Antakalnio kapinėse, Partizanų kalnelyje, iškilmingai perlaidoti Lietuvos partizanų vado Juozo Vitkaus-Kazimieraičio palaikai.
Laidojimo ceremonijoje dalyvavo ir mūsų rajone gyvenantys Lietuvos kariuomenės pulkininko giminaičiai, Tirkšlių ir Mažeikių bendruomenių atstovai.
Palaikai rasti Leipalingyje
Būsimasis Lietuvos kariuomenės pulkininkas Juozas Vitkus gimė 1901 m. gruodžio 10 d. Ketūnuose, ketverius metus jis mokėsi Tirkšlių pradžios mokykloje, 1913 m. įstojo į šešiaklasę prekybos mokyklą Mažeikiuose, joje baigė dvi klases.
1918 m. J. Vitkus tapo pirmuoju Tirkšlių valsčiaus raštininku, jis organizavo ir tvarkė valsčiaus gyventojų reikalus.
Vėliau mūsų kraštietis mokėsi karybos tiek Lietuvoje, tiek užsienyje, tarnavo Lietuvos kariuomenėje, 1938 m. jam buvo suteiktas pulkininko leitenanto laipsnis.
Antrosios sovietinės okupacijos metais pasipriešinimo sąjūdyje būdamas vos ne vienintelis tokio aukšto rango karininkas J. Vitkus įsteigė Dzūkų grupės partizanų štabą, parengė jo pirmuosius direktyvinius dokumentus, vėliau suformavo Merkio rinktinę.
Tapęs Pietų Lietuvos partizanų srities vadu, J. Vitkus-Kazimieraitis rūpinosi partizanų veiklos koordinavimu, 1946 m. pasirašė Lietuvos partizanų deklaraciją.
Tų pačių metų liepos 2 d. susirėmime su sovietine kariuomene Žaliamiškyje, netoli Liškiavos (Varėnos r.), J. Vitkus-Kazimieraitis buvo sunkiai sužeistas ir po kelių valandų mirė.
Žuvusio partizano palaikai buvo aptikti praėjusių metų spalį Druskininkų savivaldybėje, Leipalingyje, šalia pastato, kur nuo 1944 metų veikė sovietinių represinių struktūrų: NKVD-MVD-MGB Leipalingio poskyris ir stribų būstinė.
Dalyvavo laidotuvių ceremonijoje
Praėjusią savaitę mūsų kraštiečio palaikai buvo pašarvoti Vilniuje, Šv. Jonų bažnyčioje. Į kraštiečio laidotuves vyko ir gausi penkiasdešimties žmonių delegacija iš mūsų rajono: Savivaldybės ir Mažeikių muziejaus, Tirkšlių J. Vitkaus-Kazimieraičio progimnazijos atstovai, Tirkšlių ir Kalnėnų šaulių būrių jaunieji šauliai, taip pat – didelis būrys Tirkšlių apylinkėse gyvenančių J. Vitkaus-Kazimieraičio giminaičių.
Jaunųjų šaulių būrių vadovas Stasys Pauliukas „Santarvei“ pasakojo: „Tokios laidotuvės jose dalyvavusiems jauniesiems šauliams įsimins ilgam. Padėjome vainiką prie kraštiečio karsto, stovėjome rikiuotėje, dalyvavome Mišiose, kurias aukojo arkivyskupas Kęstutis Kėvalas. Kaip ir šimtai žmonių, važiavome kortežu iki Antakalnio kapinių, klausėmės šalies vadovų minčių prie partizanų vado kapo. Po laidotuvių uždegėme žvakutes. Jaunieji šauliai pabendravo su Lietuvos Atkuriamojo Seimo pirmininku Vytautu Landsbergiu.“
J. Vitkus-Kazimieraitis buvo palaidotas Antakalnio kapinėse, Partizanų kalnelyje, šalia kito garsaus Lietuvos partizanų vado Adolfo Ramanausko-Vanago.
Pagerbė ir įamžinimo iniciatorių
Kraštiečio atminimas įamžintas ir mūsų rajone: 2006 m. atidengta atminimo lenta prie namo Tirkšliuose, J. Janonio gatvėje, kur J. Vitkus gyveno vaikystėje (šiuo metu namas nugriautas, atminimo lenta saugoma seniūnijoje, baigus naujo namo statybą, ji bus vėl pritvirtinta).
2012 m. Tirkšlių vidurinei mokyklai buvo suteiktas J. Vitkaus-Kazimieraičio vardas, po metų Mažeikių šaulių kuopos ir Politinių kalinių sąjungos Mažeikių skyriaus iniciatyva jo gimtinėje Ketūnuose pastatytas ir pašventintas paminklinis akmuo.
„Sekmadienį kartu su jaunaisiais šauliais vykome į Mažeikių kapines, kur aplankėme Mažeikių miesto garbės piliečio Alberto Ruginio kapą, padėjome krepšelį, uždegėme žvakutes. Šis vardas jam skirtas už rūpinimąsi išsaugoti Lietuvos laisvės gynėjų atminimą ir įamžinti rezistencijos kovas Mažeikių rajone. Jis buvo vienas pagrindinių iniciatorių, kad Tirkšlių mokyklai būtų suteiktas garbingas kraštiečio vardas. Tada dar mažai žmonių žinojo, kas buvo Juozas Vitkus-Kazimieraitis. A. Ruginis kantriai aiškino visose institucijose, kokie jo nuopelnai Lietuvai, įrodinėjo, kad būtina jį pagerbti“, – „Santarvei“ pasakojo Savivaldybės administracijos vyriausioji specialistė paveldosaugai Rūta Končiutė-Mačiulienė.
Jau kelerius metus mūsų rajone žmonės renkasi į pėsčiųjų žygį nuo namo Tirkšliuose, kur gyveno J. Vitkus-Kazimieraitis, iki paminklinio akmens Ketūnuose.
- Pauliukas sakė, kad šiemet dėl laidotuvių šis žygis nevyks. Moksleiviai prieš lapkričio 1-ąją tradiciškai sutvarkys aplinką prie paminklo partizanų vadui ir uždegs atminimo žvakutes.
Nuotr. Tirkšlių seniūnijos bendruomenės