Plaukų džiovintuvai ir tiesintuvai jau tapo neatsiejama kasdienės rutinos dalimi. Šie prietaisai leidžia mums greitai formuoti plaukus, suteikti jiems pageidaujamą formą ir tekstūrą. Tačiau ar kada nors susimąstėte, kokią kainą už tai moka jūsų plaukai? Šis klausimas yra vis dažniau diskutuojamas tarp plaukų priežiūros entuziastų ir specialistų. Nors plaukų džiovintuvai ir tiesintuvai yra praktiški įrankiai, jų poveikis plaukams kelia vis didesnį susirūpinimą.
Plaukų sausėjimas, lūžinėjimas ir bendras jų sveikatos pablogėjimas gali būti susiję su dažnu šių prietaisų naudojimu. Todėl svarbu suprasti, kokie yra rizikos veiksniai ir kaip galima sumažinti žalą, siekiant išsaugoti sveikus plaukus. Taigi, kaip plaukų džiovintuvai ir tiesintuvai veikia plaukus, kokie yra galimi jų naudojimo pavojai ir kaip galima apsaugoti plaukus nuo jų sukeliamos žalos?
Plaukų struktūra ir jautrumas karščiui
Norint suprasti, kaip plaukų džiovintuvai ir tiesintuvai veikia plaukus, būtina žinoti, kokia yra plaukų sandara. Plaukai susideda iš kelių sluoksnių: išorinis sluoksnis, vadinamas odele (kutikule), veikia kaip apsauginis barjeras; vidinis sluoksnis, korteksas, yra atsakingas už plaukų stiprumą, elastingumą ir spalvą; o centrinė dalis, vadinama šerdimi (medulla) yra atsakinga už temperatūros palaikymą, tačiau šią funkciją turi ne visi plaukai. Keratinas – pagrindinis baltymas, sudarantis plaukus, yra atsakingas už jų struktūrą ir stiprumą.
O karštis gali pažeisti šiuos struktūrinius sluoksnius, ypač odelę. Aukšta temperatūra gali sukelti plaukų drėgmės praradimą, dėl kurio plaukai tampa sausi ir trapūs. Be to, karštis gali suardyti keratino baltymus, o tai gali lemti plaukų lūžinėjimą ir bendrą jų būklės pablogėjimą. Dažnas plaukų formavimas karščiu be tinkamos apsaugos gali sukelti ilgalaikius plaukų pažeidimus, kurie yra sunkiai pataisomi.
Plaukų džiovintuvai: kaip veikia, kokią žalą gali sukelti ir kaip apsaugoti plaukus?
Plaukų džiovintuvai naudoja karštą orą, kad pašalintų drėgmę iš plaukų. Procesas grindžiamas šilumos ir oro srauto deriniu, kuris greitai išgarina vandens molekules nuo plaukų paviršiaus. Šis prietaisas leidžia greitai išdžiovinti plaukus ir suteikti jiems pageidaujamą formą, tačiau reikia atsiminti, kad karštas oras gali būti žalingas plaukams.
Dažnas ir netinkamas plaukų džiovintuvo naudojimas gali sukelti plaukų išsausėjimą ir lūžinėjimą. Kai plaukai yra džiovinami itin karštu oru ar pučiant ora per arti plaukų, karštis gali pažeisti odelę, dėl ko plaukai praranda natūralų blizgesį ir tampa trapūs. Be to, karštas oras gali sukelti galvos odos išsausėjimą ir sudirgimą.
Siekiant apsaugoti plaukus nuo žalos, rekomenduojama naudoti plaukų džiovintuvą su reguliuojamos temperatūros funkcija ir rinktis žemesnę temperatūrą arba šalto oro režimą. Taip pat svarbu laikyti džiovintuvą bent 15–20 cm atstumu nuo plaukų, kad karštis nebūtų per intensyvus. Prieš džiovinimą naudokite karščio apsaugos priemones, kurios padeda sumažinti šilumos poveikį plaukams. Plaukus geriausia nusausinti rankšluosčiu prieš naudojant džiovintuvą, kad sumažėtų džiovinimo laikas.
