![](https://laikrastisplunge.lt/wp-content/plugins/lazy-load/images/1x1.trans.gif)
Vasario 17-osios vakare Plungės kultūros centro parodų salėje atidaryta kandidatų į tautodailininkus darbų ekspozicija. Joje – tapyti paveikslai, tekstilinės lėlės, keramikos dirbiniai, medžio drožiniai. Ši paroda – pirmoji, kurią suorganizavo naujoji Kultūros centro vyr. specialistė tautodailei Jolanta Miltenė, pakeitusi daug metų šį darbą dirbusią Zafirą Leilionienę.
Atėjusieji į parodos atidarymą galėjo apžiūrėti šešių autorių kūrinius. Lankytojų akį traukė kandidatų į tautodailininkus Laimos Paksaitės, Giedrės Liaugaudės, Vytauto Blistrubio ir Henriko Bertašiaus darbai. Taip pat savo kūrybą pristatė šios parodos organizatorė, Plungės krašto tautodailininkų organizacijos vadovė J. Miltenė ir jos mokinė Lina Montvydaitė. Šios jaunos kūrėjos darbai – originalūs rankų darbo atvirukai – eksponuojami Kultūros centro fojė.
Prieš pristatydama autorius ir jų darbus, J. Miltenė susirinkusiuosius pakvietė paklausyti muzikos, kurią akordeonu grojo „Babrungo“ pagrindinės mokyklos moksleivis Elijus Danilevičius.
Menininkus ir lankytojus sveikinęs Plungės kultūros centro direktorius Romas Matulis pasidžiaugė būsimųjų tautodailininkų darbais. „Gražūs darbai, smagūs atradimai. Akivaizdu, kad noras kurti veržiasi per kraštus, o tai ir reiškia, kad esate menininkai. Štai kad ir tautiniais drabužiais aprengtos lėlytės. Kuo prasčiau už Juozą Statkevičių? Niekuo“, – kalbėjo įstaigos vadovas.
J. Miltenė, priminusi, kad šie metai skirti tautiniams kostiumams, pristatė įvairių regionų drabužiais papuoštų tekstilinių lėlių autorę L. Paksaitę. Menininkė minėjo, kad jos kūryba prasidėjo nuo tautinių juostų audimo: „Tada pagalvojau, o kur tas juostas galėčiau pritaikyti. Išmąsčiau, kad jos tiktų lėlėms. Jų kūryba mane taip „užvedė“, kad kartais visas naktis prie jų prasėdėdavau.“
Skuodo rajone, Barstyčiuose, gyvenanti autorė parodose ir įvairiuose meniniuose projektuose dalyvauja nuo 2015 metų.
Babrungo kaime gyvenantis H. Bertašius – tikras mažakalbis žemaitis. „Juk viską matote. Ką čia žodžiais apibūdinsi“, – tarstelėjo autorius. Vyras teigė menui buvęs neabejingas nuo jaunų dienų. Neseniai sesuo kažkur palėpėje radusi jo tapytą paveikslą, ant kurio užrašyta data – 1965-ieji. „Na, o šituose paveiksluose regite Plungės rajoną – Platelių, Purvaičių ir kitų vietovių gamtovaizdžius“, – rodė savo paveikslus ponas Henrikas.
Jokių specialių mokslų nebaigusi ir keramikos dirbinius savarankiškai kurti išmokusi G. Liaugaudė sakė esanti kaimo ir gamtos vaikas, kuriam nuo mažens buvo įdomu apžiūrinėti gėles ar šermukšnių kekes, nagrinėti gilių ar kaštonų sandarą, namus puošti sausomis šakelėmis ar lapais, vakarais stebėti saulėlydį. „Ir mano kūryboje daug gamtos ženklų. Noriu, kad dirbiniai išsiskirtų neįprasta menine raiška, tad derinu tradicinį liaudies meną ir šiuolaikiškumą. Mano darbuose tikrai netrūksta liaudies ornamentikos – geometrinių figūrų, augalų, rasite ir paukštelį, ir žalčiuką, ir arklį“, – įdomiai pasakojo autorė.
Mažeikių rajone, Urvikių kaime, gyvenanti G. Liaugaudė – žemėtvarkos inžinierė. Keramika, kurią ji apibūdina kaip galimybę perteikti savo mintis ir pasaulėžiūrą, ją pavergė 2014-aisiais. Parodose dalyvauja nuo 2016 metų.
Plungėje gimęs, bet šiuo metu Sedoje gyvenantis V. Blistrubis pristatė savo drožinius. Pedagogas ir medžio meistras kuria nuo 2004 metų, parodose dalyvauja nuo 2013-ųjų. „Kodėl Vytautas dar ne tautodailininkas, o tik kandidatas, aš net nežinau. Jis seniai kuriantis, tikras profesionalas“, – apie autorių kalbėjo J. Miltenė.
V. Blistrubis, kaip ir H. Bertašius, nedaugžodžiavo: „Mano nuomone, kiekvienas kūrėjas yra savotiškas ligonis. Aš pats – jau prie tų chroniškų. Ir jums visiems linkiu tokia liga susirgti ir niekada neišgyti.“
J. Miltenė pristatyti savo kūrybą pasikuklino. Šmaikštaudama pasakė tik tiek: „Jei prie paveikslų pamatysite Jolantos Miltenės pavardę, tai ir bus mano darbai. Bet nepamirškite apžiūrėti ir fojė eksponuojamų labai kūrybingos ir talentingos mano mokinės Linos atvirukų.“