pasitikėjimo, sakome: čia saugu – visur apšviesta, viskas stebima vaizdo kameromis.
Įvertino, kas padaryta
Iš dviejų šaltinių finansuotam vadinamajam Plungės jūros pakrančių projektui Plungės rajono savivaldybės administracija buvo gavusi 2,8 milijono eurų. Už juos sutvarkyta didesnė nei 10 hektarų ploto teritorija – tvenkinio pakrančių ruožas nuo Birutės gatvėje esančio Lurdo pro vandens perpumpavimo stotį, Akademiko Adolfo Jucio progimnaziją iki pat irklavimo bazės. Šio didžiulio ir sudėtingo darbo ėmėsi konkursą laimėjusi UAB „VVARFF“.
Į projektą daug įdėjo ir rangovas, ir Savivaldybės administracijos komanda: direktorius Mindaugas Kaunas, Architektūros ir teritorijų planavimo skyriaus vedėjas Tomas Jocys, Vietos ūkio skyriaus vedėjas Arvydas Liutika bei kiti specialistai. Bendromis jėgomis nemažai nuveikta, kad techninis projektas būtų kiek įmanoma labiau pritaikytas teritorijai, o kad darbai vyktų kuo sklandžiau, nuolat vyko pasitarimai pačiame objekte.
Šios savaitės pradžioje tai, kas atlikta, įvertino komisija: Savivaldybės administracijos direktorius M. Kaunas, kelių Savivaldybės administracijos skyrių vedėjai, gausus būrys specialistų, UAB „VVARFF“ generalinis direktorius Vilmantas Bučius, jo pavaduotojas Jonas Virbickas, projekto vadovas Kazys Stanys ir kiti. Konstatuota: pakrantės sutvarkytos, likęs tik vienas kitas štrichas, tad belieka sulaukti, kai viskas sužaliuos ir projekto rezultatas atsivers visu gražumu. Dar pajuokauta: pakrantės „užsivilko“ tokį rūbą, su kuriuo Plungės jūra dabar atrodo patraukliau nei Telšių Masčio ežeras. Mat Masčio pakrantės – „plikos“, o mūsiškio tvenkinio krantai žavingi kalvotu reljefu ir miškeliais.
Aikštelė – su reginiu į Plungės jūrą
Kaip minėjome, Plungės jūros pakrantės sutvarkytos nuo Lurdo, esančio ties „Saulės“ gimnazija, iki pat irklavimo bazės. Prie Lurdo įruošta aikštelė su suoleliais, šalia – 8 vietų automobilių stovėjimo aikštelė. Čia įrengtas ir lobas, kuriame vešės intensyvios priežiūros nereikalaujantys žoliniai-varpiniai augalai ir kuris kartu tarnaus kaip paviršinio vandens surinkimo nuo aikštelės kanalėlis.
Šalia Birutės gatvės, už tilto per Babrungą, driekiasi du takai. Vienas – palei vandens telkinio kranto liniją, kitas – aukščiau. Takas prie pat vandens kai kur sutvirtintas atraminėmis sienelėmis ir pritaikytas visiems – ne tik pėstiesiems, bet ir dviratininkams, neįgaliesiems, tėveliams su kūdikių vežimėliais.
Ypač patraukli tapo aikštelė ties senosiomis kapinėmis. Pirmiausia – dėl iš jos atsiveriančio reginio į Plungės jūrą ir kitą jos krantą. Čia įrengta apžvalgos aikštelė, joje – patogūs suoleliai, saugūs ir gražiai apšviesti turėklai, nemokamas „Wi-Fi“, įranga telefonui įkrauti, dviračiui paremontuoti ar jo padangai pripūsti. Modernesnė ir automobilių stovėjimo aikštelė: joje – vietos 21-ai transporto priemonei, stacionari elektromobilių įkrovimo stotelė. Tiesa, ši vieta – su perspektyva: tikimasi, kad atsiras verslininkų, norinčių atidaryti čia kavinukę ar arbatinę. Tad tam pritaikoma ir infrastruktūra.
Į salelę – pontoniniu tiltu
Toliau patogus takas veda iki Paprūdžio gatvės. Ten, vadinamajame Plungės jūros gale, – ne tik asfaltuota gatvelė, 10 vietų automobilių stovėjimo aikštelė, takas, bet ir rekreacinės paskirties statinys vandens pramogoms. Užlipus į jį, galima pasėdėti, pailsėti, pasigėrėti vaizdu, ant vandens – pontoninė prieplauka valtims, vandens dviračiams. Yra ir valčių privežimo bei įleidimo vieta. Dalis krantinės sutvirtinta akmenimis.
Viena įspūdingiausių vietų – salelė. Iki šiol menkavertės augmenijos užgožtas ir apleistas žemės lopinėlis virto į jaukiam pabuvimui ar pasivaikščiojimui skirtą vietą. Į salelę veda pontoninis lieptas, o joje – takai, suoliukai, apšvietimas. Neįgalieji, tėveliai su kūdikių vežimėliais, dviratininkai čia galės patekti iš Paprūdžio gatvės.
