Praėjusį šeštadienį Kantaučių kaimo bendruomenė „Kalnas“ ir Plungės rajono bendruomeninių organizacijų asociacija „Plungės kraštas“ kelis šimtus kaimų bendruomenių aktyvistų pakvietė į tradicinę sueigą, kurios pavadinimas ir šūkis – „Tegu bendrumas mus vienija“. Iš 21-os veikiančios bendruomenės renginyje dalyvavo 18-os atstovai. Kiekvienam kolektyvui teko prisistatyti, parodyti paruoštą programą, dalyvauti sporto rungtyse.
Kaip minėjome, Kantaučiuose vykusi sueiga – jau penktoji. Pirmąją 2013-aisiais organizavo Varkalių kaimo bendruomenė, idėją rengti tokį pasibuvimą „parsivežusi“ iš Lietuvos kaimų bendruomenių sąskrydžio. Sumanymas visiems patiko – žmonės džiaugėsi galimybe pabūti kartu, pasidalyti patirtimi ir idėjomis, pasilinksminti. Per pirmąjį renginį ištraukti burtai lėmė, kad antrąją sueigą organizuos Milašaičių šeimų bendruomenė „Sruoja“. 2015-aisiais bendruomenės „Gardai“ surengta šventė vyko Žemaičių Kalvarijoje, pernai sueigos vairą į savo rankas buvo perėmę gegrėniškiai.
Šventės organizatoriai į Kantaučius kvietė ne tik bendruomenininkus, bet ir jų draugus – visus, kurie prijaučia, nori pažinti rajono bendruomenines organizacijas, dalytis patirtimi, verslo idėjomis, rengia meno terapijas, kitus užsiėmimus, plėtoja vietos amatus.
Į sueigą Kantaučių mokyklos stadione susirinko daugiau nei du šimtai bendruomenininkų. Juos pasveikino Seimo nariai Andriejus Stančikas, Jurgis Razma ir Jonas Varkalys, meras Audrius Klišonis, asociacijos „Plungės kraštas“ pirmininkė Rima Jokubauskienė ir Kantaučių kaimo bendruomenės „Kalnas“ vadovė Aušra Juškienė.
Vidurdienį Laimos Domarkienės vadovaujamam kantautiškių moterų vokaliniam ansambliui užtraukus pirmąją dainą, prasidėjo iki vakaro užsitęsusios linksmybės. Pirmiausia kiekviena bendruomenė turėjo prisistatyti ir pristatyti atvežtą „perliuką“ – jai atstovaujantį vaikų ar jaunimo kolektyvą. Pasirodymų buvo pačių įvairiausių: vienoms bendruomenėms atstovavo dainininkai, kitoms – šokėjai, trečioms – linksmų istorijų pasakotojai.
Vėliau visi savo jėgas išbandė varžybose: metė baudas, lenktyniavo, kas pirmas užkops ant batuto ir nuo jo nučiuoš, jojo pripučiamais „žemaitukais“, dalyvavo „Draugų rato“ ir „Trigalvio slibino“ rungtyse. Kūrybingieji bendruomenininkai buvo kviečiami dalyvauti kantautiškės mokytojos Editos Selenienės suorganizuotame augalų kompozicijų konkurse „Viskas iš gamtos“, kalvariškės mokytojos Almos Vilnienės piešimo ant akmenų mokymuose „Be patirties, bet iš visos širdies“.
Į renginį įsiliejo skautų organizacija, ūkininkai, amatininkai. Šalia Kantaučių esančiame Vydeikių kaime gyvenantis Arūnas Normantas į sueigą atvežė paties auginamų ožkų sūrių, kantautiškiai Irena ir Rolandas Saudargai – savos gamybos muilo, atvirukų, suvenyrinių dėžučių, plateliškis bitininkas Donatas Abrutis – medaus, plateliškė Laima Puidokienė demonstravo audimo stakles, supažindino su arbatžolėmis.
Šventės dalyviai kartu ne tik linksminosi, sportavo, bet ir prie bendro stalo sėdo – vaišintis grikių ar pusmarškone koše. Pastarąją – tikrą žemaitišką „striovą“ – kliukino Šarnelės kaimo moterys. Karštomis bulvėmis, kastiniu ir kitais gardumynais vaišino Šateikių atstovė Laimutė Arlauskienė.
Susumavus visų varžybų ir konkursų rezultatus
paskelbti nugalėtojai. Baudas taikliausiai metė Aleksandravo kaimo bendruomenės „Vizijos“ atstovai, antrieji – narvaišiškiai, trečioji – Prūsalių kaimo bendruomenė „Liepupė“. Kitose keturiose rungtyse pirmieji buvo Grumblių bendruomenės „Varnakalnis“ nariai, antrąją vietą pelnė „Vizijos“, trečiąją – Kantaučių „Kalnas“.
Kompozicijų konkurse nepralenkiami buvo alsėdiškiai, antri – ir vėl „Vizijų“ atstovai, tretieji – varkališkiai.
Beje, pirmąją ir antrąją vietą laimėjusių kompozicijų pagrindiniai autoriai – vyrai. Pajuokauta, kad prizinės vietos nusipelnė ir konkurse nedalyvavę scenos puošėjai.
Pagrindinis prizas – kelionė į Druskininkus – teko gausiausiai sueigoje dalyvavusiai Narvaišių kaimo bendruomenei.
„Tikrai smagiai pabuvome, pabendravome. Linksmybių netrūko, bet jų būtų buvę ir daugiau, jei ne liūtis, prapliupusi tuoj po sporto varžybų. Žinoma, ji šiek tiek sutrumpino mūsų programą“, – sakė „Kalno“ pirmininkė kantautiškė Aušra.
O kaip bus kitąmet? Kur bendruomenininkai rinksis 2018-ųjų vasarą? Tai dar neaišku. Per ankstesnes sueigas būdavo organizuojama loterija – kam teks rengti kitą šventę. Šiemet „žeberis“ netrauktas, tikimasi, kad atsiras savanorių, norinčių pas save pakviesti kolegas iš kitų miestelių ir kaimų.