Pamąstęs, pagalvojęs NVO „Krantas“ nusprendė, kad Plungės jaunimui įdomu sužinoti apie nuo vasario 2-osios pradėjusį veikti Plungės atvirą jaunimo centrą. Todėl nieko nelaukę, pakalbinome Lolitą Vaitkevičienę, Plungės rajono savivaldybės administracijos jaunimo reikalų koordinatorę.
– Kodėl Plungei reikalingas toks centras?
– Į šį klausimą, manau, turėtumėte atsakyti jūs patys – jaunimas. O gal tikrai tokio centro nereikia? Mano nuomone, tai – atvira ir saugi erdvė 14–29 metų jaunuoliams. Galimybė saviraiškai, kai nerandi savęs mokykloje, konkrečioje jaunimo organizacijoje, nepatinka būti vertinamam pažymiu, kai neturi pinigų susimokėti už sporto ar meno užsiėmimus ar arbatos puodelį kavinėje, kai paprasčiausiai tuo metu neturi kur „nusidaužti“ ir panašiai. Ar Plungėje yra tokia erdvė?
– Kada ir kaip gimė idėja įsteigti atvirą jaunimo centrą?
– Idėja kilo tuomet, kai pirmąkart pamačiau atvirą jaunimo centrą Austrijoje. Tai buvo prieš 5 metus, kai net nedirbau jaunimo reikalų koordinatore. Mane pakerėjo jaunimo laisvumas, laisvalaikio formų pasiūlos įvairumas, aplinka, kurią susikūrė patys jauni žmonės. Tuomet buvo sunku suvokti, kaip tokie skirtingi (apranga, fiziniais duomenimis, amžiumi ir kt.) žmonės telpa po vienu stogu! Už vienų durų šoko, už kitų muzikavo, vieni žaidė stalo žaidimus, o kiti tiesiog sėdėjo, klausė muzikos ir plepėjo. Daug mačiau tokio pobūdžio centrų – Vokietijoje, Norvegijoje, Austrijoje, Vengrijoje, Velse – visur jie užtikrintai veikė! Vėliau Telšių, Lentvario (Trakų r. savivaldybė), Zarasų jaunimo centrų geroji patirtis tiesiog „užvaldė“ mane. Tada ir šovė mintis – reikia ir mums tokio!
– Kodėl tiek ilgai nepavyko jo įsteigti?
– Kas tai yra ilgai? Visų pirma, nejaučiau poreikio iš jaunimo. Na, o prieš 2 metus pradėjome „atakuoti“ valdžią iš visų pusių: sudaryta komisija Savivaldybėje, kuri įrodinėjo, kokią reikšmę toks centras turės jaunimo laisvalaikio užimtumui ir prevencijai. Su Jaunimo reikalų taryba organizuodavome pristatymus, stiprų palaikymą jaučiau iš Gintarės Gedrimaitės ir Linos Vosyliūtės (NVO „Krantas“ narių), kurios tiesiog užvertė valdžios atstovus raštais, prašymais ir „nepatogiais“ klausimais.
– Kokie jaunimo centro tikslai?
– Pats svarbiausias tikslas – per aktyvų, motyvuotą jaunimą pritraukti tuos jaunus žmones, kurie nieko nenori, kurie galvoja, kad nėra ką veikti Plungėje, arba nežino, ko nori, ir trainiojasi gatvėje. Antras pagal svarbumą – siekti, kad Plungės jaunimas – tiek aktyvus, tiek pasyvus – turėtų saugią erdvę, kurioje jie galėtų realizuoti ir įgyvendinti savo idėjas.
– Kur jaunimo centras įsikūrė?
– Šiuo metu taip susiklostė aplinkybės, kad atviras jaunimo centras registruotas Vytauto g. 12. Čia kol kas glaudžiasi laikinoji centro direktorė Simona Pargaliauskytė. Renginiams galima bus naudoti Savivaldybės sales ir buvusio TVIC‘o salę. Išsikrausčius Dienos užimtumo centrui (Mačernio g. 29) į buvusią Jaunimo mokyklą, šios patalpos turėtų atitekti jaunimui.
– Kokiomis dienomis ir valandomis jaunimas gali ateiti į centrą?
– Kasdien 15-19 val.
– Kokia veikla gali užsiimti jaunimas?
– Vienareikšmiškai sakau – balių nėra! Mes garantuojame saugią ir šiltą aplinką. Baldų, laisvalaikio praleidimo priemonių ieškome per gerus žmones, teikdami paraiškas įvairiems konkursams.
– Ačiū už pokalbį.
NVO „Krantas“ narė Indrė Mažeikaitė