
Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dienos išvakarėse, kovo
10-ąją, Plungės viešojoje bibliotekoje atidaryta žymaus Plungės krašto mokytojo, istoriko, kolekcininko, kraštotyrininkų klubo „Pilaitė“ nario Bronislovo Pociaus parengta paroda „Per Sąjūdį į laisvą Lietuvą“.
Renginį pradėjusi Viešosios bibliotekos vyr. bibliografė, klubo „Pilaitė“ vadovė Otilija Juozapaitienė pasidžiaugė, kad jau 27 metus Lietuva yra laisva šalis, kad savo valios jai neprimeta jokia kita valstybė. „Didelis džiaugsmas, kad esame laisvi, o čia, manau, ir susirinko tie, kuriems svarbi Lietuvos nepriklausomybė, kurie švenčia Kovo 11-ąją“, – kalbėjo O. Juozapaitienė.
Parodoje – fotografijos, laikraščiai, trispalvė vėliavėlė, medaliai, ženkliukai, proginiai vokai, 1988 metais vykusio pirmojo Sąjūdžio suvažiavimo programa ir kiti eksponatai iš B. Pociaus kolekcijų.
Prieš pristatydamas ekspoziciją, istorikas susirinkusiesiems priminė svarbiausius įvykius, mūsų šalį atvedusius į nepriklausomybę. Pasak jo, pirmieji žingsniai link laisvės žengti dar 1972-aisiais, kai išleistos pirmosios Lietuvos katalikų bažnyčios kronikos, kai Kaune susidegino Romas Kalanta. Svarbūs buvo ir 1976-ieji, kai susibūrusi asmenų grupė pareiškė, kad stebės, ar sovietų valdžia paiso žmogaus teisių. 1987-aisiais Lietuvoje pirmąkart garsiai paminėta Ribentropo–Molotovo pakto pasirašymo diena. „Į minėjimą susirinkusius žmones stebėjo gausios milicijos pajėgos, bet ji nieko nedarė, nieko nebaudė. Tai jau liudijo apie atšilimą“, – pasakojo B. Pocius. 1988 metais Lietuvos mokslų akademijoje įsteigta pirmoji Sąjūdžio grupė, netrukus Zitos Paulauskaitės iniciatyva sąjūdininkai susibūrė ir Plungėje. Tų pačių metų spalio 30-ąją mūsų mieste pirmąkart suplevėsavo trispalvė. 1989 metais Lietuva, Latvija ir Estija stojo į Baltijos kelią, o 1990-aisiais išrinkta Aukščiausioji Taryba-Atkuriamasis Seimas kovo 11-ąją Lietuvą paskelbė nepriklausoma valstybe.
„Kažin ar būtume tapę laisvi, jei prie Sovietų Sąjungos vairo nebūtų stojęs Michailas Gorbačiovas, šalyje pradėjęs vadinamąją „perestroiką“. Dėl pertvarkų Lietuvoje steigėsi Sąjūdis, kuris daug nuveikė, kad taptume laisva šalimi“, – mintimis dalijosi istorikas.
Parodos nuotraukose užfiksuota daug svarbių momentų ir įvykių: trispalvės iškėlimas Plungėje, į Baltijos kelią įsijungę plungiškiai, Sausio 13-osios įvykiai Vilniuje, popiežiaus Jono Pauliaus II vizitas Lietuvoje ir kt. Tarp eksponatų yra ir trispalvė vėliavėlė, kuri kartu su plungiškiais keliavo į mitingus ir kitus renginius, Kovo 11-osios medaliai, kurie skiriami už nuopelnus Lietuvos nepriklausomybei, ir kt.
Kalbėdamas apie parodą, B. Pocius dar priminė, kad tarp pasirašiusiųjų Kovo 11-osios aktą buvo ir iš Plungės kilęs signataras Bronislovas Lubys, taip pat daug prisidėjęs, kad Lietuva taptų laisva šalimi.
Mintimis apie Kovo 11-ąją dalijosi ir Viešosios bibliotekos vadovė Violeta Skierienė. Anot jos, džiugu, kad Plungė taip gražiai mini šią šventę, kad į ją įtraukiami vaikai, jaunimas. „Šiandien gausus būrys Vyskupo Motiejaus Valančiaus pradinės mokyklos vaikų buvo atėję prie Laisvės paminklo, rytoj, kovo 11-ąją, Plungės kultūros centre vyks tradicinis tarptautinis vaikų šokių festivalis. Apie istoriją reikia nuolat kalbėti, nuolat prisiminti svarbius įvykius, nes kitaip juos pamiršime“, – įsitikinusi direktorė.