Gausūs aplodismentai spalio 16-osios vakarą lydėjo kiekvieną Platelių kultūros centro salėje skambėjusį muzikos kūrinį, kurį atliko ypatingi svečiai iš užsienio – Gintaras Januševičius (fortepijonas) ir Macdara O‘ Seireadainas (klarnetas). Pasaulio scenose koncertuojantis ir savo muzikine programa abejingų nepaliekantis duetas šįkart grojo publikai Plateliuose. „Džiaugiuosi galėdamas čia atvykti ir supažindinti jus su išskirtinės muzikos garsais. Nuostabu, kad atradote laiko ateiti į šį koncertą“, – sveikindamasis kalbėjo pianistas G. Januševičius. Išties vakarą žiūrovai praleido klausydamiesi aukščiausios prabos muzikos, todėl vykęs koncertas – išskirtinis reiškinys Platelių kultūriniame gyvenime.
Kad laukia puikus vakaras, klausytojai žinojo, nes pati koncerto anotacija skelbė, jog į Platelius atvyksta išskirtinės asmenybės su ypatinga muzikine programa.
Viena iš šio koncerto rengėjų – Platelių meno mokykla. Dar prieš renginį mokykla dalijosi informacija apie laukiančio koncerto unikalumą. Buvo skelbiama, jog „Sutemų rapsodija“ – išskirtinė programa klarnetui ir fortepijonui, perkelianti klausytoją į XIX a. pabaigą ir XX. a pradžią, kai muzikos padangėje vis labiau pradėjo tvenktis iki pasigėrėjimo niūrios džiazo harmonijos. Turtindamas iki tol egzistavusias muzikos kalbas, džiazas prasismelkdavo į konservatyviausias formas ir leisdavo publikai naujai išgyventi muzikos fenomeną. Niūrios ir tamsios harmonijos, disonansai – tarytum tamsūs debesys, nusėdę virš miesto, saulei nykstant už horizonto. Jos atskleidžia gyvenimo skausmą, praradimą ir išsigimimą, bet kartu ir gebėjimą su humoru ir šypsena išgyventi tamsiąsias jo valandas. Tai ypač svarbu metais, kai gyvenimus luošina abu pasauliniai karai.
Airiškai lietuviškas duetas debiutavo dar 2010 metais, o Lietuvoje išgarsėjo po sėkmingo turo 2017 metais. Turo kulminacija tapusiame rečitalyje Pažaislio festivalyje publika nuščiuvusi klausėsi muzikantų aranžuočių, tarp kurių – ir publikos audringomis ovacijomis sutikta Lino Rimšos „Strazdo“ interpretacija. Stebinti nepaliaujantis duetas publikai dažnai pristato retai atliekamą kamerinį repertuarą ir savo autorinius kūrinius.
Naujausios dueto programos „ašimi“ yra tapusi Johanneso Brahmso paskutinė sonata klarnetui ir fortepijonui, o be jos klausytojai susipažįsta su Lietuvoje praktiškai nežinomais muzikos kūrėjais – Gabrieliu Grovlezu, Germaine Tailleferre, Alecu Templetonu, Paquito d’Rivera, Erwinu Schulhoffu. Specialiai šiam turui atlikėjai adaptavo ir Lietuvos džiazo grando Sauliaus Šiaučiulio sonatą saksofonui ir vargonams – skambėjo naujos versijos premjera.
M. Ó Seireadainas yra kilęs iš Dublino. Baigė Hanoverio muzikos ir teatro aukštąją mokyklą ir Karališkąją Airijos muzikos akademiją, kur studijavo atitinkamai pas Johannesą Peitzą ir Johną Finucane’ą. Daugkartinių konkursų laureatas koncertavo kaip solistas su daugeliu orkestrų. Būdamas uolus kamerinis muzikantas, jis bendradarbiavo su Johnu O’Conoru, Ailish Tynan, Sharon Kam, Finghinu Collinsu ir „Apollon Musagete“ kvartetu. Ėjęs įvairias pareigas Austrijos ir Vokietijos orkestruose, 2019 metais prisijungė prie „RTÉ Concert Orchestra“ kaip klarnetų grupės primarijus. Koncertavo visoje Europoje, JAV, Kanadoje, Kinijoje, Čilėje, Indijoje. Be to, yra Dubline įsikūrusio „Ficino Ensemble“ narys, su kuriuo įrašė du kompaktinius diskus.
Pianistas G. Januševičius jau dešimt metų stebina savo klausytojus išradingomis programomis. Klausytojai ilgai nepamirš jo „Sapnų gaudyklės“, „Naujojo koloso“, „Venecijos pirklio istorijų“ ar „Mažojo princo“. Kiekvienoje programoje G. Januševičius tarytum chameleonas persikūnija ne tik į kitokius personažus, tačiau kartu persikelia į kitą laikotarpį, kultūrą ar muzikinį stilių. Ilgus metus dailindamas savo unikalias programas, jis kruopščiai atrenka kūrinius ir tarytum surenka juos į vientisą muzikinį vėrinį, kurį dar padailina pasakojimais, vaizdais, aktoriniais elementais ar net kvapais. Savo novatoriškomis koncertų idėjomis žavi Niujorko, Paryžiaus, Londono, Ciuricho, Rio de Žaneiro bei žymių muzikos festivalių klausytojus, taip pat kasmet grįžta į Lietuvos koncertų sales.
G. Januševičius, sveikindamas klausytojus, džiaugėsi, jog su kolega atvyko į Platelius. Beje, čia jis koncertuoja antrą kartą. Vokietijoje gyvenantis muzikas prisiminė, jog Plateliai buvo ta vieta, kuri supažindino jį su lietuviškų Užgavėnių tradicijomis. „Džiaugiuosi, kad turime galimybę pristatyti savo programą ir regionuose, džiaugiuosi, kad galime atvežti jums paklausyti filosofiškos muzikos. „Sutemų rapsodija“ savyje slepia tai, ką jūs savyje įsivaizduojate temstant. Tai savotiškas perėjimas į kitą dimensiją, laiką, kuris atneša savą gyvenimo filosofiją. Mūsų programoje maišysis klasikos ir naujai atgimstančios muzikos – džiazo – įtakos, kalbėsime apie kompozitorių pirmuosius ir paskutiniuosius gyvenimo kūrinius, kalbėsime apie ribas, kai vienas dalykas pasibaigė, kitas prasideda“, – tardamas įžangos žodį pažymėjo pianistas G. Januševičius.
„Šįvakar mes išjautėme labai gražią bendrystę – fortepijono ir klarneto, bendrystę dviejų pasaulinio lygio maestro, kurie yra ne kur kitur, o Plateliuose. Nuoširdžiai dėkojame už gražų bendradarbiavimą, už tai, kad didžiųjų miestų sales iškeitėte ir atvykote čia – labai tai vertiname“, – dėkodamas už puikų koncertą atlikėjams sakė Plungės rajono savivaldybės vicemeras Žydrūnas Purauskis.
Kad savo atliekama muzika Plateliams padarė didelę šventę, svečiams ačiū tarė ir Platelių meno mokyklos direktorius Linas Senkus.
Žiūrovai išties liko maloniai nustebinti ir sužavėti.