
Renginių ciklas, skirtas pirmosios bažnyčios Tveruose pastatymo 400 metų sukakčiai, pradėtas kanauninko Juozapo Niūniavos 100-ųjų mirties metinių minėjimu.
Ties Tverais susibėga keliai nuo Rietavo, Laukuvos, Varnių, Žarėnų. Sankryžoje įsikūrusio Žemaitijos miestelio apylinkės turtingos kalnų, pakalnių, vandens telkinių. Tačiau ne tik tvenkinių gausa, gražia gamta ir garsia istorija didžiuojasi tveriškiai. Parapijiečiai dažnam svečiui parodo miestelio centre ant kalvos stovinčią puošmeną, primindami, kad tai vieni didžiausių medinių maldos namų Lietuvoje.
Istorijos šaltiniuose rašoma, kad pirmoji bažnyčia Tveruose buvo pastatyta XVI amžiaus pabaigoje. Žemaičių vyskupijos bažnyčių aprašyme, darytame 1592–1597 metais, minima, kad miestelio maldos namai stovėjo apleisti, kunigo neturėjo. XVII amžiaus antrajame dešimtmetyje Tverų tėvūnas Elijas pastatė naują bažnyčią. Tačiau 1747-aisiais Dievo namai sudegė, tad jų statybos teko imtis iš naujo.
Dabartinė medinė bažnyčia su žemaitiško baroko stiliaus šventoriaus vartais buvo pastatyta 1897 metais, šalia esanti akmeninė varpinė – 1907-aisiais. Už parapijos puošmeną tikintieji dėkingi klebonui J. Niūniavai.
Žemaičių vyskupijos kapitulos narys, kanauninkas ir dekanas J. Niūniava mirė 1918 metų sausio 30 dieną Tveruose.
Praėjus šimtui metų nuo tos dienos, Tverų Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo bažnyčioje rinkosi dabartiniai parapijiečiai, svečiai ir kraštiečiai, velionio kunigo artimieji.
Parapijos klebonas doc. dr. Saulius Stumbra džiaugėsi, kad šių iškilmių dalyviai visi kartu gali nuoširdžiai ištarti „ačiū“ bažnyčios statytojui.
Apeigoms vadovavo popiežiaus garbės prelatas dr. Juozas Šiurys. Homilijoje garbus svečias kalbėjo, kad kanauninkas J. Niūniava pastatė sau paminklą – didžiausią medinę bažnyčią Lietuvoje, kurioje jau 120 metų Dievo tauta renkasi į sekmadienio pamaldas, priima Krikšto ir Santuokos sakramentus, čia neša savo mirusiuosius. Parapijiečiai maldos namuose, prie malonėmis garsaus Dievo Motinos paveikslėlio, išgyvena savo džiaugsmus ir skausmus. Dabartinės kartos, anot pamokslininko, rūpestis, kad Dievo namai būtų gražūs ir visus vienytų.
Dvasininkas akcentavo, kad svarbu statyti bažnyčias ne tik iš plytų ar medienos, kad „bažnyčia“ turi būti pastatyta žmogaus gyvenime.
Telšių Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų parapijos choro (vadovė Ernesta Dargužienė) per šv. Mišias atliekamos skambios giesmės vilnijo medinės šventovės skliautais.
Po šv. Mišių aukos tikinčiuosius sveikino Tverų seniūnas Antanas Zalepūgas. Jis džiaugėsi, kad garbingi parapijos jubiliejai padėjo miesteliui tapti Lietuvos mažąja kultūros sostine.
Meninę programėlę parodė gimnazijos jaunimas, vadovaujamas tikybos mokytojos Lijanos Norvaišienės ir muzikos mokytojos Giedrės Mikalauskaitės.
Baigiantis minėjimui, iškilmių dalyviai aplankė Tverų kapinėse palaidoto J. Niūniavos kapą.