
Šiemet, kaip ir kasmet, likus septynioms savaitėms iki Šventų Velykų, vasario 16-ąją, šurmuliavo Žemaitijoje ypač gilias tradicijas turinčios Užgavėnės. Daugiausiai persirengėlių – vadinamųjų žydukų, vengrų, čigonų, ubagų, velnių, giltinių ir kitų – sukvietė Plateliai, tačiau pastariesiems linksmybėmis nenusileido ir plungiškiai, kuliškiai, stalgėniškiai, kalvarijiškiai, grumbliškiai ir kitų miestelių bei kaimų gyventojai. Taigi žiemą lauk iš kiemo vijom visi, tik kažin, ar ji mūsų varymus bus išgirdusi…
Užgavėnės tikslios datos neturi, jos, priklausomai nuo Velykų, švenčiamos nuo vasario 5-osios iki kovo 6-osios, tačiau visuomet – antradienį. Užgavėnėmis baigiamas per Kalėdas prasidėjęs vadinamasis mėsiedas ir pradedama septynių savaičių gavėnia – susikaupimo prieš Velykas laikas.
Kaip jau minėjome, linksmiausiai ir triukšmingiausiai Užgavėnės švenčiamos Žemaitijoje, kituose regionuose ši šventė kiek primiršta.
Šiemet ypač smagiai linksmintasi Plateliuose, Užgavėnių šventę čia organizavo Žemaitijos nacionalinio parko direkcija. Prasidėjo nuo pat ryto – į plateliškių ir aplinkinių kaimų gyventojų duris beldėsi persirengėliai, visur išvežiota pagrindinė Užgavėnių karnavalo dalyvė Morė, geriausios apylinkių gaspadinės kepė gardžiausius ir riebiausius blynus. Beje, vienas iš šios šventės tikslų yra prieš pasninką kuo sočiau ir riebiau privalgyti. Rekomenduojamas valgymų skaičius tądien – net dvylika sykių!
Popiet vadinamieji žydai, čigonai, ubagai ir kitos „ličynos“ iš visų pakampių rinkosi į pagrindinę miestelio aikštę, iš kurios paskui Morę – dainuodami, grodami, šokdami ir kitaip linksmindamiesi – patraukė prie kultūros namų. Ten degė didžiulis laužas, vyko persirengėlių kompanijų pasirodymai, Lašininio ir Kanapinio kovos, čigonių „varažijimai“, nuotakos „žydų karaliui“ rinkimai ir daug kitokių linksmybių. Šventės pabaigoje, šaukiant „Žėima, žėima, biek ėš kėima!“ ir padegus Morę, atsisveikinta su žiema. Tačiau tuo viskas nesibaigė – po šėlionių lauke visi persirengėliai buvo kviečiami į kultūros namus, kuriuose vyko suneštinis ubagų balius.
Į plateliškių surengtas Užgavėnes šiemet persirengėliai ir žiūrovai važiavo ne tik iš visos Žemaitijos, bet ir iš kitų Lietuvos kampelių. Jų buvo šimtai – didelių ir mažų, norinčių parodyti save ar į kitus pažiūrėti, pasilinksminti ar iš šono linksmybes pastebėti.
Beje, susirinkusieji buvo kviečiami ne tik į gyvas, bet ir į sukurtas „ličynas“ pažiūrėti – mat Platelių dvaro svirne buvo surengta tradicinė Užgavėnių kaukių paroda. Ją Žemaitijos nacionalinio parko direkcija organizuoja nuo 1996 metų, o nuo 2002-ųjų kaukės ne tik eksponuojamos, bet ir dalyvauja konkurse.
Šiemet parodoje-konkurse dalyvavo 38 menininkų sukurtos kaukės. Jos į svirną „atkeliavo“ ne tik iš Platelių ar Plungės, bet ir Kretingos, Radviliškio, Šiaulių ir kitų miestų bei miestelių.
Užgavėnių kaukių konkurso nugalėtoju šiemet išrinktas kretingiškis Adolfas Viluckis, antroji vieta atiteko telšiškei Onutei Valickienei, trečioji – plateliškiui medžio drožėjui menininkui Antanui Vaškiui.
Gražiausias dekoratyvines „ličynas“ sukūrė klaipėdiškis Folgentas Pučkorius, palangiškis Albertas Žulkus ir mažeikiškis Vaidas Dovydauskas.