Dar liepos mėnesį savo laikraštyje plungiškius raminome, kad jau netrukus Plungės miesto Lentpjūvės gatvė bus užbaigta remontuoti, bet atėjo ruduo, o pokyčių nematyti. Tad nieko keisto, kad gyventojai pradeda nerimauti ir skųstis, jog netvarkytos gatvės atkarpos niekas neprižiūri, vairuotojai gadina automobilius, ne vienas prakirto padangą. Tiesa, ketvirtadienį sušauktame Plungės rajono savivaldybės tarybos posėdyje lyg ir sužibo šviesa tunelio gale – pinigų bus. Tačiau taip jau būna, kad vienų džiaugsmas kitiems gali reikšti nusivylimą.
Aplinkybių įkaitai?
Skaitytojams priminsime, kad praėjusiais metais, nors ir labai abejodama dėl sėkmės, Plungės rajono savivaldybės administracija pateikė paraišką projekto „Plungės miesto Lentpjūvės gatvės rekonstravimas, kuriant investicijoms palankią aplinką“ finansavimui gauti.
Plungei pasisekė: rugpjūtį
Lentpjūvės gatvei Ekonomikos ir inovacijų ministerija skyrė apie 1,942 mln. eurų. Suktis reikėjo greitai, nes lėšos buvo skirtos einamiesiems biudžetiniams metams, tad pinigams panaudoti buvo vos keli mėnesiai. Susidoroti su iššūkiu pavyko: rugsėjį pasirašyta sutartis su rangovu – uždarąja akcine bendrove „Plungės Jonis-S“. Praėjusiais metais buvo atlikti visi paruošiamieji ir ardymo darbai, įrengti pagrindai, pakloti lietaus nuotekų tinklai, drenažo tinklai, kelio ir vejos bortai, įrengtos pralaidos ir nuovažos, pėsčiųjų ir dviračių takai, apšvietimo atramos. Pakloti apšvietimo kabelių tinklai, pagrindo asfaltbetonio sluoksnis ir apatinis asfaltbetonio sluoksnis, įsigytos šiukšliadėžės, suoliukai ir paviljonai. Kitaip tariant, visi skirti pinigai buvo panaudoti.
Užbaigti projektą buvo tikimasi šiais metais, tik viena bėda – kol kas pinigų nėra. O kol jų laukiama, Plungės rajono savivaldybės administracijos Vietos ūkio skyriaus vedėjo Arvydo Liutikos paklausėme, kas turi prižiūrėti nesutvarkytą gatvės dalį.
„Toje dalyje užpilta skalda, bereikėjo pakloti asfaltą. Dabar turėtume jos papildomai užvežti. Pajudinti skaldą nėra taip lengva, o ir lygindami galime sukelti nepageidaujamų dalykų. Ta gatve važiuoja tikrai nemažai automobilių ir, reikia pripažinti, ne visai saugiai. Žinome, kad dūžta stiklai, bet kaip sudrausminti vairuotoją, kuriam negaila automobilio ir jis spaudžia greičio pedalą tiek, kiek jam atrodo reikalinga? Be to, esame savotiški aplinkybių įkaitai: pasako, kad pinigai bus kitą savaitę, atrodo, nelogiška pirkti skaldos, kai jau tuoj tuoj bus atliekami darbai. O išeina taip, kad pinigų tą savaitę dar nėra, tada vėl pažadai“, – kalbėjo skyriaus vedėjas.
Tiesa, A. Liutika patikino, jog kai tik bus gauti pinigai, rangovas pasiruošęs tuoj pat grįžti ir užbaigti objektą.
Į pirmąją vietą be eilės
Pinigų Lentpjūvės gatvei klausimas buvo svarstomas ketvirtadienį sušauktame jungtiniame Ūkio, ekologijos ir kaimo reikalų bei Ekonomikos, finansų ir biudžeto komitetų posėdyje. Taip pat – Savivaldybės taryboje.
Politikams teko aptarti du klausimus. Visų pirma pakoreguoti Plungės rajono savivaldybės vietinės reikšmės kelių (gatvių) tvarkymo prioritetų sąrašo kriterijų patvirtinimo aprašą vienu punktu, kuriame sakoma, jog Plungės rajono savivaldybės taryba, atsižvelgdama į situaciją ir galimą grėsmę, kad gali būti nepanaudotas Kelių priežiūros ir plėtros programos (KPPP) skirtas finansavimas (dėl teisinių ginčų ar trečiųjų šalių įtakos), gali atskiru savo sprendimu patvirtinti naują arba pakoreguoti ankstesnį Plungės rajono vietinės reikšmės kelių (gatvių) tvarkymo prioritetinį sąrašą įtraukdama papildomų gatvių. Toks punktas atsirado neatsitiktinai, nes dėl užsitęsusių teisminių ginčų kilo reali grėsmė nepanaudoti 1,2 mln. eurų KPPP lėšų, skirtų kapitalo investicijoms. Visa ši suma turėjo „nugulti“ Nausodžio seniūnijos Varkalių kaimo Sodo gatvėje. Išeitis rasta – į prioritetinių gatvių sąrašą pirmuoju numeriu įrašyti Lentpjūvės gatvę. (Apie Sodo gatvės problemas „Plungė“ rašė liepos 1 dienos numeryje, straipsnyje „Kai du pešasi, trečias… lieka ant ledo“, rugpjūčio 2 dienos numeryje, straipsnyje „Sodo gatvės gyventojams – šviesa tunelio gale“, ir rugpjūčio 19 dienos numeryje, straipsnyje „Sodo gatvės gyventojai tapo principų įkaitais“.)
