
Balandžio 11-ąją, iškart po priesaikos, Plungės rajono savivaldybės meras Audrius Klišonis ir Savivaldybės taryba kibo į darbą – reikėjo priimti sprendimus, kuriais nustatytas mero politinio asmeninio pasitikėjimo valstybės tarnautojų pareigybių skaičius, paskirtas vicemeras ir merą pavaduosiantis politikas, tarybos nariai suskirstyti į komitetus, paskirti jų pirmininkai ir pavaduotojai. Kadangi išsyk suformuota ir opozicija, prieštaros ir emocijų netrūko nuo pat pirmo posėdžio.
Prašymai ir pareiškimai
Posėdis pradėtas nuo prašymų. Pirmuosius pateikė Liberalų sąjūdžio atstovas Algirdas Pečiulis, pareiškęs, kad 12 Liberalų sąjūdžio atstovų taryboje formuoja savo frakciją, antra – pateiktas susitarimas, kad Liberalų sąjūdis (12 tarybos narių), Lietuvos socialdemokratų partija (2 tarybos nariai) ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (2 tarybos nariai) formuoja tarybos valdančiąją daugumą, trečia – pridėta koalicijos veiklos programa ir susitarimai.
Keletą prašymų pateikė ir Adomas Zamulskis: kad trys Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų nariai (A. Zamulskis, Julius Nekrašas ir Giedrius Ramanauskas) skelbia save frakcija. Dar – kad A. Zamulskis pageidautų dirbti Ekonomikos, finansų ir biudžeto komitete, J. Nekrašas – Švietimo, kultūros ir sporto, G. Ramanauskas – Sveikatos ir socialinės apsaugos. Ir kad TS-LKD į Kontrolės komitetą siūlo A. Zamulskį.
Tado Šetkauskio pareiškimas – kad jis ir Ramūnas Lydis taryboje sudaro socialdemokratų grupę.
Mindaugas Kaunas pareiškė, kad šeši politinio komiteto „Vieninga Plungė“ nariai (M. Kaunas, Vida Bondauskienė, Rimas Dužinskas, Liudas Skierus, Robertas Endrikas ir Tomas Mašeckis) Savivaldybės taryboje sudarys savo frakciją, kurios pirmininkas – M. Kaunas, pavaduotoja – V. Bondauskienė. Išsyk paskelbta ir apie opoziciją, kurią sudarys tie patys „Vieningos Plungės“ atstovai ir trys TS-LKD atstovai. Į opozicijos lyderius deleguojamas M. Kaunas, taip pat – ir į Kontrolės komitetą. Beje, vėliau šio komiteto pirmininku pasiūlytas A. Zamulskis (mat šias pareigas privalo užimti mažumos atstovas).
Politinio asmeninio pasitikėjimo pareigybės
Vienas pirmųjų klausimų – dėl tarybos nario, kuris laikinai vykdytų mero įgaliojimus, kai šis atostogaus, turės laikiną nedarbingumą ar dėl kitų pateisinamų priežasčių negalės eiti savo pareigų. Pasiūlytas A. Pečiulis, kurio kandidatūrai ir pritarta.
Pirmosios emocijos kilo svarstant Savivaldybės mero politinio asmeninio pasitikėjimo valstybės tarnautojų pareigybių skaičių. A. Klišonis siūlė šešias: vieną vicemerą, du patarėjus, du Savivaldybės tarybos posėdžių sekretorius ir vieną Savivaldybės administracijos direktorių.
M. Kaunui kilo klausimas, kiek tai kainuos Savivaldybės biudžetui. Anot A. Klišonio, tokie skaičiavimai dar neatlikti, bet iki kito tarybos posėdžio jie bus, nes tam reikės numatyti lėšų biudžete. „Vietos savivaldos įstatymas numato vieną sekretorių ir vieną vicemerą, dabar numatomi dar du patarėjai ir dar vienas sekretorius. Per metus tos trys papildomos pozicijos Savivaldybei kainuos 80–90 tūkst. eurų, per kadenciją – daugiau nei 300 tūkst. eurų“, – kalbėjo opozicijos lyderis.
