![](https://laikrastisplunge.lt/wp-content/plugins/lazy-load/images/1x1.trans.gif)
Rugsėjo 18 dieną „Vičiūnų“ įmonių grupė surengė biokuro katilinės atidarymo ceremoniją. Nors objektas veikia jau kelis mėnesius, oficialiai atidarytas tik gerai viską patikrinus ir įsitikinus, kad katilinė veikia kaip laikrodis. Taigi dabar Plungėje veikiantys keturi „Vičiūnų“ įmonių grupės fabrikai jau nebėra priklausomi nuo Rusijos tiekiamų dujų.
Katilinės atidarymo iškilmėse dalyvavo ir simbolinę įkurtuvių juostelę perkirpo „Vičiūnų“ įmonių grupės bendraturtis Liudas Skierus, Savivaldybės administracijos direktorė Asta Beierle Eigirdienė, objektą stačiusios UAB „Enerstena“ generalinis direktorius Virginijus Ramanauskas ir banko „Swedbank“ atstovas Tomas Petrauskas. Perkirpus juostelę, visi pakviesti apžiūrėti naująjį objektą.
Pradėta nuo biokuro atvežimo į katilinę. Kaip pasakojo verslininkas L. Skierus, kurą – miško kirtimo atliekas – tiesiai iš kirtaviečių tiekia UAB „Pusbroliai“. Į katilinę atriedanti mašina atveža apie 92 kub. m (24-30 tonų) medienos „čipsų“. Nežiūrint to, kad ji pakankamai drėgna, bet labai kaloringa – priekaba biokuro prilygsta 5-6 tonoms naftos. Beje, į akį krito tai, kad katilinėje, kuri jau kelis mėnesius veikia, labai švaru. L. Skierus paaiškino: „Kadangi katilinė – keturių maisto produktus gaminančių fabrikų teritorijoje, joje turi būti švaru, be dulkių.“
Aprodyta ir vienintelio katilinės darbuotojo – operatoriaus – darbo vieta. Anot verslininko, katilinė visiškai automatizuota, tad ir vienintelis darbuotojas reikalingas tik galimiems proceso trikdžiams šalinti. Apžiūrėję objekto „smegenis“, pro langelį žvilgtelėjome ir, kaip juokavo L. Skierus, į „peklą“ – pakurą, kurioje temperatūra – kone 1 000 laipsnių C.
Naujoji „Vičiūnų“ katilinė išbandyta prieš penkis mėnesius, na, o šilumą fabrikams pradėjo tiekti rugsėjo viduryje. Į biokuro katilinę investuota 12 mln. litų. Visa „Vičiūnų“ produkcija gaminama naudojant garą, todėl katilinė nepertraukiamai veiks visus metus. Planuojama, kad investicija atsipirks per 4–5 metus. Atsisakius dujų, kasmet žadama sutaupyti iki 50 proc. gamybos kaštų.
Biokuro katilinės statybos darbai prasidėjo 2012 m. gegužę – tada pasirašyta sutartis su rangovu UAB „Enerstena“. Katilinė įrengta 800 kv. m ploto pastate, kuriame sumontuotas 10 MW galios, 15t/val. garo katilas. Čia pagaminama apie 47,1 GWh šilumos energijos, per parą sunaudojama apie 430 kub. m kuro.
„Pastatyti šią katilinę mums buvo savotiškas iššūkis. Vienas iš didesnių išbandymų – kad objekto statybos terminas buvo gana trumpas. Statyti pradėjome vėlyvą rudenį, o jau gegužės 2-ąją pagamintas garas“, – kalbėjo „Enerstenos“ generalinis direktorius Virginijus Ramanauskas. Rangovo vadovas pasidžiaugė ir tuo, kad po penkių mėnesių darbo katilinė atrodo lyg nauja. „Dažniausiai katilinės nugyvenamos per kelias savaites , o ši – tvarkinga, švari. Tai rodo, kad bendrovė tausoja savo turtą“, – sakė V. Ramanauskas.
Kaip sakė L. Skierus, statyti biokuro katilinę paskatino ir ekonominiai aspektai, ir ekologijos klausimai. Atliktos ekonominės analizės parodė, kad šilumą galimą gaminti perpus pigiau, tad ir ryžtasi šiam projektui.
Anot L. Skieraus, po penkių katilinės darbo mėnesių akivaizdu, kad rezultatai netgi geresni nei buvo tikėtasi. „Liepą pagaminti 1 kilovatvalandę (kWh) šilumos energijos mums kainavo tik 4,9 cento, rugpjūtį – 5,3 ct. O planavom, kad kainuos 7 centus. Galutinė kWh kaina, įskaičiavus visas išlaidas, mokesčius, atlyginimus, – tik 8,5 cento!“, – gerais rodikliais džiaugėsi L. Skierus. Anot verslininko, jei katilinė dirbtų ne 50 proc., o visu pajėgumu, rezultatai būtų dar geresni.
„Palyginęs mūsų ir UAB „Plungės šilumos tinklai“ šilumos energijos gamybos kainą, galiu teigti, kad šilumos tiekėjai kas mėnesį apvaginėja žmones. Ir vagia ne po vištą, o po paršiuką. Už šilumą permoka visi – ir gyventojai, ir Savivaldybė“, – kalbėjo „Vičiūnų“ įmonių grupės bendraturtis.
Priminsime, kad „Vičiūnai“ nuo metų pradžios siekė susitarimo su Plungės rajono savivaldybe ir „Plungės šilumos tinklais“ dėl įmonės perteklinės šilumos energijos pardavimo. Tačiau dėl įvairiausių trikdžių susitarti nepavyko, pigi „Vičiūnų“ gaminama šiluma plungiškių butų šiemet dar nepasieks.