
Penktadienį Plungėje lankėsi nepaprastasis ir įgaliotasis Čekijos Respublikos ambasadorius Lietuvoje Vitas Korseltas. Pabendravęs su meru Audriumi Klišoniu, vicemere Asta Beierle Eigirdiene ir Savivaldybės administracijos Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vedėja Žaneta Vaitkuviene, garbingas svečias Plungės vaikų bibliotekoje atidarė dvi parodas, kurias Lietuvos ir Čekijos bendradarbiavimo 100-mečio proga parengė Čekijos Respublikos kultūros sklaidos centras.
Sveikindamasis su ambasadoriumi, meras A. Klišonis pabrėžė: „Mums garbė šiandien prie Savivaldybės iškelti Čekijos vėliavą.“ Svečias, dėkodamas už pakvietimą ir priėmimą, sakė žinąs, kad Plungė – nedidelis, bet Lietuvai labai reikšmingas miestas. „Kaip ir Čekijos ambasada Vilniuje – ji nedidelė, bet svarbi. O nuo liepos 1-osios, kai Čekija pradės pirmininkauti Europos Tarybai, tapsime dar svarbesni“, – pridūrė ponas V. Korseltas.
Kadangi penktadienį Plungėje lankėsi trys iš penkių ambasados darbuotojų, pajuokauta, kad šiuo metu Čekijos ambasada reziduoja Plungėje, o Vilniuje – tik konsulatas. „Džiaugiamės čia atvykę, bet apgailestaujame, kad negalėsime dalyvauti jūsų Miesto šventėje, į kurią planavome atvykti. Tačiau tikimės, kad Plungėje esame ne paskutinį kartą – tikrai čia sugrįšime, kad pamatytume jūsų gražųjį Platelių ežerą“, – kalbėjo svečiai.
Savivaldybę svečiams pristačiusi Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vedėja Ž. Vaitkuvienė pasakojo: „Plungė turtinga ryšių su užsieniu. Šiuo metu turime septynis oficialius partnerius, tarp jų – ir Čekijos miestas Bruntalis, su kuriuo sutartis pasirašyta 2005 metais. Taigi birželio 18 dieną sukaks 17 metų, kai bendradarbiaujame. Iki šių metų tarp užsienio partnerių buvo ir Rusijos miestas Krasnogorskas, su juo santykius nutraukėme. Esame priglaudę apie 400 nuo karo pabėgusių ukrainiečių.“
Kalbėdama apie Savivaldybės merijoje ir administracijoje dirbančius žmones Ž. Vaitkuvienė paminėjo, jog 70 proc. įstaigos darbuotojų – moterys, 30 proc. – vyrai, amžiaus vidurkis – apie 50 metų.
Dar paminėta, kad Plungėje stipri pramonė: veikia žuvies perdirbimo, metalo apdirbimo, elektronikos, baldų gamybos ir daug kitų įmonių. Vienas iš perspektyvinių planų – 87 ha plote įsteigti pramonės parką, kuris galėtų būti patrauklus stambiam investuotojui. „Įgyvendiname daug projektų. Svarbiausi – Plungės jūros pakrantės, Babrungo slėnis, Laisvės alėja. O kai miestas gražėja, ir verslininkams geriau. Žinoma, esame atviri dalykiniam bendradarbiavimui su Čekija“, – tęsė Ž. Vaitkuvienė.
Anot ambasadoriaus, bendradarbiavimas visada svarbus. O Plungė ir Bruntalis – vienas kitą puikiai papildantys miestai: Plungė – netoli jūros, Bruntalis – šalia kalnų. Ir tikslai panašūs: stiprinti ekonomiką, pritraukti investicijas, rūpintis, kad gyventojai neišvyktų į didmiesčius. „Ateityje Čekijos ir Lietuvos santykiams galimai atsivers dar platesnės galimybės. Taip pat ir Bruntaliui su Plunge, tačiau aš jūsų Savivaldybėje, kaip suprantu, įsidarbinti nelabai galėčiau – esu vyras ir dar gerokai per 50-ies, – juokavo ponas V. Korseltas. – Na, nebent galėtume apsikeisti su meru.“
Į smagų pokalbį įsitraukė ir vicemerė A. Beierle Eigirdienė: „Žinokit, tarp Savivaldybės vadovų yra visai kita padėtis, nei paminėjo Žaneta, – esu viena tarp keturių vyrų moteris. Taigi vyrų – dauguma. O dėl Bruntalio – mūsų draugystė tęsiasi jau 17 metų, daug plungiškių pas jus jau yra buvę. Man pačiai teko lankytis ir medelį sodinti, dabar kasmet kas nors iš Savivaldybės važiuoja jo laistyti.“
Vicemerė dar pridūrė, kad Plungė svarbi ne tik pramone, bet ir turizmu, o Plateliams siekiama gauti kurortinės vietovės statusą. „Kai atvyksite į Platelius, būtinai aplankykite Šaltojo karo muziejų. Pamatysite, kur sovietmečiu buvo laikomos raketos, nukreiptos į Vakarų šalis“, – kvietė A. Beierle Eigirdienė.
Meras A. Klišonis, be pramonės ir turizmo, paminėjo trečiąjį kertinį Plungės akmenį – itin aukšto lygio kultūrą. „Turime puikų turinį siūlančius restauruotus kunigaikščių Oginskių rūmus, o Oginskiai buvo kultūros, meno, žemės ūkio inovacijų puoselėtojai, mecenatai. Ir Plungėje, ir Rietave jie buvo įkūrę muzikos mokyklas, pas mus mokėsi pats Mikalojus Konstantinas Čiurlionis. Turime puikią viešąją biblioteką, kultūros centrą, kurio kolektyvus lanko apie 3 000 žmonių. Net simfoninį orkestrą turime!“ – baigdamas pokalbį akcentavo Savivaldybės vadovas.