Jungtiniame komitetų posėdyje meras Audrius Klišonis atkreipė dėmesį, jog sprendimo projektas pateiktas neišlaikant reikiamo termino, tad kelia apskundimo grėsmę. Ir tuo esą galėtų pasinaudoti varkališkiai.
Sprendimas būtinas
Posėdžiui vadovavęs Ekonomikos, finansų ir biudžeto komiteto pirmininkas Adomas Zamulskis su mero pastaba sutiko, bet dėl pritarimo sprendimo projektui turėjo savų argumentų. „Visi turime būti suinteresuoti, nes panaudoti 1,2 mln. eurų iki šių metų pabaigos – svajonė“, – teigė jis.
Pasak komiteto pirmininko, iš Ekonomikos ir inovacijų ministerijos laukiama raštiško patvirtinimo dėl 605 tūkst. eurų skyrimo Lentpjūvės gatvės projektui užbaigti. Tačiau šios sumos nepakanka. „Kad galėtume įgyvendinti vieną projektą iki galo… O Sodo gatvės gyventojai gal ir šiais metais pamatys pradedamus darbus. Gali būti, kad ir nieko nematys, bet žaidžiame „va bank“ ir tikimės išlošti loterijoje“, – dėstė A. Zamulskis.
Savivaldybės administracijos direktorius Mindaugas Kaunas ramino, jog sprendimo priėmimas ir Lentpjūvės gatvės įtraukimas pirmuoju numeriu į prioritetinių gatvių sąrašą nereiškia, kad iš varkališkių atimami pinigai. Lentpjūvės gatvei trūksta apie 200 tūkst. eurų, tad juos atėmus 1 mln. eurų dar lieka. Ir jei tik Lietuvos apeliacinio teismo sprendimas dėl laikinųjų apsaugos priemonių bus palankus Savivaldybės administracijai, darbus bus galima pradėti ir Varkaliuose. Ir bus dedamos pastangos, kad kuo didesnė suma būtų panaudota. Tiesa, tai priklausys ne tik nuo teismo sprendimo, bet ir nuo oro sąlygų.
„Nedarykime kažkokio precendento, nes kalbame ne apie Sodo gatvės žmonių nuskriaudimą. Mes jau juos nuskriaudėme neišreikšdami tvirtos nuomonės tris mėnesius. Ir dabar kalbėti apie tai, kad čia kažkas reglamentą pažeidė, kad pratęskime… Kiek dar turime laiko pratęsti? 1,2 mln. eurų panaudoti Sodo gatvėje jau šiandien praktiškai neįmanoma. Vadinasi, jūs siūlote „sudeginti“ pinigus – jei jų nepanaudojame, jų nelieka, jie nepersikelia į kitus metus“, – pastabas A. Klišoniui žėrė Ekonomikos, finansų ir biudžeto komiteto pirmininko pavaduotojas Liudas Skierus.
„Balsuoti už sprendimo projektą – mažesnė nuodėmė, nei nebalsuoti ir tuos pinigus prarasti. Geriau Varkalių bendruomenei pabandykime žmoniškai paaiškinti, kad pinigų yra, tačiau negalime jų paimti dėl teismo procesų. Manau, kad jie supras“, – savo nuomonę išsakė komiteto narys Marijus Kaktys.
Politikų pasisakymams antrino A. Liutika. Anot jo, Sodo gatvė niekur nedingsta, ji ir kitais metais lieka pirmojoje vietoje, kol nebus užbaigta tvarkyti. „Pabaigus ji išbraukiama, ir pereiname prie kitos. Galime ir kelias gatves pradėti, bet kitų gatvių nepradėsi tol, kol neužbaigsi pirmųjų. Gyventojai šiuo atveju pralaimi tik patogumų gavimo laiką“, – dėstė Vietos ūkio skyriaus vedėjas.
„Gaila, kad reikia priimti tokį sprendimą. Čia nuviliami Varkaliuose gyvenantys žmonės, nuviliami gyventojai, kurių gatvės yra trečioje, ketvirtoje ar kitoje vietoje. Sprendimas būtinas, bet turbūt pirmą kartą per aštuonerius mano kaip mero vadovavimo metus administracija nesugeba panaudoti pinigų, kurie skirti keliams. Apgailestauju dėl to, kad administracijos direktorius M. Kaunas nesuvaldė situacijos ir žinodamas šitą problemą nuo birželio mėnesio nepriėmė tų sprendimų, kuriuos turėjo priimti. Su apgailestavimu, bet tarybos nariams siūlau pritarti šiam sprendimui“, – jau Savivaldybės tarybos posėdyje kalbėjo A. Klišonis.
Reaguodamas į mero pasisakymą A. Zamulskis tarė: „Galiu dar kartą „pasidžiaugti“, mere, jūsų išmone ir kitų žmonių kaltinimu, nes mes niekaip „neįtakojame“ kai kurių rangovų padavimo mus į teismą. Sunku kalbėti, bet iki kokio lygio mes dar krisime šioje taryboje, neįsivaizduoju.“
Atsakydamas į pastabą meras dar kartą akcentavo, jog lieka prie savo nuomonės.
Sprendimui pritarta vieningai. Na, o Sodo gatvės likimas paaiškėti turėtų rugsėjo 29 dieną.