Šalies ekonomikos nuosmukį, o kartu ir kiekvieno iš mūsų piniginės paplonėjimą itin gerai jaučia ir mato Savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus darbuotojai. Jau ne pirmas mėnuo šio skyriaus koridoriuje nesibaigia eilės prašančiųjų paramos, pašalpų, kompensacijų. Socialinės paramos gavėjų šiemet, palyginti su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, yra dvigubai daugiau!
Mokiniams – po 156 Lt
Nuo liepos 1 dienos Socialinės paramos skyrius priima mažas pajamas turinčių ir mokyklinio amžiaus vaikus auginančių mamų ir tėvų prašymus skirti lėšų mokyklos reikmėms įsigyti. Į šią paramą gali pretenduoti šeimos, kurių mėnesio pajamos vienam asmeniui neviršija 525 Lt (skaičiuojama pagal trijų paskutinių mėnesių šeimos pajamas). Jei taip, kiekvienam mokyklinio amžiaus vaikui (įskaitant ir priešmokyklinukus bei būsimuosius pirmokus) skiriama po 156 Lt.
Pasak Socialinės paramos skyriaus vedėjos Genovaitės Vasylienės, skirtosios lėšos pervedamos į tėvų sąskaitas bankuose. Išskyrus socialinės rizikos šeimas (tokių rajone yra 153, jose auga apie 400 vaikų). Joms pinigai skiriami, bet neatiduodami – kad tėvai nepragertų. Tokioms šeimoms, prasidėjus mokslo metams, pagelbėja mokyklų socialiniai darbuotojai, už skirtąsias lėšas nupirkdami to, ko vaikai neturi.
Dėl lėšų mokyklos reikmėms įsigyti šeimos gali kreiptis iki spalio 1 dienos. Iki rugpjūčio 18-osios Socialinės paramos skyrius po 156 Lt jau skyrė 758 vaikams. Tam panaudota apie 118 tūkst. Lt. Pasak G. Vasylienės, tie, kurie kreipiasi šiomis dienomis, pinigus savo sąskaitose turėtų rasti dar iki rugsėjo 1-osios.
2008 metais pinigėlių mokyklos reikmėms įsigyti gavo 1 881 vaikas. Tam iš viso išleista 293 tūkst. Lt. Skyriaus vedėjos nuomone, šiemet pretenduojančiųjų į paramą turėtų būti gerokai daugiau, nors biudžete numatyta mažesnė nei pernai suma – 238 tūkst. Lt. Tačiau G. Vasylienė patikino: „Jei įstatymas numato aprūpinti mokyklos reikmenimis, tai visi, kuriems priklauso, ir bus aprūpinti. Tam pinigų negali pritrūkti.“
Tiesa, anksčiau šeimos mokyklos reikmenims įsigyti gaudavo specialius talonus, kuriuos panaudoti galėdavo tik nustatytose parduotuvėse. Pernai ir šiemet parama skiriama jau ne talonais, o grynaisiais pinigais.
Mokiniams maitinti trūksta… milijono
2008 metais nemokamam moksleivių maitinimui Savivaldybė išleido net 1,469 mln. Lt. Mat net keturis mėnesius (nuo rugsėjo 1 d. iki metų pabaigos) nemokamai buvo maitinami visi priešmokyklinukai ir pradinių klasių mokiniai. Po naujųjų to atsisakyta, veltui maitinti tik mažas pajamas gaunančių šeimų vaikai.
Šių metų Savivaldybės biudžete nemokamam moksleivių maitinimui numatyta 1,467 mln. Lt. Iki vasaros atostogų išleistas apie 1 mln. Lt. Likusiems 4 mėnesiams liko tik 456 tūkst. Lt.
Pasak Socialinės paramos skyriaus vedėjos, panašu, jog šiemet nemokamai bus maitinama daugiau nei 3 000 vaikų. Metų pabaigai likusių pinigų tikrai neužteks, trūksta maždaug milijono litų. „Jau dabar rašome raštus į Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją – tikimės trūkstamų lėšų gauti“, – sakė G. Vasylienė.
Priminsime, jog nemokamus pietus gali gauti tie moksleiviai, kurių tėvų pajamos neviršija 525 Lt vienam šeimos nariui per mėnesį. Kurių pajamos neviršija 350 Lt vienam šeimos nariui per mėnesį, gali gauti dar ir nemokamus pusryčius.
ES parama – kone 10 tūkst. gyventojų
Europos Sąjungos parama maisto produktais (kruopomis, miltais, cukrumi, konservais ir t. t.) vargingiausiai gyvenančioms šeimoms skirstoma kas antrą mėnesį. Šiemet ji bus dalijama dar rugsėjo pabaigoje ir lapkričio pabaigoje.
2008 metais iš Europos Sąjungos gautus maisto produktus valgė 4 438 Plungės rajono gyventojai. Šiemet paramos gavėjų – jau dvigubai daugiau. Šiuo metu sąraše yra 9 241 asmuo, o iki metų pabaigos skaičius gali perkopti ir 10 000.
Patys maisto produktai, kaip sakė G. Vasylienė, Savivaldybei nekainuoja, tačiau gana brangiai atsieina jų sandėliavimas ir transportavimas – juk reikia mokėti už patalpas, išvežioti produktus po kaimus.
Spalį kreipsis dėl kompensacijų
Nuo spalio 1-osios į Socialinės paramos skyrių gyventojai kreipsis jau dėl kompensacijų už būsto šildymą. Kaip sakė Socialinės paramos skyriaus vedėja, gaunančiųjų kompensacijas už šildymą, karštą bei šaltą vandenį taip pat sparčiai daugėja. Kaip bus rudenį, dar nežinia, bet, pavyzdžiui, kovą kompensacijas už šildymą gavo 2 304 butų gyventojai, 2008-ųjų kovą – 1 495 butai.
Už pašalpas – padirbėti
Birželį Savivaldybės taryba nusprendė, kad socialines pašalpas gaunantys asmenys už tai turėtų atidirbti, paskiriant jiems visuomenei naudingų darbų. Sprendimas įsigaliojo nuo liepos 1-osios.
Atidirbamų valandų skaičius priklauso nuo gaunamos socialinės pašalpos dydžio. Už nemokamą vaikų maitinimą, ES maisto produktus, pinigus mokyklos reikmėms, kompensacijas atidirbti nereikia. Už šeimos gaunamą socialinę pašalpą atidirba darbingi darbo biržoje registruoti šeimos nariai. Jei tokių šeimoje nėra, atidirbti nereikia.
Pasak G. Vasylienės, priimant tokį sprendimą, tikėtasi, jog tie žmonės tvarkys miestą, parką, kaimo seniūnijų teritorijas ir t. t. Tačiau susidurta su problemomis. Mat įdarbinus žmones, reikia jiems skirti įrankių, prižiūrėti, kaip vyksta darbas. O vasara – atostogų metas, nėra kam su pagalbininkais užsiimti, todėl ne viena įstaiga darbininkų atsisakė. Iki rugpjūčio vidurio išdalyta apie 100 siuntimų visuomenei naudingiems darbams atlikti. Atidirbti reikia per 3 mėnesius. Tuomet ir paaiškės, ar iš sumanymo įdarbinti pašalpų gavėjus buvo kokios naudos, ar ne. Atidirbti kategoriškai atsisakė trys asmenys.