Plaukų tiesintuvas: saugu ar ne?
Plaukų tiesintuvai turi karštas plokštes. Šios plokštės šildo suspaustas plaukų sruogas ir tokiu būdu keičia plaukų formą – nuo garbanotų ar banguotų iki tiesių. Šis procesas leidžia greitai sukurti glotnią, tiesią šukuoseną, tačiau kartu gali sukelti ir žalą plaukams.
Plaukų tiesintuvai, ypač jei jie naudojami kasdien arba pernelyg aukšta temperatūra, gali sukelti rimtus plaukų pažeidimus. Plokštės, kurios yra pernelyg karštos, gali perkaitinti plaukus, suardyti keratino struktūrą ir sukelti plaukų lūžinėjimą. Be to, dažnas tiesinimas gali sumažinti plaukų elastingumą, dėl ko plaukai tampa silpni ir lengvai lūžtantys.
Siekiant sumažinti plaukų tiesintuvo naudojimo žalą, rekomenduojama pasirinkti tiesintuvą su reguliuojama temperatūra ir rinktis žemesnę temperatūrą. Be to, visada naudokite apsaugos priemones nuo karščio prieš tiesinant plaukus. Taip pat svarbu leisti plaukams „pailsėti“ nuo tiesinimo, apriboti tiesintuvo naudojimą iki kelių kartų per savaitę ir nebandyti tiesinti drėgnų plaukų, nes tai gali sukelti dar didesnę žalą.
Plaukų aliejų nauda
Plaukų aliejai yra itin vertinga priemonė, siekiant išlaikyti sveikus ir spindinčius plaukus. Jie padeda maitinti ir drėkinti plaukus, suteikia jiems švelnumo bei elastingumo. Natūralūs aliejai plaukams, tokie kaip argano, kokosų ar simondsijų, padengia plaukų paviršių apsauginiu sluoksniu, kuris saugo nuo žalingų aplinkos veiksnių ir karščio poveikio. Pažeistiems plaukams, kuriuos dažnai lydi sausumas, lūžinėjimas ar skilinėjantys galiukai, aliejai gali būti tikras išsigelbėjimas. Jie prasiskverbia į plaukų šerdį, stiprina plaukų struktūrą, atstato pažeidimus ir padeda užkirsti kelią tolesniam žalos progresavimui. Taigi, aliejai plaukams stiprinti ir apsaugoti juos nuo išorinių veiksnių žalos gali būti itin vertinga priemonė siekiant pagerinti plaukų bendrą būklę ir išvaizdą.
Alternatyvios priemonės plaukų formavimui ir papildoma plaukų priežiūra po tiesinimo
Jei norite išsaugoti gerą plaukų būklę, tačiau jums reikia pasidaryti tam tikrą šukuoseną, galite išbandyti alternatyvas, kurios nereikalauja karščio. Pavyzdžiui, galite naudoti plaukų suktukus arba pynimo technikas, kurios padės sukurti bangas ar garbanas be karščio. Taip pat galite rinktis plaukų formavimo priemones, tokias kaip putas ar gelius, kurios padės suformuoti ir išlaikyti šukuoseną natūraliai džiūvant plaukams.
Po plaukų džiovintuvo ar tiesintuvo naudojimo būtina rūpintis plaukų sveikata, kad sumažintumėte galimą žalą. Reguliariai naudokite drėkinamąsias plaukų kaukes ir kondicionierius, kurie padės atkurti prarastą drėgmę ir stiprinti plaukus. Taip pat gali būti naudojami aliejai plaukams ar serumai, kurie gali padėti apsaugoti plaukus nuo žalingų išorinių veiksnių ir suteikti jiems papildomo blizgesio.