
Jau dvyliktą kartą Plungės ir Rietavo fotoklubas „Žybt“ per Miesto šventę surengė „Fotoalėją“ – vienos dienos parodą. Savo fotografijas eksponavo 37 autoriai. Tarp jų buvo ir svečių. Nuotraukas plungiškiams parodė trys Naujosios Akmenės klubo fotografai, Latvijos atstovai Dzintra Žvagina ir Eduardas Kapsa.
Smagu rašyti apie fotografinį judėjimą, parodas, ypač kai esi vienas iš to pradininkų. Šį kartą „Fotoalėja“ iš tradicinės vietos, Vaikų bibliotekos, persikėlė prie laikrodinės, nes alėjoje vyksta rekonstravimo darbai. Ta naujovė, bent jau man, pasirodė patraukli.
Parodos atidaryme dalyvavo Seimo narys Jurgis Razma, meras Audrius Klišonis. Buvo svečių iš Italijos, Maltos, Slovėnijos, Olandijos. Visi kalbėjusieji nuotraukų autoriams išsakė daugybę gražių žodžių. Kai kurie stebėjosi po atviru dangumi rengiama fotografijos paroda.
Per parodos atidarymą pakalbintas klubo „Žybt“ pirmininkas Mantas Viržintas džiaugėsi pas mus vykstančiu fotografiniu judėjimu. Džiaugėsi tuo, kad parodoje dalyvauja ir jo įvairaus amžiaus mokiniai, pradedantys fotomenininkai.
„Itin svarbu tai, kad, lyginant su prieš kokius dešimt metų parodose eksponuotomis nuotraukomis, labai išaugo fotografijų kokybė. Klubo nariai siekia kurti aukštesnio lygio fotografiją.
Būtina pažymėti, kad parodoje jaučiama laisvė. Čia eksponuojami ir tik pradedančių fotomenininkų darbai, ir jau subrendusių, turinčių savo temas. Tiesa, kai kurie nariai išėjo iš klubo. Gal neatlaikė konkurencijos ar susižavėjo kokia kita saviraiška. Tačiau bręsta kiti fotomenininkai. Plungėje turiu dešimties žmonių grupę, kurioje visi trokšta daugiau išmokti fotografijos paslapčių, ir kai kurie tikrai taps naujais klubo nariais.
Taigi klubas „Žybt“, kuriame dabar yra 20 narių, neabejotinai savyje palaiko gyvastį. Kas mėnesį vyksta susirinkimai ir nuotraukų konkursai. Nugalėtojas skelbia kitą temą. Vyksta metinės parodos, o „Fotoalėja“ – tai lyg mūsų vizitinė kortelė.
Negalima kalbėti apie parodą nepaminint aktyviausių klubo narių. Be Jūsų, neabejotinai turiu išskirti Sigitą ir Loretą Kazlauskus, kurie pasiekė itin aukštą fotografijos lygį. Per trumpą laiką meninės fotografijos lygį itin pakėlė Antanas Jonaitis, klube esanti Alina Čapienė, Kęstutis Vaitkus. Visi jie rengia personalines parodas. Čia galima išvardyti bene visus klubo narius. Mūsų rengiamos metinės parodos visada yra aukšto lygio“, – pasakojo M. Viržintas.
Apie parodą savo nuomonę laikraščiui „Plungė“ išsakė Viešosios bibliotekos direktorė Violeta Skierienė. Ji per atidarymą nuotraukų autoriams įteikė padėkos raštus, kiekvienam rasdama ir pasakydama ką nors malonaus.
„Man itin smagu, kad fotografijos meno kūrėjai prisiglaudė bibliotekoje. Plungė nuo seno garsėja fotografijos tradicijomis. Pamatai tam padėti praeito šimtmečio septintajame dešimtmetyje per Žemaitijos festivalius, kuriuose buvo rengiamos neeilinės fotografijos parodos „Žmogus ir žemė“. Jos sutraukdavo visus garsiausius šalies fotografus, norinčius parodyti savo kūrybą. Plungė tikrai pamišusi dėl fotografijos gerąja to žodžio prasme. Čia daug metų buvo Lietuvos fotomenininkų draugijos (dabar – sąjunga) skyrius, kuris itin prisidėjo prie rajone vykstančio fotografinio judėjimo. Laikui bėgant daug kas pasikeitė, bet fotografų entuziazmas tikrai neišblėso. Būtent bibliotekoje įsikūrė klubas „Žybt“, vienijantis Plungės ir Rietavo fotografus.
Klubui svorio prideda tai, kad jo vadovu išrinktas rietaviškis M. Viržintas, o susibūrimai ir didžioji dalis renginių vyksta su bibliotekos pagalba.
Čia būtina paminėti bibliotekos darbuotoją Kristiną Paulauskaitę, kuriai fotografija yra gyvenimo būdas. Būtent su ja ėmėme ieškoti galimybių ne tik bibliotekoje į parodos atidarymus susirinkusiems žiūrovams ar užsukusiems lankytojams pamatyti parodą, bet ir šventės dalyviams. Todėl ir atsirado sumanymas rengti vienos dienos parodas, pavadintas „Fotoalėja“.
Tačiau tai nėra tik vienos dienos paroda. Nuotraukos keliauja po mūsų rajono bibliotekas, eksponuojamos kituose rajonuose.
Manau, kad „Fotoalėją“ galima apibūdinti kaip reiškinį, kol kas tokį vienintelį Lietuvoje, jau vien dėl to, kad daugelis parodų tiesiog tapo tarptautinėmis. „Fotoalėjoje“ savo nuotraukas yra eksponavę skandinavai, vokiečiai, čekai, lenkai, norvegai, latviai, estai, rusai“, – kalbėjo V. Skierienė.
Autoriaus nuotr.