
Atrodo, ši žiema nėra labai jau speiguota, tačiau šaltukas sau aukų nepamažino – maždaug per mėnesį į Plungės rajono savivaldybės ligoninę pateko dešimt šalčio „apkandžiotų“ žmonių. Šiuo metu gydomi penki, keturiems vyrams amputuotos nušalusios galūnės, penktojo operacijai ruoštasi trečiadienį.
Kaip sakė ligoninės direktorius Antanas Martusevičius, šiemet nušalusiųjų skaičius, galima sakyti, – rekordinis. „Ankstesniais metais amputuodavome vieną ar dvi kojas, o šią žiemą tikrai daug tokių operacijų atlikome“, – sakė jis. Pasak direktoriaus, didelį nerimą ir daug problemų kelia socialiai apleisti, savo sveikata visiškai nesirūpinantys žmonės. „Kai kas nutinka, jie savaičių savaites delsia, į medikus nesikreipia, gydosi patys, o kai jau atvyksta, būklė dažniausiai būna kritinė. Tokių gydymas ypač brangus –
operacijos, reanimacija, antibiotikai, mėnesiai ligoninėje…“, – kalbėjo ligoninės vadovas.
Anot A. Martusevičiaus, amputuoti nušalusias galūnes labai sudėtinga: sunku nustatyti demarkacinę liniją (tarp gyvų ir nebegyvų audinių), reikia taupyti kiekvieną centimetrą, nes paskui galūnes reikės protezuoti. „Jei žmonės labiau pasisaugotų, jei artimieji prižiūrėtų, mums tokių operacijų imtis nereikėtų“, – sakė A. Martusevičius.
Vienas iš sunkiausiųjų ligonių dabar – 75 metų Rietavo savivaldybės gyventojas, kuris, kaip sakė A. Martusevičius ir chirurgijos skyriaus vedėjas Bronius Stanslovaitis, į ligoninę pateko visiškai nupuvusiomis galūnėmis, o puvimo procesas jau buvo apnuodijęs visą organizmą. Iš pradžių manyta, kad žmogelis kojas nušalo, vėliau nustatyta, kad gangrena išsivystė dėl užsikimšusių kraujagyslių.
„Tas žmogus nuo vaikystės rūkė, per dieną – po du pakelius, tad nekeista, kad kraujagyslės užsikimšo. Iš pradžių jam atsirado opos, gydėsi pats, o paskui ir gangrena prasidėjo. Įsivaizduokit, kokia buvo jo būklė, jei jis pats peiliu negyvus audinius nusidroždavo“, – kalbėjo B. Stanslovaitis. Pasak chirurgo, maždaug pusė jo vadovaujamo skyriaus pacientų – užleistos būklės, dienų dienas kentėję, gydęsi patys. „Kad ir kas nutiktų, dauguma laukia, kol praeis, gydosi patys, perka kažkokius vietinio burtininko gaminamus tepalus, o į ligoninę atvyksta, kai jau nebepakelia skausmo ar pamato, kad patys nebeišsigydys“, – sakė chirurgijos skyriaus vedėjas.
Traumatologijos skyriaus, kuriame gydomi penki nušalusieji, vedėjas Saulius Dailidėnas patvirtino, kad jų skaičius šiemet – rekordinis.
89 metų senoliui iš Rietavo savivaldybės teko amputuoti abi kojas: vieną – per šlaunį, kitą – kiek žemiau, per blauzdą. Į ligoninę greitoji medicinos pagalba jį atvežė sausio 17-ąją. Kaip medikams pasakojo pats nukentėjusysis, savo namuose jis apvirto ir gal tris dienas išgulėjo ant grindų, negalėdamas pajudėti. Kol gulėjo, viena jo koja buvo prispausta kitos ir apmirė, be to, abi kojos nušalo.
„Jo būklė buvo ypatingai sunki: be to, kad nušalusios galūnės, jam ant krūtinės ląstos, nuo stuburo link priekinės dalies, buvo išsivysčiusi pūlinga nekrozė, užblokuoti inkstai. Iš pradžių gydėm, o amputacijai ryžomės tik sausio 29-ąją, kuomet būklė pagerėjo“, – pasakojo S. Dailidėnas.
Kitam 45 metų vyrui iš Stalgėnų seniūnijos teko amputuoti abi kojas per blauzdas. Kaip pasakojo pats vyriškis, dėl konflikto su artimaisiais, naktį jis praleido sandėliuke. Į ligoninę vyras pateko sausio 26-ąją, operacija atlikta sausio 30-ąją. Paklaustas, kaip toliau be kojų gyvens, pacientas atsakė: „Kaip Dievas duos, kaip daktarai pasakys. Ko gero, ateityje vietoj kojų turėsiu protezus“, – sakė stalgėniškis.
Abi galūnes nušalęs ir 74 metų Kulių seniūnijos gyventojas. „Manim pasirūpino seniūnė, jos dėka ir ligoninėje atsidūriau“, – sakė vyriškis. Jis taip pat rastas parkritęs ant žemės. Be to, kad nušalusios galūnės (amputuoti kojų pirštai), jam teko gydyti sužalotą sėdmenį, šlaunį.
42 metų plungiškis kojas nušalo savo namuose. Sako, neturėjęs pinigų malkoms nusipirkti, gyvenęs nekūrenamame name, tad ir nušalęs. Jis į ligoninę pateko sausio 4-ąją. Vyrui amputuoti abiejų kojų pirštai. „Laimei, kad dar pavaikštau“, – sakė plungiškis, žiūrėdamas į apibintuotas savo kojas.
Sausio 31-ąją dėl tos pačios priežasties į ligoninę pateko ir 58 metų varkališkis. Žmogus sakė nušalęs lauke – vaikščiojęs apsiavęs medžiaginiais batais ir net nepajutęs, kada tai atsitiko. Trečiadienį jam planuota šalinti abiejų kojų pirštus.
Anot gydytojo S. Dailidėno, nušalti galima ne tik per speigą, bet ir esant plius keturių laipsnių temperatūrai – jei kojos sudrėksta, jei žmogus ilgai išbūna su netinkama avalyne. Jei dar išgėręs, tai net nepajunta, kad galūnės jam šąla, o tai gresia gangrena ir amputacija.