Visada malonu bendrauti su pašnekovais, turinčiais gražių planų – jų kalba entuziastinga, o akys – ryžtingos. Tokie žmonės žino, ko siekia, ir yra kupini tikėjimo savo sėkme. Svajonę – išplaukti jachta į jūrą ir keliauti toli, toli – ten, kur burės nuneš – brandina ir jauni ūkininkai Raminta ir Arūnas Uogos. Pora neabejoja, kad kada nors jiedu leisis į didįjį gyvenimo nuotykį. Ir pirmasis žingsnis link jo žengtas – šeimos jachta jau antri metai skrodžia gražiausio Lietuvoje ežero vandenis.
Jachtoje kiekvienas turi savo pareigas
Platelių jachtklubas, vidurinis tiltelis, paskutinė jachta dešinėje pusėje – tokį adresą gavome vykdami į susitikimą. Ir klaidžioti neteko – sutartu laiku sutartoje vietoje mūsų laukė visa įgula: kapitonas Arūnas, laivo kokė Raminta, škiperė Gerda ir jaunasis junga Gintaras. „Mus čia vadina „šeimyna“, – įgulą pristatė jauna moteris.
Svajonė turėti jachtą Arūno širdyje užgimė vaikystėje, kai jis, atostogaudamas pas močiutę Palangoje, pirmą kartą pamatė grakščią jūrų gražuolę. „Jachta man iš karto asocijavosi su sėkmės lydimo, pasiturinčio žmogaus gyvenimu. Nusprendžiau tada – daug dirbsiu ir būtinai nusipirksiu tokį laivą“, – pasakojo vyras.
Gyvenimo ritmas: iš javų jūros – į ežero bangas
A. Uoga kilęs iš Daugėdų kaimo Rietavo savivaldybėje, jo žmona – iš Platelių apylinkėse esančios Gintališkės. Gyvena sutuoktiniai netoli Rietavo – Bubėnuose: Raminta – ūkininkė, Arūnas – ūkininkės padėjėjas, turintis dar ir medienos pjovimo verslą.
Idėja imtis žemdirbystės kilo vyrui. „Visada stebėdavau, kaip žmonės gyvena, kuo jie verčiasi, kuri veikla pelninga, kuri – nelabai. Nuo jaunumės žinojau, kad „penkis“ reikia duoti verslininkams, nes jie geba uždirbti didelius pinigus. O kažkuriuo metu supratau, kad ant bangos iškilo žemės ūkis – su Europos Sąjungos fondų parama žemdirbiai apsirūpino šiuolaikiška, galinga technika, modernizavo fermas, kitus pastatus. Ūkiai sustambėjo ir sustiprėjo. Pradėjau svarstyti, kodėl mums, kaime užaugusiems, netapus ūkininkais. Ieškojau informacijos, nuo ko reikėtų pradėti, kokią ūkininkavimo kryptį pasirinkti. 2014 metais Raminta gavo ūkininko pažymėjimą, o 2015-aisiais įregistravo ūkį. Šešerius metus vertėmės augalininkyste ir mėsinių galvijų auginimu. Įgiję daugiau patirties, nusprendėme apsiriboti augalininkyste“, – kalbėjo pašnekovas.
Šiuo metu šeimos ūkis turi 60 ha nuosavos ir nuomojamos žemės, kurioje augina grūdines kultūras. Yra įsigiję visą reikalingą techniką – traktorius, kombainą, žemės apdirbimo padargus. Džiaugiasi pasirinkę augalininkystę, nes ji žmogaus tiek prie namų nepririša kaip gyvulininkystė. Tad vieną dieną Uogos su kombainu skrodžia javų jūrą, kitą – su jachta gaudo vėją ežero bangose. Taip ir kursuoja vasaromis tarp Bubėnų ir Platelių.
„Mūsų kapitonas…“
„Kartu dirbame ūkyje – Arūnas prie kombaino vairo, aš prie traktoriaus vairo, kartu miške – Arūnas pjauna medžius, aš tvarkau šakas. Kartu ir pramogaujame. Anksčiau domėjomės motociklais, dabar buriavimas – šeimą vienijanti bendra veikla. Ir vaikams labai patinka. Kai tik pasakome, kad važiuosime į jachtą, patys savarankiškai daiktus susideda. Mėgaujamės kiekviena čia praleista akimirka – nuostabios aušros ir neapsakomo grožio saulėlydžiai, įvairiausių slėpinių kupinos ežero gelmės. Mūsų kapitonas baigia jas perprasti, žino, kur kokia sekluma pasislėpusi. Esame visas salas apiplaukę. Ne tik patys – ir draugus, ir gimines paplukdome“, – pasakojo Raminta.
