
„Plateliai daug metų taikėsi į Lietuvos mažosios kultūros sostinės marškinius. Ta diena pagaliau atėjo“, – taip apie šiemet Platelių miesteliui skirtą titulą – mažoji kultūros sostinė Telšių apskrityje – Savivaldybės tarybos Švietimo, kultūros ir sporto komiteto posėdyje kalbėjo Platelių seniūnas Robertas Šimkus. Jis kartu su Savivaldybės administracijos Kultūros, turizmo ir viešųjų ryšių skyriaus vedėja Vida Saukaliene pristatė programą, kuri visus šiuos metus kvies apsilankyti Plateliuose. Tai, ką planuoja įgyvendinti plateliškiai, tikrai verta dėmesio. Vien ką reiškia tai, kad vasarą čia bus galima išvysti žemaitišką roko operą!
V. Saukalienė pasidžiaugė, kad Plateliai paruošė labai sklandžią ir turiningą programą, ir priminė, koks apskritai yra Lietuvos mažosios kultūros sostinės programų, kurias įgyvendina miesteliai, tikslas – plėtoti kultūrą, turizmą, skleisti vietos bendruomenėms savo iniciatyvas bei bendruomeniškumą. Įdomu tai, jog Plungės rajonas čia yra išskirtinis: mūsų miesteliai iki tol keturis kartus yra iškovoję teisę vadintis mažąja kultūros sostine, tad Plateliai – jau penktasis Plungės rajono miestelis, pelnęs šį titulą.
„Tai rodo, kad Plungės rajonas profesionaliai dirba kultūros srityje“, – pažymėjo V. Saukalienė.
Ruošdamasis pristatyti mažosios kultūros sostinės renginių programą, R. Šimkus paminėjo, jog žinia apie laimėtą titulą, kurį visus šiuos metus teks garbingai nešti, plateliškius labai nudžiugino – labai didelė komanda nuoširdžiai ir atsakingai dirbo, kad galėtų konkursui pateikti tinkamą paraišką. Seniūnas akcentavo, jog galimybę vadintis mažąja kultūros sostine jie supranta kaip galimybę žmonėms suorganizuoti kokybiškesnius renginius.
Programos sėkmingas įvykdymas, suprantama, atsiremia į finansus. Lėšų numatytai mažosios kultūros sostinės veiklai įgyvendinti skyrė Lietuvos kultūros taryba – 17,7 tūkst. eurų, Plungės rajono savivaldybė – 10 tūkst. eurų. Ieškoma ir rėmėjų pagalbos. Seniūnas informavo, jog šiuo metu turima 35 tūkst. eurų.
Taigi kuo vilios Plateliai? R. Šimkus komiteto nariams užsiminė, jog miestelis jau yra startavęs su programos įgyvendinimu. Kaip žinome, neseniai įvyko atidarymo renginys, kuris tik paliudijo, kad Plateliai labai rimtai nusiteikę dirbti ir įrodyti, kad kultūros sostinės titulas jiems skirtas pagrįstai.
Seniūnas kalbėjo, jog Platelių kultūrinė programa bus orientuota į įvairias kūrybines raiškas, skiriant dėmesį tradicinėms ir kalendorinėms šventėms.
Tarp artimiausių planuojamų renginių – Kovo 11-oji. Ji žada būti išskirtinė tuo, kad bus surengtas šios valstybinės šventės minėjimo žygis partizanų takais, kurio metu vyks ir žemaitiško kulinarijos paveldo edukacija. Kovą dar laukia pirmą kartą ne tik pas mus, bet ir visoje Lietuvoje vyksiantys naktišokiai, balandį kvies tarptautinis kapelų festivalis „Jurginės“.
Tarp paminėtų renginių – birželio–liepos mėnesiais Platelių meno mokyklos mokinių darbų paroda Platelių dvaro svirne, birželį – įspūdingos Joninės, taip pat įvairūs edukaciniai užsiėmimai kalendorinių švenčių metu, folkloro vakaras „Augin tievs do sūnelio“, Telšių apskrities tautodailininkų kūrybinė stovykla ir kt.
Bene didžiausią susidomėjimą visiems kėlė žinia, jog išskirtinė šiemet bus ir Platelių miestelio šventė Petrinės. Jos metu vyks konferencija, paroda, mėgėjų kolektyvų koncertas, kūrybinės dirbtuvės ir… žemaitiška roko opera „Gervaza dūzgės“ (bendras grupės „Skylė“ ir vietos saviveiklininkų projektas)!
„Dedame labai daug pastangų, kad ši opera pas mus vyktų. Mums tai nemažas iššūkis, nes renginys reikalaus didelio techninio pasiruošimo, logistinių sprendimų ir pan. Tai renginys, kuris „suvalgys“ didžiąją dalį kultūros sostinės programos lėšų, tačiau turėtų būti išties įspūdingas, vyks ežero pakrantėje“, – pasakojo R. Šimkus.
Išklausę informaciją apie būsimus renginius Plateliuose, komiteto nariai neabejojo, jog miestelis šiais metais tikrai sulauks žmonių dėmesio. Komiteto pirmininkė Vida Bondauskienė pabrėžė, jog džiugu, kad einama kita kryptimi: „Praėjusiais metais savo renginiais, kurie nemenka dalimi turėjo pilietinį-patriotinį atspalvį, džiugino Alsėdžiai, šiemet plateliškiai akcentuoja etninę-kultūrinę vertę.“