Miško sanitarais vadinami vilkai vis dažniau grobio ieško ganyklose. Nuo jų neretai nukenčia ir miškingos Rietavo savivaldybės ūkininkai, gyvenantys Tverų seniūnijoje.
Liepos 25-ąją net tris negyvas telyčaites savo ganyklose rado Palūkalnio kaime ūkininkaujanti šeima. Nuostolių dėl medžiojamųjų gyvūnų kaltės šie žmonės patyrė ir anksčiau – gegužės 18 dieną buvo sudraskyta viena jiems priklausiusi telyčaitė.
Gegužę vilkai rengė puotas ir Šiūraičių bei Lopaičių kaimų ganyklose: 8 dieną šiūraitiškis rado papjautą ėriavedę, 21 dieną sudraskytos jau kitam savininkui, lopaitiškiui, priklausiusios dvi ėriavedės ir dvi mažos avytės.
Įdomu, kad plėšrūnai pridaryti žemdirbiams nuostolių geba ir žiemą. Vasario 7-ąją Lopaičiuose vilkai įsisuko į aptvarą, kuriame dieną ganydavosi, o nakčiai į medinę pastogę sueidavo avys, ir papjovė ėriavedę.
Kaip jau minėjome, liepos 25 dieną Tverų seniūnija sulaukė pranešimo apie vilkų padarytus nuostolius Palūkalnyje.
Įstatymai griežtai reguliuoja šių plėšrūnų medžioklę, tad ūkinių gyvūnų augintojams tenka susitaikyti su tuo, kad vieną rytą atėję į ganyklas savo augintinių ten gali ir neberasti.
Vilkų padarytą žalą gyventojams atlygina Aplinkos ministerija.
Kaip sakė Savivaldybės ekologė Vesta Andrijauskienė, 11 mėnesių amžiaus telyčaitės netekusiam ūkininkui išmokėta 302 eurų kompensacija. Ėriavedė įvertinta 120 eurų, avys (iki 4 mėnesių amžiaus) – 45 eurais. Per šių metų pirmuosius septynis mėnesius Rietavo savivaldybės ūkininkai už ganyklose vykusias vilkų puotas Aplinkos ministerijai pateikė 1 217 eurų sąskaitą.
Ūkinių gyvūnų savininkams reikia žinoti, kad dėl žalos įvertinimo ir atlyginimo turi kreiptis į seniūniją (ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo žalos pastebėjimo). Seniūnas, gavęs prašymą apie galimai vilkų padarytą žalą, privalo tą pačią dieną informuoti komisiją, kuri sudaryta medžiojamųjų gyvūnų padarytai žalai Rietavo savivaldybėje apskaičiuoti.
Norintys gauti kompensaciją turi pateikti šiuos dokumentus:
1. Laisvos formos prašymą, kuriame turi būti nurodytas pareiškėjo vardas, pavardė, asmens kodas, gyvenamoji vieta, telefono numeris, banko sąskaitos numeris, kokios prevencinės priemonės buvo taikytos.
2. Gaišenų važtaraštį arba veterinarijos gydytojo pažymą.
3. Pranešimą apie ūkinių gyvūnų perkėlimą ir kaitą iš ūkinių gyvūnų registravimo ir identifikavimo informacinės sistemos.
4. Nukentėjusių gyvūnų fotofiksaciją.
Ūkiniams gyvūnams padaryta žala skaičiuojama vadovaujantis Medžiojamųjų gyvūnų padarytos žalos žemės ūkio pasėliams, ūkiniams gyvūnams ir miškui apskaičiavimo metodika.
Sužalojus ūkinius gyvūnus patirti nuostoliai apskaičiuojami ir atlyginami pateikus gydymo išlaidas pagrindžiančius dokumentus ir veterinarijos gydytojo dokumentą apie ūkinio gyvūno sužalojimą.