
Dar vasarį Plungės ligoninės direktorius Remigijus Mažeika Plungės rajono savivaldybės tarybos posėdyje kėlė klausimą, kur bus išblaivinami girti asmenys, kai prasidės Priėmimo ir skubios pagalbos skyriaus statybos darbai. Gegužės mėnesį tarybos posėdyje pritarta 2018 metais prie minėtojo skyriaus prišlieto modulinio namelio nugriovimui. Nugriauti leista, tačiau, kur glausis „pavargę“ žemaitėliai, garsiai nekalbėta.
Priminsime, kad iki šiol Plungės ligoninė tokiems pavargėliams teikė saugios nakvynės paslaugą. Programai vykdyti lėšos buvo skiriamos iš Savivaldybės biudžeto.
Telefonu kalbintas R. Mažeika patvirtino, jog nuo birželio 1-osios ši paslauga Plungės ligoninėje nebeteikiama. „Apie tai informavome Savivaldybę, Greitąją medicinos pagalbą, policiją“, – sakė gydymo įstaigos vadovas.
Pasak direktoriaus, kas susiję su medicina, ligoninė kaip ir iki šiol darys, t. y. jei bus būtina medicinos pagalba, ji bus suteikta. Jei tokios pagalbos žmogui nereiks, jis turės palikti ligoninę.
Vasarį kalbintas R. Mažeika buvo užsiminęs, jog turi nuolatinių saugios nakvynės namelio lankytojų. Pasiteiravome, ar praėjus porai savaičių po išblaivinimo paslaugos nutraukimo nesulaukia buvusių klientų. „Pavienių turime. Dažniausiai jie imituoja ligas. Randa kur nors ant suolelio miegantį, jis skundžiasi, kad skauda nugarą, tai greitoji veža mums. Patikriname, nieko nėra. Pučia – 2,5 promilės… Bet apskritai atvykstančių yra sumažėję. Turbūt įtakos tam turi ir sezoniškumas“, – kalbėjo ligoninės vadovas.
Suprantama, jog prie gero greit priprantama, o neretai neblaivūs asmenys būna ir agresyviai nusiteikę, tad ar išprašomi iš gydymo įstaigos nesipriešina? „Dėl viešosios tvarkos trikdymo, kai triukšmauja ligoninėje neblaivūs, kviečiame policiją. Bet per šias kelias savaites pasipriešinimo, kad po apžiūros išprašome iš ligoninės, nesulaukėme“, – neslėpė R. Mažeika.
Telefonu susisiekėme ir su Savivaldybės tarybos Sveikatos ir socialinės apsaugos komiteto pirmininku Tadu Šetkauskiu. Jis nurodė, kad išblaivinimo paslauga ligoninėje iki šiol yra teikiama, tik ji mokama. Na, o saugios nakvynės programa baigėsi.
Anot T. Šetkauskio, būta įvairių nuomonių, svarstyta, gal tokią paslaugą pradėti teikti prie Krizių centro (Nakvynės namų – aut. past.). „Bet ir vėl. Jei mes ten, kur žmonės tvarkosi, stojasi ant kojų, įkurdinsime neblaivius, tai pirmųjų motyvaciją stengtis numušime. Žvelgiant iš socialinės apsaugos pusės, jei žmogus nori keistis, turime ką nors pasiūlyti, yra įvairių programų. Mano asmenine nuomone, teikdami tokią paslaugą ligoninėje turėjome landynę už valdiškus pinigus. Buvome sukūrę patogią aplinką nesikeisti“, – svarstė komiteto pirmininkas.
T. Šetkauskio manymu, nelikus saugios nakvynės paslaugos didesnė atsakomybė turėtų tekti policijai: „Jei neblaivus asmuo – viešoje vietoje, tai jau yra viešosios tvarkos pažeidimas ir tai jau policijos darbas.“
Meras Audrius Klišonis telefonu teigė, jog „pavargę“ žemaitėliai prieglobstį ras šalia Krizių centro. „Žinoma, tai nenormali situacija, kad, kaip sakė Krizių centro direktorius Gintaras Armalis, blaivūs, eikite į dešinę, neblaivūs – į kairę, bet dabar kitos vietos neturime“, – komentavo Savivaldybės vadovas.
Kam atiteks taksisto vaidmuo? Meras paaiškino, jog dėl šio klausimo bus kalbama su policija – kad nesant medicininių indikacijų į nakvynės vietą žmogų nuvežtų pareigūnai. Na, o ligos imituotojams poilsio vietą greičiausiai teks pasiekti savo pastangomis.