Neseniai darbą pradėjo naujasis švietimo, kultūros ir sporto ministras Gintautas Jakštas. Jau rašėme, kad jis – plungiškis. „Plungės“ kalbintas dar tik paskirtas ministerijos vadovu G. Jakštas neatmetė galimybės, kad pirmojo oficialaus vizito kaip ministras jis atvyks būtent į mūsų miestą. Ir iš tikrųjų – penktadienį G. Jakštas su komanda svečiavosi gimtojoje Plungėje. Vizitas prasidėjo nuo susitikimo su Savivaldybės vadovais.
Savivaldybėje Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos delegaciją su ministru G. Jakštu priešakyje pasitiko Plungės rajono savivaldybės meras Audrius Klišonis, Seimo narys Jonas Varkalys, vicemeras Žydrūnas Purauskis, Savivaldybės tarybos Švietimo, kultūros ir sporto komiteto pirmininkas Audrius Misiūnas, Ekonomikos, finansų ir biudžeto komiteto pirmininkas Algirdas Pečiulis, Savivaldybės administracijos direktorius Dalius Pečiulis, Savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus vedėjas Gintautas Rimeikis, Alsėdžių Stanislovo Narutavičiaus gimnazijos direktorius Regimantas Kavaliauskas, pavaduotoja Daiva Gramalienė ir kiti.
Susitikimo metu aptartos mūsų rajono švietimo aktualijos. Meras svečiams pristatė rajoną, jo demografinę situaciją, daug dėmesio skirta švietimo įstaigų tinklui, jo pertvarkai, akcentuoti pagrindiniai iššūkiai. Švietimo pagrindinės problemos susijusios su specialistų trūkumu, pastaraisiais metais tenka nusivilti ir dėl valstybinių brandos egzaminų rezultatų.
A. Klišonis atkreipė ministro dėmesį ir į dar vieną mūsų rajonui labai svarbų klausimą – dėl kadetų licėjaus. Kaip žinome, Alsėdžių Stanislovo Narutavičiaus gimnazija šio tikslo siekia jau nemažai metų, tačiau konkretaus rezultato nėra. „Mūsų (Savivaldybės, gimnazijos – aut. past.) greičiai dėl kadetų mokyklos neretai didesni nei pačios ministerijos“, – sakė meras, kalbėdamas apie žengtus žingsnius einant link šio statuso gavimo.
Svečiams buvo priminta, kad Alsėdžių Stanislovo Narutavičiaus gimnazija jau daugiau nei 20 metų yra pasirinkusi pilietinio-patriotinio ugdymo kryptį ir planuoja tapti regioniniu kadetų licėjumi.
„Kadetų mokyklos turi atsirasti ir jos atsiras, įstatymų pakeitimai padaryti, dar Vyriausybės nutarimus reikia pakeisti. Žinoma, norėtųsi, kad viskas vyktų sparčiau, bet mes norime, kad, jei jau atidarome kadetų mokyklas, viskas būtų užtikrintai, stabiliai, atitinkant tam tikrus kriterijus. Negali būti mokykla nykstanti, jei darome, tai darome gerai ir iki galo“, – kalbėjo ministerijos atstovai.
Svečiams buvo priminta ir paaiškinta, kad Alsėdžių gimnazija ne vieną tų kriterijų atitinka, ypač gali pasigirti, kad daugiau nei 20 proc. moksleivių atvyksta mokytis iš kitų rajonų, netgi iš Vilniaus.
„Daugelį kriterijų mes atitinkame. Išskyrus vieną – dėl dviejų vienos klasės komplektų. Tad reikėtų pereinamojo laikotarpio tam mokinių skaičiui užsiauginti. Jūs reikalaujate dviejų komplektų, kad taptume kadetų mokykla, o mums tuos mokinius sunku surinkti, kol oficialiai nesame licėjus ir kol neturime, ką jiems pasiūlyti. Manau, per tuos du dešimtmečius Alsėdžių gimnazija įrodė, kad yra pasirinkusi teisingą kryptį, kad dirba nuosekliai ir yra patikima. Juolab kad vaikai ir tėvai, atvežantys čia savo vaikus, šia mokykla pasitiki. Tad sprendimas dėl statuso, o kartu – ir dėl gimnazijos ateities, mums reikalingas kuo skubiau“, – pažymėjo meras.
Todėl diskusijų metu atkreiptas dėmesys, jog kelyje link tapimo kadetų licėjumi Alsėdžių gimnazijai šiuo metu labai pagelbėtų bent jau sudarytos sąlygos pakeisti mokyklos statusą ir pavadinimą. Ministras pažadėjo apsvarstyti tokią galimybę.
Susitikime dėmesys skirtas ir šiuo metu Savivaldybėje svarstomam klausimui, susijusiam su Švietimo, kultūros ir sporto ministerijai pavaldžiu Plungės technologijų ir verslo mokyklos bendrabučiu, kuriame Savivaldybė norėtų įrengti socialinius būstus. Šis bendrabutis mokyklai nebėra reikalingas. Tai ministrui patvirtino ir Plungės technologijų ir verslo mokyklos direktorius A. Misiūnas.
Su ministru diskutuota ir dėl Plungės rajono švietimo tinklo. Pats G. Jakštas suabejojo, ar tikrai yra gerai, kad mieste yra likusi tik viena gimnazija, pastebėjo, jog rajone esančios balansuoja ties išlikimo riba, todėl jam buvo įdomu sužinoti, kokią viziją vietos valdžia turi dėl rajono mokyklų tinklo.
Meras priminė, kad mieste vidurinį išsilavinimą teikia ir Plungės technologijų ir verslo mokykla, kad planuose – rezultatų vidurkio kartelė norintiesiems mokytis „Saulės“ gimnazijoje, miesto dešimtmečių ir Liepijų mokyklos pertvarka į progimnazijas, tačiau rajone esančios gimnazijos turėtų išlikti. A. Klišonis išsakė abejonių, ar vežant vaikus į miestą, į dideles klases, būtų pasiektas geras ugdymo rodiklis. „Mūsų tikslas – mokiniai, kurie turėtų žinių. Tad į mažųjų gimnazijų uždarymą mes žiūrime labai rezervuotai“, – sakė meras ir pridūrė, jog savivaldybės labiau norėtų, kad atsakomybė dėl tinklo būtų perduota pačios savivaldybėms.
„Smagu girdėti, kad jūsų Savivaldybėje švietimui skiriama tiek daug dėmesio. O kai reikės, kreipkitės, ir mes, jei tik galėsime, stengsimės padėti“, – atsisveikindamas žadėjo ministras.
Po susitikimo Savivaldybėje ministerijos vadovas su komanda dar aplankė Plungės specialiojo ugdymo centrą, kuriame šiuo metu vyksta renovacija, vėliau užsuko į Plungės technologijų ir verslo mokyklą. Ten ministras G. Jakštas lietuvių kalbos kursus baigusioms karo pabėgėlėms iš Ukrainos įteikė pažymėjimus, palinkėjo sėkmės susirandant darbą. Žinoma, apžiūrėjo ir ankstesnių diskusijų objektu tapusį bendrabutį.