
Praėjusį sekmadienį kiekvienas prisiminė savo mirusią ar dar gyvą mamą, aplankė ją, pasveikino, pabuvo kartu. Na, o šeštadienį Plungės kultūros centre Motinos diena atšvęsta su trenksmu: skambant liaudies muzikai, šokiui, dainoms. Šia proga surengtas kas dvejus metus vykstantis ugningas, geros energijos, jaunatviškumo kupinas Šokių ir muzikos respublikinis festivalis „Bičiulių rate“.
Gražiausius savo kūrybos vaisius plungiškiams pristatė ir „Bičiulių rate“ sukosi svečiai iš Vilniaus – vaikų ir jaunimo centro liaudies šokių ansamblis „Ugnelė“. Vienas didžiausių ir seniausių vaikų ir jaunimo liaudies šokių kolektyvų Lietuvoje gyvuoja nuo 1954 metų. Pagrindinis „Ugnelės“ tikslas ir misija – skatinti ir populiarinti lietuvišką kultūrą ir tradicijas, su jomis supažindinti jaunąją kartą. Ansamblyje šoka vaikai ir jaunimas nuo 3 iki 18 metų. Nuo mažų dienų pradėję šokti „Ugnelės“ vaikai dažniausiai kolektyvą palieka tik atėjus metui skleisti sparnus skrydžiui į kitą gyvenimo etapą. Lietuvos tautinės kultūros tradicijas ansamblis demonstravo ne tik Lietuvoje, bet ir Vokietijoje, Prancūzijoje, Turkijoje, Puerto Rike, Venesueloje, Martinikoje, Taivanyje, Meksikoje, Ispanijoje, Sardinijoje ir kitose šalyse. „Ugnelė“ pelnė prizus Didžiojoje Britanijoje, JAV, Švedijoje ir kituose tarptautiniuose festivaliuose. Tarptautiniame šokių konkurse „Seasunfestival“ šokėjai iškovojo GRAN PRIX taurę. Kas penkerius metus – jubiliejaus proga – kolektyvas organizuoja teminius pasirodymus. Gausų šokėjų būrį suvaldyti ne taip lengva, tad liaudies šokio keliu juos veda: Ligita Didžiulienė, Alma Kernytė, Donatas Kalvaitis, Renata Janušonienė, Ramona Butkutė–Lapėnienė, Gailė Kvedaravičiūtė, Justina Čyvaitė, Indrė Žemaitytė.
Plungiškius savo pasirodymu džiugino ir iš uostamiesčio atvykęs Karalienės Luizės jaunimo centro vaikų ir jaunimo liaudies šokių ansamblis „Vijurkas“. Kolektyve – apie 120 vaikų ir jaunimo nuo 4 iki 18 metų. „Vijurkas“ kaskart žiūrovus nustebina originaliomis koncertinėmis programomis. Šokėjus dažnai lydi ir jiems pritaria liaudies instrumentų ansamblis. „Vijurko“ tautiniai kostiumai primena krašto spalvas, klumpės ir vyžos rodo kostiumų senoviškumą. Neatskiriama šokėjų kostiumų detalė – gintaro karoliai – kiekvienos merginos papuošalas. Tiesa, „Vijurkas“ puikiai atspindi savo kolektyvo pavadinimą: linksmas, greitas, smagus, guvus, mat šoka ne vien tik tautinius šokius, bet ir šiuolaikinius. Su vaikais mielai šoka ir jų tėvai. „Vijurkas“ – nuolatinis Klaipėdos miesto ir Jūros šventės renginių, Lietuvos dainų švenčių, įvairių festivalių dalyvis.
Meilę šokiui vaikams ir jaunimui skiepija mokytoja ekspertė Violeta Šleinienė, mokytoja metodininkė Laura Šleiniūtė, mokytoja, koncertmeisterė ekspertė Regina Zavadskytė, mokytoja metodininkė Dalia Balsienė.
Žinoma, „Bičiulių ratą“ įsuko, savo darbo vaisius plungiškiams parodė Plungės kultūros centro vaikų ir jaunimo liaudies šokių ansamblis „Žirginėliai“. Nepaprastai puiki šio kolektyvo programa džiugino ne tik mamytes, bet vertė į taktą ploti ir visus gausiai susirinkusius žiūrovus. Per 35 gyvavimo metus „Žirginėliai“ iškovojo ne vieną pergalę meno saviveiklos konkursuose, pelnė prizines vietas įvairiose peržiūrose, laimėjo tarptautiniuose vaikų festivaliuose. Šokėjai – nuolatiniai dainų švenčių, miesto renginių dalyviai. Savo nepakartojamais lietuviškų švenčių ir pasilinksminimų vaizdais, rimtais darbo, įvairiais charakteriniais šokiais džiugino ne tik saviškius, bet sužavėjo ir lenkus, slovėnus, vokiečius, belgus, švedus, turkus, makedonus, latvius, graikus, ukrainiečius.
„Žirginėlio“ šokėjams dažnai pritaria ir to paties pavadinimo liaudiškos muzikos kapela. Ne išimtis buvo ir Mamos dienai skirtas koncertas. Šiuo metu „Žirginėliuose“ – septynios grupės šokėjų, muzikantų – vaikai ir jaunimas nuo 6 iki 18 metų. Vertinti liaudies dainą, muziką, šokį jaunus žmones moko ir šia menine kryptimi šokėjus veda meno vadovė Sonata Kazlauskytė, choreografė Eglė Norkevičiūtė-Novoruckienė, kapelos vadovė Rita Džiaugienė.
„Žirginėliai“ jau ne vienerius metus laikosi senos ansamblio tradicijos: kasmetinė koncertinė mainų programa su Latvijos Respublikos Tukumo miesto moksleivių namų liaudies šokių kolektyvu „Luste“. Tad ir šiais metais ilgamečiai draugai kartu sukosi „Bičiulių rate“.
Be to, kad grindys lingavosi nuo trypiamų šokių, į koncertą susirinkusiuosius džiugino Plungės Mykolo Oginskio meno mokyklos mergaičių vokalinio ansamblio ir solistės Livijos Šiaudvirtaitės atliktos dainos (mokytoja Irena Bakanauskienė).
Na, o visą renginį medumi „aplaistė“, tinklais „apraizgė“ Plungės kultūros centro vaikų ir jaunimo teatro „Saula“ jauniausieji aktoriukai (vadovai Sigita ir Romas Matuliai).
Nors šventė ir džiugi, liūdesio kirminas trumpam apsigyveno „Žirginėlių“ šokėjų širdyse. Į platųjį gyvenimą išlydėti daugiau kaip dešimt metų su draugais liaudies šokius trypę keturi kolektyvo nariai: Agnė Pauliukevičiūtė, Darius Purauskas, Marius Songaila ir Paulius Jonikas.
Plungės kultūros centro direktorius R. Matulis su „Žirginėliais“ atsisveikinantiems abiturientams įteikė padėkos raštus, renginį plungiškiams padovanojusiems kolektyvams – simbolines dovanėles. Na, o susirinkusioms mamoms palinkėta sveikatos, džiaugsmo ir pačių gražiausių žemės gėlių.