Balandžio 28 dieną į Plungę rinkosi politikai, verslo, mokslo atstovai aptarti ir rasti būdų, kaip savivaldybės galėtų tapti draugiškos aplinkai. Apie tai kalbėta mūsų mieste surengtoje diskusijoje „Žaliosios savivaldybės – mitas ar realybė?“, kurią surengė Lietuvos savivaldybių asociacija, Plungės rajono savivaldybė ir Lietuvos energetikos institutas.
Renginyje, kurį moderavo Aplinkos ministerijos ekspertas, Žaliųjų savivaldybių nacionalinio tinklo koordinatorius Romualdas Petraitis, Plungei atstovavo meras Audrius Klišonis, Savivaldybės administracijos direktorius Dalius Pečiulis, Savivaldybės ekologė Roberta Jakumienė, UAB Telšių regiono atliekų tvarkymo centro direktorius Vidimantas Domarkas, UAB „Plungės vandenys“ direktorius Alvydas Jasevičius, UAB Plungės autobusų parko direktorius Gintas Orda, SĮ „Plungės būstas“ direktorius Eugenijus Palubinskas, UAB Plungės šilumos tinklų direktorė Margarita Charitonova. Sulaukta ir kaimynų – Rietavo ir Mažeikių rajono savivaldybių vadovų, ekologų, komunalines paslaugas teikiančių įmonių atstovų ir pan.
„Visoje šioje veikloje norėtume būti ne tik stebėtojai, bet ir dalyviai, tie, kurie iš to gaus ir naudos, todėl prisijungėme prie žaliojo kurso. Žalia spalva islame reiškia rojų. Mes gamtoje jos turime daug, bet norėdami, kad ji būtų švari, turime daryti sprendimus. Suprantama, kad tai kainuoja, bet neišmanymas kainuoja brangiau. Kai turime žinių, tada priimame teisingus sprendimus, nuo kurių priklauso žmonių gyvenimo kokybė. Tikiu, kad po šios konferencijos išeisime žinodami kad ir ne viską, bet tikrai daugiau“, – diskusijos dalyvius sveikino A. Klišonis.
Beje, kaip minėjo R. Petraitis, prie žaliojo kurso idėjos prisijungė 24 savivaldybės, o Plungės rajonas – pirmasis tai padaręs. „Todėl kelionė ir buvo pradėta būtent Plungėje. Sutinku, kad ne į visus klausimus šiandien atsakysime, nes ne visus atsakymus turime. Mums labai svarbu sužinoti, kas jums būtų svarbu, įdomu, aktualu, kad kitą kartą dėmesį galėtume nukreipti į tai“, – kalbėjo diskusijos moderatorius.
Lietuvos savivaldybių asociacijos patarėja darnios plėtros ir energetikos klausimais Gabriela Kuštan pristatė naują Europos Sąjungos iniciatyvą, skirtą gebėjimams stiprinti savivaldybėse siekiant žaliųjų tikslų. „Kaip žinome, žaliasis kursas kviečia Europą tapti klimatui neutraliu žemynu iki 2050-ųjų. Tam tikslui įgyvendinti prieš porą metų Europos Komisija sukūrė vieną iš penkių misijų „Klimato veiksmams neutralūs miestai“, – dėstė viešnia.
Šios misijos tikslas – iki 2030 metų Europos Sąjungos mastu turėti 100 klimatui neutralių miestų. Iš Lietuvos buvo atrinktos Plungės rajono ir Vilniaus miesto savivaldybės. Bus numatyta, kaip miestai sieks tapti klimatui neutralūs, kokiomis priemonėmis ir už kokią sumą tai įgyvendins.
Kalbant nacionaliniu lygmeniu, iki 2050-ųjų Lietuvos ekonomika taps žiedinė ir neutrali klimatui, o šalies regionai – atsparūs galimiems klimato pokyčiams. „Akivaizdu, kad su tokiais užsibrėžtais tikslais ir vizijomis laukia ilgas ir didelis darbas, kuriam reikės ne tik finansinių išteklių, bet ir žmogiškųjų resursų su atitinkamomis kompetencijomis. Būtent tam ir buvo sukurta Europos miestų iniciatyva, t. y. 2021–2027 m. sanglaudos politikos instrumentas, kuriam iš Europos regioninės plėtros fondo per finansavimo laikotarpį bus numatyta 350 mln. eurų“, – pasakojo G. Kuštan.
Diskusijoje taip pat dalyvavo Lietuvos energetikos instituto direktoriaus pavaduotojas dr. Rolandas Urbonas, žaliojo kurso idėjas palaikančio verslo atstovai, mokslininkai.
Kalbėta ne tik apie savivaldybių dalyvavimą tarptautinėse programose, apie žaliąją transformaciją, bet ir apie verslo prisidėjimą plėtojant žaliąsias savivaldybes, svarstyta, kaip mažinti CO2, kaip diegti išmanųjį apšvietimą ir pan.