Plungės kultūros centre atidarytoje audimo dirbtuvėje jau pokši staklės. Čia renkasi norintieji išmokti austi, pagilinti tautodailės žinias.
Tai – praėjusių metų vasarą Plateliuose, buvusioje dvaro jaujoje, kultūros centro ir Švedijos Boksholmo komunos organizacijos „Draugas – draugui“ surengto teorinio-praktinio audimo seminaro vaisius.
O pradžia – lyg ir atsitiktinė: po Plungės rajoną keliavę švedai, lankydamiesi kaimų sodybose, pasigedo audimo staklių. O kultūros centro metodininkė tautodailei senokai suko galvą, kaip atgaivinti rajone beveik išnykusį audimo amatą. Svarbiausia – reikėjo staklių. Ilgai brandintos mintys materializavosi – bičiuliai švedai plungiškiams ne tik padovanojo 12 audimo staklių, bet ir pasisiūlė pamokyti austi.
Nestigo norinčiųjų mokytis – plateliškių, plungiškių, beržoriškių. Tautodailininkų, mokytojų, Žemaitijos nacionalinio parko darbuotojų. 12 seminaro dalyvių – Vaiva Jundulaitė, Laima Puidokienė, Aldona Kuprelytė, Zafira Leilionienė, Margarita Mickevičienė, Stefa Malakauskienė, Marija Striaukienė, Diana Jaugelienė, Adelė Černiauskienė, Regina Andriuškaitė, Rimantas Baginskas, Zita Stasiškienė – 168 valandas uoliai mokėsi audimo paslapčių, prieš daugel metų žinotų abipus Baltijos jūros, bet per pastaruosius dešimtmečius negailestingai greitai ėmusių nykti kartu su išeinančiomis amžinybėn senosiomis audėjomis.
Baigiantis seminarui, dalyviai savo darbus eksponavo Platelių dvaro svirne, Plungės kultūros centre. Mūsų rajono audėjų darbų paroda surengta ir Švedijoje. Po seminaro 5 staklės padovanotos seminaro dalyvėms, kitos – Žemaitijos nacionalinio parko direkcijai, Plungės vaikų globos agentūrai „Cyrulis“, Žemės ūkio ir verslo mokyklai. Seminaro dalyviai susibūrė į audėjų klubą, o Plungės kultūros centre įsteigtos audimo dirbtuvės. Joms šviesaus atminimo rietaviškės audėjos Barboros Kupetienės žakardines audimo stakles padovanojo dukra mokytoja, tautodailininkė audėja Rūta Milienė.
Pasak Z. Leilionienės, šių dirbtuvių įkūrimas – svarbus, reikšmingas ir prasmingas įvykis etninės kultūros plėtrai. Jų tikslas – tęsti audėjų klubo narių mokymąsi, vykdyti edukacinę programą suaugusiesiems ir jaunimui.
Užsukę į audimo pamoką, radome prie staklių palinkusius Senamiesčio vidurinės mokyklos 6 b klasės mokinį Joną Jaugelį ir jo mokytoją Laimą Puidokienę – audė kilimėlį. Jonas papasakojo, kad jam patiko austi juosteles mokykloje, o tikromis staklėmis austi – ypač malonu. Kadangi mokosi antrojoje mokyklos pamainoje, iš ryto skuba į audimo pamoką kultūros centre.
Ar kuo nors skiriasi švediškos ir lietuviškos staklės? Pasak Z. Leilionienės, audimo sistema, mechanizmas – tokie pat, tik kai kurių staklių pakojos šiek tiek aukščiau pritvirtinamos. Audinių raštų, spalvų deriniai – audėjų kūryba. Ji nebūna vienoda. Esą įdomu gilintis, pažinti savo ir kitos šalies tautodailės istoriją, sąsajas.