
Rugpjūčio 31-osios pavakarę plungiškiams ir miesto svečiams surengta iškilminga VIII Tarptautinio Mykolo Oginskio festivalio atidarymo ceremonija. Tradiciškai pasveikintas patrankų salvėmis, festivalis tęsis visą rugsėjį. Plungiškiai turės progą išvysti geriausius klasikinę muziką atliekančius kolektyvus ne tik iš Lietuvos, bet ir iš Lenkijos, Baltarusijos, Rusijos.
Žemaičių dailės muziejaus direktorius Alvidas Bakanauskas, kreipdamasis į pirmojo koncerto laukiančius žiūrovus, sakė: „Šiandien Plungės neįsivaizduojame be Oginskio rūmų, o rūmų – be Tarptautinio Mykolo Oginskio festivalio. Tai jau savotiška miesto vizitinė kortelė. Manau, nėra dvasingesnio, visą bendruomenę labiau vienijančio renginio Plungėje kaip šis festivalis.“
Susirinkusiuosius pasveikino Plungės rajono savivaldybės administracijos direktorė Asta Beierle Eigirdienė, „Achemos grupės“ vadovas Valdemaras Vareika, Plungiškių draugijos prezidentas Liudas Skierus, festivalio meno vadovas, Plungės garbės pilietis profesorius Juozas Domarkas, Seimo narys Jurgis Razma.
Prieš atveriant Oginskių dvaro žirgyno salės duris, A. Bakanauskas pajuokavo, kad festivalis turi gražių tradicijų. Viena iš jų – šventę visada iš dangaus „pakrapija“ Dievulis. Taip buvo ir šiemet. Kita – renginys kasmet pradedamas patrankų salvėmis: už tėvynę Lietuvą, už kunigaikščius Oginskius ir festivalį, už Plungę ir plungiškius.
Į pirmąjį koncertą susirinko šimtai klasikinės muzikos gerbėjų. Žmonės vos tilpo į salę.
Šiemet festivalio pradžią paskelbė Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras ir kolektyvo meno vadovas bei vyriausiasis dirigentas prof. J. Domarkas. Kadangi atidarymo koncertas skirtas rusų kompozitoriaus Piotro Čaikovskio 120-osioms mirties metinėms paminėti, pirmiausia ir skambėjo šio menininko sukurta keturių dalių 6-oji simfonija.
Kūrinį pristatęs renginio vedėjas muzikologas Viktoras Gerulaitis pirmiausia prisiminė patį kūrėją. Kompozitorius buvo laukiamas visoje Europoje, kviečiamas net į Jungtines Amerikos Valstijas, juo žavėjosi publika, o štai Rusijoje P. Čaikovskio kūryba vertinta skeptiškai ir netgi kritiškai. Anot V. Gerulaičio, labai mįslingos ir kompozitoriaus mirties aplinkybės. Oficiali versija – kad mirė nuo choleros, tačiau yra ir kitų – nusižudė, buvo nužudytas arba priverstas nusižudyti.
Na, o 6-ąją simfoniją, kurią daug kas pavadintų liūdna ar net tragiška, pats autorius pavadino kur kas švelniau – „Patetine“. Ją P. Čaikovskis sukūrė likus savaitei iki mirties, ir tas kūrinys, kaip sakė V. Gerulaitis, toks liūdnas, kad atrodo, jog kompozitorius žinojo, kas jo laukia. „Ši simfonija neturi jokios programos. P. Čaikovskis, kuris mirė būdamas vos 53-ejų, norėjo, kad kūrinys klausytojui būtų lyg mįslė. Šia simfonija jis tarsi apsinuogino, parodydamas, koks buvo vienišas, jautrus ir romantiškas“, – kalbėjo muzikologas.
Nuskambėjus 6-ajai simfonijai, publika plojo stovėdama. Antrasis programos kūrinys buvo kur kas linksmesnis – skambėjo to paties Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro atliekamas „Itališkasis kapričas“.
Priminsime, kad festivalį organizuoja Plungiškių draugija ir prezidentas L. Skierus, Plungės Mykolo Oginskio meno mokykla ir direktorė Genovaitė Žiobakienė, Žemaičių dailės muziejus ir direktorius A. Bakanauskas.