Žemiau Akademiko Adolfo Jucio progimnazijos – visas takų tinklas. Vieni jų – su laiptais, kiti – be, kad būtų patogu ne tik pėstiesiems, bet ir dviratininkams, neįgaliesiems, tėveliams su kūdikių vežimėliais. Vienas iš tų takų baigiasi medinės dangos versmių taku, kuris įrengtas ant sraigtinių pamatų. Ties juo – ir vieta valtims pririšti. Einant galima gėrėtis ne tik vandens telkiniu, bet ir vandens augmenijos turtinga užpelkėjusia pakrante, prisėsti ant dailių suolelių. Netoli mokyklos įrengta dar viena apžvalgos aikštelė, leidžianti akis paganyti ne tik į Plungės jūrą, bet ir į kitą jos krantą, Birutės gatvę, senąsias kapines ir jose esančią koplyčią.
Šeimų poilsio ir pramogų zona
Bene pačia patraukliausia vieta plungiškiams, ypač – šeimoms su vaikais, turėtų tapti teritorija ties vadinamuoju Meilės kalneliu. Ji ypač gyva – su daugybe takų, suolelių, vaikų žaidimų ir jėgos treniruoklių aikštelėmis, smėlėtu paplūdimiu, medžio dangos terasėle, persirengimo kabinomis, gelbėtojų bokšteliu, viešuoju tualetu ir kita poilsiui ir pramogoms skirta infrastruktūra. Šalia – ir įlomis – drėgna vieta su pelkiniais augalais, kuri pagelbės ir surenkant paviršinį vandenį.
Čia taip pat rasite nemokamą internetą, vietą telefonui įkrauti ir dviračiui susitvarkyti. Į šią teritoriją patekti patogiausia iš V. Mačernio gatvės, iš ten vedantis takas bus pritaikytas visiems. Už kavinės „Mažoji Gondinga“ – 5 vietų automobilių stovėjimo aikštelė.
Lajų takas
Nuo irklavimo bazės pusės į paplūdimio ir pramogų teritoriją veda taip pat labai įspūdingas medinis zigzaginis tarp medžių įrengtas lajų takas. Jame suformuoti trikampiai, kuriuose – tinklai, „kviečiantys“ neįprastoje aplinkoje pasėdėti ar net pagulėti. Po lajų taku suformuoti gražūs šlaitai, o ten vingiuojančio kanalo krantai sutvirtinti akmenų sąvartomis ir vandens augmenija.
„Įveiklintas“ ir Meilės kalnelis. Kadangi tai – piliakalnis, paveldosaugininkai didelių pokyčių neleido, vis dėlto į kalnelį padaryti laiptai, ant jo – apžvalgos aikštelė.
Nuo šios teritorijos link irklavimo bazės veda asfalto dangos takas. Jame – apžvalgos ir poilsio aikštelė su suoliukais. Ties irklavimo baze (atvažiavus nuo Gandingos g.) – 9 vietų automobilių aikštelė. Prie vandens įrengta aikštelė, dviračių ir pėsčiųjų takai, irkluotojams skirta pontoninė 49 metrų ilgio prieplauka.
Vertinkime ir tausokime!
Sutvarkytose pakrantėse – ne tik kelių kilometrų ilgio takų tinklas, bet ir apšvietimas, vaizdo stebėjimo kameros, daug suoliukų, šiukšliadėžių. Kai kuriose vietose – intensyvios priežiūros veja, kitose – natūralūs žolynai. Pasodinta daug jaunų medelių, dekoratyvinių krūmų, atsiras gėlynų.
Visas pakrantes juosiantis takas – nuo Lurdo iki irklavimo bazės – pritaikytas ne tik pėstiesiems, bet ir dviratininkams, neįgaliesiems, tėveliams su kūdikių vežimėliais. Pastariesiems pritaikytų vietų tuos takus pasiekti netrūksta: iš Birutės, Paprūdžio, Sukilėlių, Gandingos gatvių, iš V. Mačernio gatvės – bene trijose vietose. „Bene dažniausiai užduodamas klausimas – kodėl neįgaliesiems ir kūdikių vežimėliams nepritaikytas takas palei progimnaziją? Bet jis ir iki šiol nebuvo pritaikytas, neįgaliojo vežimėlis ten niekaip nebūtų nuvažiavęs. Tačiau yra daug kitų tam priderintų vietų, artimiausia – iš Sukilėlių gatvės. Norint šią vietą pritaikyti neįgaliesiems, reikėtų panduso – tokio, koks yra prie parapijos namų, o jis – pernelyg „sunkus“ šiai teritorijai. Įgyvendindami projektą, turėjome laikytis dviejų reikalavimų – ne tik sutvarkyti, bet ir kuo mažiau pažeisti kraštovaizdį“, – sakė Savivaldybės administracijos specialistai.
Taigi pakrantės jau sutvarkytos. Jos tikrai tapo ne tik gražesnės, bet ir modernesnės, patogesnės. O tą patogumą turėsime kiekvienas sau atrasti – reikia tik pasivaikščioti, pavažinėti dviračiais, savo akimis ir kojomis viską įvertinti bei atrasti tinkamiausią sau ilsėjimosi čia variantą. Dar – reikia vertinti ir tausoti tai, kas sukurta, negadinti, nedraskyti, nelaužyti, nešiukšlinti ir sudrausminti tą, kuris bandys tai daryti. Čia, tikimasi, pagelbės ir modernios vaizdo stebėjimo kameros, ir, žinoma, pilietiški, savo miestą ir gražią jo aplinką mylintys plungiškiai. Tad gero, švaraus ir saugaus visiems buvimo prie mūsiškės jūros!
Elektrinis neįgaliojo vežimėlis