Praėjusį šeštadienį, prieš Velykas, prie miesto pirties būriavosi apie šimtas žmonių – rinkosi Savivaldybės sprendimu, kuriuo gerokai trumpinamas pirties darbo laikas, pasipiktinę plungiškiai. Kad pretenzijos neskambėtų lyg balsas tyruose, jų pasiklausyti pakviestas meras Albinas Klimas, Savivaldybės įmonės „Plungės būstas“, kuriai pirtis priklauso, direktorius Zigmantas Daugėla.
„Plungė“ jau rašė, kad pirtininkų pasipiktinimo „vajus“ kilo po to, kai „Plungės būsto“ direktorius Z. Daugėla dėl lėšų stokos Savivaldybės paprašė „apkarpyti“ pirties darbo laiką. Esą šiemet nepakanka pinigų, kad pirtis galėtų dirbti įprastu grafiku. Na, o taupant lėšas, nuspręsta, kad per vasarą pirtis turėtų nedirbti, o rudenį, žiemą ir pavasarį – kas antrą savaitgalį.
Nenuostabu, kad nuolatinius pirties lankytojus toks sprendimas ne tik nuliūdino, bet ir papiktino. Juolab kad, prieš priimat tokį sprendimą, jų nuomonės niekas neatsiklausė. Sužinoję, kad nutarta trumpinti pirties darbo laiką, pirtininkai išsyk ėmėsi veiksmų – parašė kreipimąsi, surinko kone tris šimtus parašų, bet… tai nesuveikė. Nors Savivaldybėje dėl pirtininkų kreipimosi buvo surengtas susirinkimas ir kalbėta, kad į visuomenės nuomonę reikėtų atsižvelgti, nutarta priešingai – netrukus pirtyje iškabinti skelbimai, bylojantys, kad įstaigos darbo grafikas keičiamas. Ir, žinoma, ne pirtininkų naudai.
Žmonės vis dėlto nutarė rankų nenuleisti. Kaip jau minėjome, balandžio 7-ąją pirtininkai rinkosi prie pirties, vyko kažkas panašaus į piketą. Kadangi meras A. Klimas kiek vėlavo, žmonės ėmė manyti, kad rajono valdžia jau nebepasirodys, bet klydo – A. Klimas atvyko. Kartu dalyvavo ir direktorius Z. Daugėla, išklausyti gyventojų atėjo ir Krikščionių partijos Plungės skyriaus pirmininkas Petras Beinoras.
Susirinkusieji išsyk kėlė klausimą – kodėl taip drastiškai trumpinamas pirties darbo laikas. Anot žmonių, „Plungės būsto“ direktorius Savivaldybės neprašo skirti daugiau lėšų, nekalba apie galimybę didinti paslaugos kainą, bet išsyk suka visuomenei nepalankiausiu keliu – perpus rėžia įstaigos darbo laiką. Kodėl?
Keldami šį klausimą, pirtininkai sakė ir atsakymą į jį žinantys – esą taip norima parodyti, kad pirtis plungiškiams nereikalinga, kokia ji nuostolinga, nes… kažkas siekia ją pusvelčiui privatizuoti ir paversti dabar taip populiariu SPA centru. Žmonės sakė ir „prichvatizuotojo“ pavardę žinantys, bet kol kas dar nenorintys įvardyti.
Anot susirinkusiųjų, analogiškas atvejis jau buvo – taip privatizuota ir senoji pirtis. „Mes gerai atsimenam, kad ir tada buvo sakoma, jog pirtis nuostolinga, nereikalinga.Tada ji buvo privatizuota, o dabar vietoj jos tikri rūmai stovi. Negi taip bus ir dabar?“ – kalbėjo viena moteris.
„Plungės būsto“ direktorius Z. Daugėla savo kalbą su gyventojais pradėjo nuo skaičių, neva įrodančių, kad pirtis neša didžiulius nuostolius. Jo teigimu, pirties išlaikymas per mėnesį kainuoja apie 10 tūkstančių litų, iš gyventojų surenkama apie 4 tūkstančius, o Savivaldybė šiemet teskyrė 37 tūkst. Lt. Ir tai esą gerokai mažesnė suma nei pernai.
Plungiškė Lida Narušienė sakė įtarianti, kad Z. Daugėlos pateikti skaičiai neatitinka tikrovės. „Esu įsitikinusi, kad „Plungės būstas“ išvien skaičiuoja viso pastato šildymą, sunaudotą vandenį ir elektros energiją, o sako, kad tiek atsieina išlaikyti pirtį. Jo pateikiamas nuostolis – dirbtinis, nemanau, kad pirtis turi atskirus skaitiklius“, – kalbėjo buhaltere dirbanti moteris.
Piktas, bet teisingas „ietis“ į merą A. Klimą bei direktorių Z. Daugėlą svaidė ir kiti plungiškiai. Anot nuolat pirtį lankančio trenerio Viktoro Vaitkaus, valdininkai elgiasi taip, lyg pirtį išlaikytų savo lėšomis.
V. Vaitkui antrino ir gydytoja Stefanija Ščupokienė: „Žinau, kad yra seniai varvinančių seilę – juk geras pastatas, gera vieta. Dabar per visą Lietuvą vilnija pirčių privatizavimas. Atminkit mano žodžius – šita irgi bus privatizuota. O nuostolingumas – dirbtinis“. Jai pritarė ir kita gydytoja Regina Sagatienė, sakiusi, kad valdžiai nerūpi pirtis, kurios paslaugos prieinamos kiekvienam plungiškiui, nes kiekvienas turi savo asmenines pirteles.
Klausydamasis, ką kalba susirinkusieji, meras A. Klimas iš pradžių dar bandė stovėti priešingoje barikadų pusėje – esą pirtis brangiai atsieina, Savivaldybei trūksta pinigų ją išlaikyti, o gyventojai nelabai uoliai pirtimi naudojasi. Žmonės merui į tai atsakė: „Gal jūs, mere, pirma ateikit ir pažiūrėkit, kiek žmonių savaitgaliais prisirenka, net eilutėje tenka pastovėti, o jau tada kalbėkit“.
Po tokių žodžių A. Klimas tarsi persimainė ir ėmė sakyti, kad galima ieškoti kompromiso ir drauge kovoti už šį visuomenės interesą. „Atvykęs čia, pamačiau, kiek jūsų daug ir kad jūs pasirengę kovoti. O aš pasirengęs jums padėti – kelsiu klausimą, kad pirties darbo laikas liktų toks, koks buvo“, – žadėjo rajono vadas.
A. Klimo teigimu, kaip tik dabar bandoma išsiaiškinti, kokia reali finansinė pirties padėtis. Joje esą jau lankėsi ir dar lankysis auditoriai, kurie turėtų suskaičiuoti, kiek žmonių į pirtį ateina, kiek jie pinigų atneša ir kiek tiksliai visko (šilumos, vandens, elektros) išnaudoja pirtis, o ne visas „Plungės būstas“.
Pirtininkai sakė norėsiantys žinoti šio audito išvadas, todėl išsirinko savo aktyvą – iš trijų vyrų ir dviejų moterų. Šie sakė susipažinsiantys, ką nustatė auditoriai, dar bendrausiantys su valdžia ir kovosiantys už savo interesą būti švariais ir sveikais.
Belieka tikėtis, kad bent po šio susiėjimo pirtininkų balsas pasieks valdininkų ausis.