Filmuoja ir kelia vaizdo medžiagą į „YouTube“
Raminta – ne tik laivo kokė, ji ir operatorė, filmuojanti šeimos istoriją. Yra sukaupusi nemažai įrašų, kuriuose sustabdyta kasdienybė ir nekasdieniai įvykiai – ūkininkavimo akimirkos, jachtos atkeliavimo į jų namus Bubėnuose momentas. Operatoriaus „kipso“ akis atidžiai stebėjo, kaip Arūnas gamino kilbloką, sekė svajonių laivo kelionę į Platelius, įamžino, kaip jachtos grimzlė panėrė į ežero vandenį. Daugybė jos nufilmuotų vaizdelių įdėta į „YouTube“.
Arūnas nefilmuoja ir nemontuoja, bet daug žino apie jachtas. Domėtis jomis pradėjo nusprendęs, kad atėjo laikas įgyvendinti daug metų širdyje nešiotą svajonę. Ieškodamas jai geriausio, tinkamiausio „kūno“, perskaitė daugybę informacijos internete, peržiūrėjo dešimtis filmukų, tapo garsiausių pasaulio buriuotojų sekėju. Išsirinko „Wing 29“ – jachtą, kuri pagaminta pagal garsaus buriuotojo Einaro Olseno sukurtą modelį. 29 pėdų burinė jachta gali plaukti tiek jūroje, tiek ežere, turi labai gerai suplanuotą saloną, erdvią kajutę.
„Tam, kuris suras jachtą, – 1 000 eurų!“
Įsigyti norimą laivą nebuvo taip paprasta. Būsimasis kapitonas baigė mokymus, gavo vidaus vandenų taisyklių pažymėjimą, o išsvajoto pirkinio nesimatė net plačiame interneto vandenų horizonte. Nuliūdintas nesėkmingų paieškų A. Uoga pasiūlė šeimai: „Tam, kuris suras skelbimą, kad parduodama „Wing 29“, duosiu tūkstantį eurų.“ Iš dosnaus sandorio nepasipelnė nė vienas. Praradę viltį Uogos pasirinko ir nusipirko kitą – mažesnį – modelį. Atsivežė jachtą į Platelius ir praleido joje visą vasarą. Mėgavosi galimybe poilsiauti ant vandens, plaukė iš salos į salą. Džiaugsmą temdė tik vienintelis trūkumas: miegoti visiems joje buvo nepatogu – per mažai vietos.
Po kelionių jūromis – ežere lyg kurorte
Praėjusių metų pabaigoje radę skelbimą, kad parduodama būtent tokia jachta, kokios jie ir ieškojo, apsidžiaugė lyg gavę Kalėdų dovaną. Prieš 50 metų pagamintas laivas į Lietuvą buvo parplukdytas iš ankstesnių šeimininkų švedų. Kaip matyti iš senų jūrlapių, jie dažnai keldavo bures – jachta yra pabuvusi visuose Baltijos jūros uostuose, išskyrus priklausančius Rusijai, skrodė Viduržemio jūros bangas.
Po tokių audringų nuotykių plaukiojimas ramiame ežere „Delfinai“ (taip ją planuoja pavadinti naujieji šeimininkai – aut. past.) – lyg poilsis kurorte. Vardo dar neturinti „šeimynos“ jachta į ežerą buvo nuleista vos prieš kelis mėnesius. Arūnas neslepia turėjęs planų ją įkurdinti mariose, tačiau, apvažiavęs visas galimas prieplaukas, nusprendė, kad ji, kaip ir pirmasis šeimos laivas, supsis ant Platelių ežero bangų: „Tokį sprendimą nulėmė ne tik mokesčio už vietą prieplaukoje dydis, bet ir vandens kokybė – išbandę marių vandenį, nusprendėme, kad mūsų vaikams bus daug maloniau nuo denio įšokti į ežero bangas. ir mudviem patinka Plateliai.“
Raminta šiuo pasirinkimu taip pat patenkinta: „Su Arūnu jau 13 metų esame kartu. Bendro gyvenimo pradžioje jis mane „parsitempė“ į savo kraštą, o paskutines dvi vasaras nemažai laiko praleidžiame Plateliuose – mano pusėje. Matyt, išaušo keršto valanda“, – juokavo jauna moteris.
Pamažu ruošis didžiajam gyvenimo nuotykiui
Šeštadienį Plateliuose vyks buriuotojų regata. A. Uoga sakė joje nedalyvausiantis, tik stebėsiantis kitų buriuotojų plaukimą. Jo nuomone, varžytis su tokio dydžio jachta, kaip jų „Delfina“, ežere būtų sudėtinga, o ir kapitonas patirties dar neturi tiek, kad galėtų mesti iššūkį daugiau patyrusiems vėjo gaudytojams.
Patirtis ateina su metais, su kiekviena nuplaukta jūrmyle. Arūnas pasakojo turintis planų siekti leidimo skrosti pakrančių, o vėliau ir tarptautinius vandenis. O kai gaus visus reikalingus leidimus, perpras buriavimo jūroje ypatumus, kai jo rankos įgudusiai valdys šturvalą, pakels bures ir leis vėjui nešti jachtą į didįjį gyvenimo nuotykį.