![](https://laikrastisplunge.lt/wp-content/plugins/lazy-load/images/1x1.trans.gif)
Visą savaitę Kuliuose šurmuliavęs penktasis Sofijos festivalis sekmadienį atsisveikino iki kitų metų. Per penkerius metus jis pakeitė tradicinio renginio formatą, kai apsiribojama kokybiško spektaklio, koncerto ar parodos pristatymu žiūrovams. Šiųmetis festivalis alsavo kitaip – net keturiuose renginiuose atsiskleidė jaunoji meno kūrėjų karta.
Festivalis prasidėjo „Taško“ teatro jaunųjų aktorių interaktyvaus edukacinio spektaklio vaikams „Miško internetas“ premjera (režisierė Loreta Vaskova). Mokiniai galėjo susipažinti su netikėtais ir įdomiais faktais apie medžius ir jų gyvenimą. O iš nebenaudojamų popierinių medžiagų sukurta menininkės Paulės Bocullaitės scenografija paskatino pagarbą gamtai, priminė apie kasdienių mūsų pasirinkimų poveikį aplinkai.
Kuliškiai buvo kviečiami ir į atviras dizaino dirbtuves, kur kartu su „Taško“ teatro aktoriais ir Vilniaus dailės akademijos dizaino specialybės studentais, remdamiesi vietos gyventojų prisiminimais, istorijomis, tradicijomis, Sofijos Kymantaitės-Čiurlionienės bei Kuliuose gyvenusio Vaižganto keliais, o gal ir naujai sukurtais mitais, kūrė krašto žemėlapį „Kulių žemėlapis, kaip jį mato kuliškiai“.
Minint Karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną, festivalio lankytojai žiūrėjo Mindaugo Survilos dokumentinį filmą „Sengirė“.
Nė vienas Sofijos festivalis neapsieina be iškilios asmenybės – S. Kymantaitės-Čiurlionienės – provaikaičio Roko Zubovo pasirodymo. Šį kartą kuliškiai išvydo debiutinį „Taško“ teatro ir R. Zubovo kūrybinės stovyklos metu sukurtą kūrinį iš ciklo „Trijų kultūrų ir Čiurlionio susitikimas“. Į renginį-kelionę atvykę žiūrovai „pabuvo“ M. K. Čiurlionio aplankytuose Kaukazo kalnuose, Anapos kurorte prie Juodosios jūros.
Šiemet festivalio gerbėjai turėjo galimybę išvysti M. K. Čiurlionio brolio Stasio provaikaitės Jazminos Cininas (Australija) parodą „Eglė ir geležinės vilkmergės“. Iki šiol tvirtą ryšį su lietuvišku paveldu jaučianti autorė į savo kūrybą nuolat įtraukia baltiškus motyvus ir temas.
Praėjusiais metais dėl karantino negalėjęs įvykti portugalų fado muzikos koncertas kuliškius pakvietė šiemet. Pirmą kartą Lietuvoje koncertavo fado dainininkė Ana Lains, Portugalijoje žinoma kaip „muzikos tapytoja“. Kartu su tradicijas ir populiariąją muziką derinančia atlikėja scenoje žiūrovai išvydo Valentimą Filipe (portugališka gitara ir akordina), Antonio Fernando Costą Neto (klasikinė gitara).
Šeštadienį kuliškius ir miestelio svečius kvietė jomarkas. Susirinkusiesiems nuotaiką kėlė ir prekeiviams padėjo aktoriai, gatvės cirko atstovai. Gerą nusiteikimą dar labiau sustiprino triukšmingas Lietuvos karinių jūrų pajėgų pučiamųjų orkestras, vadovaujamas Egidijaus Mikniaus. Na, o jomarke, kaip sakoma, kiekvienam pagal skonį ir kišenę: ir pasipuošti, ir pasmaguriauti, ir lauktuvių parvežti. Nemažai lankytojų sukinėjosi prie mūsų rajono kūrėjų Irenos Stražinskaitės-Glinskienės ir Adelės Daukantaitės siūlomų knygų. Ne vieno mažojo pirkėjo rankose atsidūrė pastarosios autorės „Žemaitėška kninga vakāms“.
Aprimus turgaus šurmuliui, į interaktyvią meninę edukaciją mažuosius festivalio lankytojus pakvietė Klaipėdos lėlių teatro lėlininkai.
Penktasis Sofijos festivalis užbaigtas su choro „Aukuras“ (vadovas Alfonsas Vildžiūnas) muzika ir Klaipėdos jaunimo teatro spektaklio „Įstrigę“ (režisierius Arpadas Shillingas) premjera.
Žymų vengrų režisierių A. Shillingą dirbti su savo studentais pakvietė Valentinas Masalskis. Svečią sudomino ne tik pasiūlymas sukurti spektaklį, bet ir darbo erdvė – Kulių kultūros centras.
Kaip ir fado atlikėją A. Lains, taip ir spektaklio „Įstrigę“ premjerą pirmą kartą Lietuvoje išvydo ne kas kitas, o kuliškiai ir Sofijos festivalio gerbėjai. Be jaunųjų aktorių, spektaklyje vaidino net trys Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatai – aktoriai Viktorija Kuodytė, V. Masalskis, Dainius Gavenonis.