
Nuo 1872-ųjų pavasario, kai Rietavo parko paukščių giesmės susipynė su muzikos instrumentų skleidžiamais garsais, praėjo 145 metai. Paminėti šios datos praėjusį penktadienį rinkosi pirmosios Lietuvoje muzikos mokyklos tradicijas tęsianti Mykolo Kleopo Oginskio meno mokyklos bendruomenė.
Kunigaikščiai Oginskiai savo kelyje paliko pėdsakus, kurių nepajėgė užpustyti net laiko smiltys. Vienas jų – Bogdano Oginskio įkurta pirmoji Lietuvoje muzikos mokykla. Muzikantų kalvė, vadinama tiesiog orkestru, veiklą pradėjo pastate, kuriame dabar yra Rietavo kunigaikščių Oginskių kultūros istorijos muziejus. Tad ir jubiliejinė šventė, surengta lapkričio 17-ąją, simboliškai pradėta parodos atidarymu muziejuje.
Į kelionę per mokyklos istorijos šimtmečius, stabtelint prie svarbiausiųjų datų, kvietė ir koncerto vedėjos Jūratė Budginienė ir Julita Rimeikienė.
Kompozitoriaus, kunigaikščio Mykolo Kleopo Oginskio vaikaičio įkurtoje šešiametėje mokykloje mokėsi garsūs muzikai – kompozitorius ir kapelmeisteris Emerikas Gailevičius, Varšuvos konservatorijos profesorius Aloyzas Butkevičius, pirmojo lietuviško karo orkestro įkūrėjas Juozapas Gudavičius. B. Oginskio įsteigtas orkestras gyvavo iki 1909 metų.
Šeši dešimtmečiai tylos, ir 1970-aisiais Rietave vėl suskambo instrumentų garsai. Atkurtai vaikų muzikos mokyklai Plungės ir Kulių gatvės sankryžoje esančiame pastate vadovavo Virginija Rūta Baliutavičienė. Savo meninius gebėjimus čia ugdė 55 mokiniai. Daugėjant vaikų, norinčių keliauti meno keliu, gretoms, mokykla ne kartą keitė savo buveinę. 1984 metais ilgam įsikurta buvusio darželio pastate Paupio gatvėje. Į mokytojų gretas įsiliejo mokyklos absolventai Algimantas Krėpšta, Juozas Barsteiga, Violeta Sragauskienė, Ligita Bliutienė, Daiva Krėpštaitė. Pirmuosius žingsnius į muzikos pasaulį čia žengė garsiosios operos solistės Aušra Liutkutė ir Janina Gedmintaitė.
1995 metais mokyklai paskirtas vadovauti Algirdas Kazys Jankauskas. Jo dėka atkurtas pučiamųjų orkestras. Kolektyvas greitai pradėjo skinti laurus respublikiniuose čempionatuose ir konkursuose.
2008-aisiais prie įstaigos bendruomenės vairo stojo Rita Urniežienė. Įkurtos dailės, klasikinės gitaros, solinio dainavimo, medinių pučiamųjų klasės.
Šį rugsėjį mokyklos bendruomenė, vadovaujama laikinai pareigas einančios Jolitos Budriuvienės, pasitiko naujoje vietoje – renovuotuose B. Oginskio istorinio orkestro muzikantų namuose. Jie sugrįžo! Sugrįžo ten, kur prasidėjo istorija, kad tęstų šimtametę tradiciją, o parko paukščių giesmės ir vėl susipintų su muzikos instrumentų garsais.
Su gėlėmis ir padėkomis jubiliatams į sceną lipo meras Antanas Černeckis. Pasidžiaugęs meno bendruomene, dideliu būriu talentingų jaunųjų rietaviškių, padėkojo juos ugdantiems mokytojams. Palinkėjęs kūrybinio polėkio ir kantrybės, padėkos raštais apdovanojo mokytojus V. Sragauskienę, A. Krėpštą, J. Barsteigą ir mokyklos darbuotoją Liudmilą Uselienę. Kolektyvo vardu kalendorių su mokinių piešiniais Savivaldybės vadovui įteikė laikinoji direktorė J. Budriuvienė.
Sulaukta daugybės svečių. Sukaktuvininkus sveikino Seimo nariai Jonas Varkalys, Remigijus Žemaitaitis, Andriejus Stančikas, kolegos iš kitų rajonų muzikos mokyklų, Rietavo įstaigų vadovai.
Mykolo Kleopo Oginskio meno mokykloje ugdoma 150 jaunųjų rietaviškių. Dalis jų atliekamais muzikos kūriniais papuošė jubiliejinį renginį. Scenoje pasirodė ne tik esami, bet ir buvę ugdytiniai, mokytojai.
Su gražia muzikine dovana ir puokšte linkėjimų savo buvusiems mokiniams ir bendradarbiams į šventę atvyko buvusi direktorė R. Urniežienė. Viešnia kartu su senosios muzikos ansambliu „Musica freska“, vadovaujamu Žermenos Kressin, atliko ištrauką iš operos „Tesėjas“ ir ariją iš komedijos „Miesčionys dvare“.
Koncertą vainikavo Lietuvos kariuomenės Karinių jūrų pajėgų pučiamųjų orkestras (vadovas kapelmeisteris Pranciškus Memėnas).
Prieš rašant, kad pirmoji muzikos mokykla Lietuvoje,reikėtų pasiskaityti Lietuvos muzikos istoriją. Juk yra parašyta.