Mero teigimu, įstatymas leidžia turėti du vicemerus, bet numatytas tik vienas, vienas patarėjas jau buvo, tad papildomai – tik vienas, o vieno sekretoriaus nepakanka – juk gali būti, kad žmogus susirgs, atostogaus ir pan. Be to, sekretoriams priskiriama daug funkcijų (padėti tarybos nariams, frakcijoms, grupėms, komitetams, komisijoms, talkinti posėdžiuose ir t. t.), tad veiklos jiems tikrai netrūks. „Darbo jiems tikrai užteks ir norisi, kad jis būtų atliekamas kokybiškai, o kokybė kainuoja“, – reziumavo A. Klišonis.
Atėjus laikui balsuoti, už šešias pareigybes pasisakė 16 tarybos narių, 8 susilaikė.
Į vicemero pareigas A. Klišonis pasiūlė buvusio savo patarėjo Žydrūno Purauskio kandidatūrą. Jai pritarta 19-ai balsuojant už, 5 susilaikant.
Aistros dėl Kaimo reikalų komiteto
Svarstant klausimą dėl tarybos komitetų skaičiaus, pasiūlyta sudaryti šešis: Ekonomikos, finansų ir biudžeto, Kaimo reikalų, Sveikatos ir socialinės apsaugos, Švietimo, kultūros ir sporto ir, žinoma, Kontrolės. Visuose – po 5 narius.
Tokiam sprendimo projektui iškart paprieštaravo V. Bondauskienė. Anot jos, tarybos narius išskirstant į penkis komitetus bus pažeistas daugumos ir mažumos proporcijos principas. Tad teisingiausia būtų vieną komitetą sudaryti iš šešių narių, vieną – iš keturių, likusius tris – iš penkių (apie Kontrolės komitetą kol kas nekalbėta).
Šiuo klausimu žodžio paprašė ir opozicijos atstovas R. Endrikas: „Aš vienintelis iš „Vieningos Plungės“ galiu eiti į Kaimo reikalų komitetą, nes auginu devynias vištas ir gaidį, dar bulves sodinu. O jei rimtai, tai tas komitetas apskritai nereikalingas. Prieš ketverius metus jį panaikinome ir visi apsidžiaugė, nes nukrito biurokratinė našta. Nes šis komitetas neturi ką svarstyti, bet jei jau darysite, tai tegul jame bus keturi nariai.“
Anot A. Klišonio, gal kažkas ir buvo patenkintas tuo, kad Kaimo reikalų komitetas buvo panaikintas, bet kaimo žmonės – ne. „Jeigu esame protingi politikai, turime atstovauti ne savo ambicijoms, o rinkėjams. Prieš ketverius metus mes sakėme, kad tas komitetas reikalingas, jūs jį panaikinot, dabar atkursim. O siūlymas komitetą daryti iš keturių narių – tai parodymas, kad šis komitetas mažesnės vertės“, – savo pozicijos laikėsi meras.
Į opozicijos priekaištus dėl proporcijų atsakė A. Pečiulis: „Kiek žinau, šiuo klausimu konsultuotasi su Vyriausybės atstovu, viskas yra gerai.“
Kad ir po ilgų ginčų, vis dėlto patvirtinti 5 komitetai (be Kontrolės). „Man keista, kad patys pateikėte kandidatus į visus tuos komitetus, o dabar prieštaraujate“, – kreipdamasis į M. Kauną sakė meras. M. Kauno teigimu, siūlymai buvo pateikti, bet buvo ir prašymas laikytis proporcijų.
Už penkis komitetus balsavo 15 tarybos narių, prieš – 5, susilaikė 4.
Dėl sudėties – vėl emocingai
Emocijų netrūko ir svarstant kitą klausimą – kas kokiame komitete darbuosis. Tiesa, prieš skirstant į komitetus, politinių jėgų buvo atsiklausta, ką ir kur jie deleguoja.
