Kiekvienais metais lapkričio mėnesį Plungės rajono savivaldybės tarybos Sveikatos ir socialinės apsaugos komitetas išklauso ataskaitą apie rajono mokinių profilaktinius sveikatos patikrinimus. Prieš savaitę tokia informacija buvo pateikta.
Mokinių sveikata prasta, kas septintas darželinukas – visiškai sveikas
Surinktų duomenų analizę komitetui pateikė Plungės visuomenės sveikatos biuro specialistė, atliekanti stebėseną, Aurelija Birškienė.
Pasak biuro darbuotojos, šiais metais profilaktiškai sveikatą pasitikrino 99,2 proc. Plungės rajono mokinių. Visais šimtu procentų – pirmaklasiai. Išanalizavus sveikatos patikrinimo formas paaiškėjo, kad tik 51,1 proc. bendrojo lavinimo mokyklose besimokančių vaikų yra visiškai sveiki. Daugiausia tokių – priešmokyklinio ugdymo grupėse ir 1–4 klasėse.
Dažniau nei kas ketvirtam moksleiviui nustatoma regos sistemos sutrikimų (būdingesni vyresnėse klasėse).
8–12 klasių mokiniams dažniau diagnozuojami ir kraujotakos sistemos sutrikimai. O štai skeleto ir raumenų sistemos sutrikimai vyrauja tarp žemesnių – 4–8 – klasių moksleivių (16,9 proc.). Trims iš dešimties vaikų (30,1 proc.) diagnozuota skoliozė – stuburo iškrypimas.
Kaip sakė A. Birškienė, tik 13 proc. visų pasitikrinusių mokinių dantys buvo visiškai sveiki. Iš priešmokyklinio ugdymo grupes ir pradines klases lankančių vaikų vos kas dešimtas galėjo džiaugtis visai sveikais dantimis.
Specialistė pastebėjo ir tai, jog nemažai daliai mokinių nustatyta padidėjusi (6,3 proc.) ar sumažėjusi (2,7 proc.) kūno masė. 91,6 proc. vaikų priskiriami pagrindinei kūno kultūros grupei, likusieji – parengiamajai, specialiajai grupei arba nuo kūno kultūros pamokų atleidžiami.
Šiemet pirmą kartą profilaktiškai sveikata patikrinta ir 99,3 proc. Plungės rajono ikimokyklinukų. Rezultatai geresni nei vyresniųjų: 7 iš 10 vaikų yra visiškai sveiki. Tačiau daugiau nei pusės vaikų kai kurie dantys pažeisti ėduonies, plombuoti ar išrauti. Mažiukams dažniausiai nustatyta kraujotakos, regos, kvėpavimo, nervų sistemų sutrikimų ir dantų ligų. Didžiosios dalies – 99,2 proc. – sveikatą pasitikrinusių ikimokyklinukų kūno masė normali.
Problemos – mažai laiko, tėvų neatsakingumas
Švietimo skyriaus vedėjui Rolandui Raibužiui kilo klausimas, kodėl sveikatą pasitikrino ne visi moksleiviai.
A. Birškienės teigimu, yra tėvų, kurie nemato reikalo tikrinti vaikų sveikatos. „Duokite mums šitą informaciją, juk tai vaiko teisių pažeidimas. Turime instituciją, kuri tokius tėvus greitai sutvarko“, – sakė R. Raibužis. Jis taip pat pastebėjo, kad lankydamasis kūno kultūros pamokose mokyklose dažnai mato nesportuojančių vaikų. Skyriaus vedėjo manymu, į gydytojų rekomendacijas kūno kultūros mokytojai turėtų pasižiūrėti atidžiau, o gydytojai taip lengvai neišrašinėti atleidimo nuo šios pamokos pažymų.
Plungės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, atliekanti vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūros funkcijas, Aušra Grikštaitė apžvelgė mokyklose dirbančių visuomenės sveikatos priežiūros specialisčių prevencinio darbo aktualijas.
Pasak A. Grikštaitės, devynios specialistės aptarnauja 31 ugdymo įstaigą (20 mokyklų ir 11 ikimokyklinių įstaigų).
Kaip ir kasmet, šiemet buvo surengta kuprinių svėrimo akcija. Joje dalyvavo 1 067 mokiniai. Pasirinkti trečią, penktą ir šeštą klases lankantys vaikai. Rezultatas – 6,1 proc. mokinių kuprinės sunkesnės 15 proc., nei vaikai gali nešti. Dažniausiai sunkesnes kuprines nešiojasi trečiaklasiai.
Surengta Europos judrioji savaitė, Pasaulinė košės diena. Minint Pasaulinę regėjimo dieną 1 659 mokiniai buvo supažindinti su pagrindiniais akių mankštos pratimais ir kt.
Specialistė pabrėžė, jog sveikatos priežiūra mokykloje turi būti vykdoma kiek įmanoma planingiau ir atidžiau.