Pastaruoju metu Plungės policijos komisariato pateikiamose įvykių suvestinėse mirgėte mirga pranešimai apie policijai įkliuvusius jaunuolius, kurie turėjo narkotinių medžiagų. Vien spalio mėnesį dėl kvaišalų pradėti trys ikiteisminiai tyrimai. Paskutinysis atvejis užfiksuotas spalio 14-osios vakarą, kai Plungėje, Žemaitės gatvėje, tikrinant automobilį „Mercedes-Benz“, rasta įtarimų keliančios augalinės kilmės medžiagos.
Ikiteisminių tyrimų, pradėtų pagal Baudžiamojo kodekso 259 straipsnį (neteisėtas disponavimas narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis be tikslo jas parduoti), skaičius auga jau antrus metus. Anksčiau tokių tyrimų būdavo vos vienas kitas per metus, 2013-aisiais (per devynis mėnesius) jų buvo 15, o 2014 metais (taip pat per devynis mėnesius) – 10 atvejų.
Kaip minėjome, mūsų savivaldybėje vien šių metų spalį įkliuvo trys kvaišalų turintys jaunuoliai. Spalio 9-osios vakarą, apie 19 valandą, Plungės miesto Lentpjūvės gatvėje, garažų bendrijos „Energetikas“ teritorijoje, sulaikytas plungiškis G. N., kuris turėjo popieriaus lankstinuką su žalios spalvos augalinės kilmės medžiaga. Įtariama, kad tai – marihuana. Vyrukas uždarytas į policijos komisariato ilgalaikio sulaikymo patalpą. Antrasis atvejis užfiksuotas spalio 14-osios naktį – netrukus po vidurnakčio Prūsalių kaime į policijos rankas pateko 22 metų Ž. M., kuris į striukės kišenę buvo įsidėjęs polietileninį maišelį su narkotinėmis medžiagomis. Trečiasis narkotikų vartotojas įkliuvo tos pačios dienos vakarą – 18.45 val. Plungėje, Žemaitės gatvėje, buvo patikrintas automobilis „Mercedes-Benz“. Jame rasta augalinės kilmės narkotikų. Sulaikytas 19-metis plungiškis T. V. Ar šie atvejai rodo, kad kvaišalų platinimo ir vartojimo mastai didėja?
„Plungės“ kalbinta Plungės policijos komisariato Kriminalinės policijos skyriaus viršininkė Loreta Tamaliūnaitė į užduotą klausimą atsakė teigiamai: „Taip, narkotikų Plungėje vis daugiau, vartotojų skaičius auga. Jei komisariatui pakaktų pajėgų dirbti ta linkme, manau, kas vakarą turėtume po „laimikį“. Be to, ir patys sulaikytieji mums pasako, jog narkotikai tarp jaunimo dabar tokie populiarūs, kad sunku ir įsivaizduoti.“
Ikiteisminiai tyrimai pradedami tik tais atvejais, kai randama narkotinių medžiagų. „Jei jaunuolis narkotikų neturi, bet įtariame, kad jis jų vartojęs, atliekame šlapimo ar kraujo tyrimus. Įtarimams pasitvirtinus, taikoma administracinė atsakomybė. Tokių atvejų – išties labai daug“, – pasakojo Kriminalinės policijos skyriaus vadovė.
Narkotikų vartotojai dažniausiai policijai įkliūva atsitiktinai, bet kartais atliekami ir tiksliniai patikrinimai. Būna atvejų, kai pareigūnams į akis krenta koks įtartinas vienoje ar kitoje aikštelėje vidury nakties stovintis automobilis. „Patikriname vairuotojus, keleivius ir neretai šio to randame. Mums labai padeda pareigūno Raimondo Aponkaus dresuojamas šuo Jorge, kuris apmokytas būtent surasti narkotikus. Taigi ikiteisminių tyrimų skaičius iš dalies auga ir mūsų tarnybinio šuns dėka“, – kalbėjo L. Tamaliūnaitė.
Narkotikų vartotojai – paaugliai ir jaunimas. Daugiausiai tai – vyresnių klasių moksleiviai, nors pasitaiko ir trylikamečių. Populiariausias narkotikas – kanapės, kuris dar vadinamas marihuana. „Kai jaunuolių klausiame, kodėl jie rūko žolę, vartoja kitus narkotikus, jie atsako mums klausimu: o kodėl suaugusieji geria alkoholį, rūko cigaretes, juk tai taip pat žalinga? Daugelio jų įsitikinimu, alkoholis – kur kas blogiau nei narkotikai. Be to, juos stebina, kodėl vartoti narkotikus – nusikaltimas“, – sakė pareigūnė.
Pasak L. Tamaliūnaitės, narkotikai tarp jaunimo dabar tiek paplitę, kad jų būna kone visuose vakarėliuose. O vartoja juos dažniausiai ne socialinės rizikos šeimų vaikai, bet pasiturinčių, tvarkingų tėvų atžalos. „Juk dozė kainuoja apie 40 litų, tad ne kiekvienas gali įpirkti“, – nuomone dalijosi skyriaus viršininkė.
Paklausta, iš kur narkotikai atvežami, kas juos platina, L. Tamaliūnaitė atsakė: „Plungė – tranzito „šalis“. Narkotinių medžiagų čia atvežama iš Klaipėdos, Šiaulių, Kauno ir kitų miestų. Žinoma, vietoje yra perpardavinėtojų, bet juos pričiupti sudėtinga. Šiemet įkliuvo tik vienas narkotikų prekeivis, turėjęs ir vadinamosios žolės, ir sintetinių narkotikų.“ Minėtasis platintojas buvo sučiuptas birželio mėnesį V. Mačernio gatvėje, ikiteisminis tyrimas dėl šio atvejo jau baigiamas ir netrukus bus perduotas Klaipėdos apygardos teismui.
Būna atvejų, kai apie narkotikus – jų vartotojus, vartojimo vietas ir kt. – praneša gyventojai. „Norėtume tokių pranešimų sulaukti dažniau. Juolab kad visi iki šiol gautieji pasitvirtino. Tad jei turite kokių įtarimų, būtinai skambinkite“, – visuomenės prašo L. Tamaliūnaitė.
Primename, kad Baudžiamojo kodekso 259 straipsnyje už neteisėtą disponavimą narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis be tikslo jas platinti numatomas laisvės atėmimas iki dvejų metų. Platintojų laukia kur kas griežtesnė atsakomybė, jie baudžiami pagal 260 straipsnį – už neteisėtą disponavimą narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis turint tikslą jas platinti arba neteisėtą disponavimą labai dideliu narkotinių ar psichotropinių medžiagų kiekiu. Platintojams gresia laisvės atėmimas iki trejų metų, už didelį kiekį narkotinių ar psichotropinių medžiagų – iki aštuonerių metų.