Tad paskirstyta taip: Ekonomikos, finansų ir biudžeto komitete darbuosis M. Kaunas, R. Lydis, Arūnas Tamošauskas, A. Pečiulis ir A. Zamulskis; Kaimo reikalų komitete – R. Endrikas, Česlovas Kerpauskas, T. Mašeckis, A. Stančikas, Remigijus Striaupa; Sveikatos ir socialinės apsaugos – Gintarė Drackienė, G. Ramanauskas, Jurgita Latakienė, L. Skierus, T. Šetkauskis; Švietimo, kultūros ir sporto – V. Bondauskienė, Audrius Misiūnas, J. Nekrašas, Artūras Urniežius, Alina Vičienė; Vietos ūkio ir ekologijos – R. Dužinskas, M. Kaktys, Rimantas Petkus, Linas Ramanauskas, Gediminas Stonys.
T. Mašeckis tokiam suskirstymui nepritarė: „Kadangi čia esame, kad atstovautume rinkėjų interesams, tai aš siūlymui dirbti Kaimo reikalų komitete nepritariu, nes esu nekompetentingas tais klausimais. Neatstovaučiau savo rinkėjams, norėčiau į Vietos ūkio komitetą.“ Meras sakė nesuprantąs, kas nutiko per Velykas, nes prieš jas kalbėjęs su T. Mašeckiu ir šis sutikęs dirbti Kaimo reikalų komitete. „Taip, su meru kalbėjome, bet, daugiau pasvarstęs, dar tą patį penktadienio vakarą išsiunčiau laišką su atsisakymu“, – atsakė „Vieningos Plungės“ atstovas. Anot mero, laiškas buvo atsiųstas, bet jau po darbo valandų, tad sprendimas parengtas pagal iki tol turėtą informaciją – kad T. Mašeckis sutinka būti Kaimo reikalų komitete. T. Mašeckis neatlyžo: „Aš neisiu į Kaimo reikalų komitetą, ką dar galėčiau pasakyti.“ „Jūsų pareiga yra eiti į komitetą“, – atsakė A. Pečiulis.
Suskirsčius politikus į komitetus, nutarta padaryti pertraukėlę, kad komitetų nariai apsitartų dėl pirmininkų ir pavaduotojų. „Aš nesutinku, kad komitetai dabar rinktųsi į kažkokius posėdžius kas ant žolės, kas rūsyje ir rinktų pirmininkus. Kur mes skubam? Susitvarkėm komitetus, o kai susirinks į pirmąjį posėdį, ir išsirinks“, – siūlė R. Endrikas.
Anot A. Pečiulio, įstatyme įvardyta, kad pirmajame posėdyje galima ir komitetus sudaryti, ir pirmininkus išsirinkti. Tad delsti nėra prasmės.
Po pertraukos paskelbta, kad Ekonomikos, finansų ir biudžeto komitetui pirmininkaus A. Pečiulis, Kaimo reikalų – A. Stančikas, Sveikatos ir socialinės apsaugos – T. Šetkauskis, Švietimo, kultūros ir sporto – A. Misiūnas, Vietos ūkio ir ekologijos – G. Stonys.
Beje, nuo trečiadienio Savivaldybės administracijoje jau dirba mero politinio asmeninio pasitikėjimo valstybės tarnautojai, kuriems Savivaldybės tarybos pritarimas nebuvo reikalingas. Mero patarėjomis dirba Anastasija Bojog (LSDP atstovė), kuri kuruos sveikatos ir aplinkos klausimus, ir Vilma Šarnienė (LVŽS atstovė), kuruosianti socialinę sritį. Į Savivaldybės administracijos direktoriaus pareigas laikinai paskirtas Dalius Pečiulis, buvęs Savivaldybės antikorupcijos specialistas. Vicemeras Ž. Purauskis bus atsakingas už švietimą, kultūrą, turizmą ir sportą.