
„Plungė“ jau rašė, kad praėjusią savaitę mūsų mieste svečiavosi nepaprastasis ir įgaliotasis Čekijos Respublikos ambasadorius Lietuvoje Vitas Korseltas. Viena iš jo misijų – Plungės viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyriuje atidaryti dvi unikalias parodas, kurias Lietuvos ir Čekijos diplomatinio bendradarbiavimo 100-mečio proga parengė Čekijos Respublikos kultūros sklaidos centras.
Renginys vaikų bibliotekoje pradėtas vieno žymiausių Čekijos kompozitorių Antonino Dvoržako kūriniu „Undinės arija“, kurią atliko Plungėje gyvenanti operos solistė Gražina Skinderytė-Kurnickienė.
Pirmiausia pristatyta plakatų paroda „Vaclavas Havelas. Politika ir sąžinė“. Kaip rašoma jos anotacijoje, Vaclavas Havelas (1936 10 05–2011 12 18) – žinomas dramaturgas, absurdo pjesių autorius, intelektualas, Prahos bohemos žmogus, disidentas, vienas iš Aksominės revoliucijos lyderių, politikas, pirmasis atkurtos Čekoslovakijos, o vėliau Čekijos prezidentas.
Pristatyti šią parodą pirmiausia buvo pakviestas Plungės rajono savivaldybės meras Audrius Klišonis.
„Dar tada, kai kūrėsi Lietuvos Atgimimo Sąjūdis, mūsų šalies žmonės tikėjo, kad gyvensime kitaip, gyvensime kurdami savo ateitį patys, gyvensime nepriklausydami nuo kitų valios. Kai valdžia priima sprendimus, visada būna ir patenkintų, ir nepatenkintų. Tačiau visi – ir patenkintieji, ir nepatenkintieji – nori to paties: kad jų išrinkta valdžia būtų morali.
Vaclavą Havelą galima vadinti epochos žmogumi. Tai asmenybė, kuri savo moraliniu autoritetu Čekoslovakiją sugebėjo išvesti į kitą lygmenį, į tą kelią, kuriuo šalis eina iki šiol. Tai žmogus, turėjęs moralinį stuburą, kuris – tvirtas ir nekintantis. Ir tik toks šalies vadovas anuomet galėjo suvienyti dviejų tautų gyventojus, kad jie eitų viena kryptimi, nors interesai buvo skirtingi“, – kalbėjo A. Klišonis.
Čekijos ambasadorius V. Korseltas pirmiausia padėkojo už „Undinės ariją“, kuri – vienas mėgstamiausių jo kūrinių.
„Žinote, išspaudėte man ašarą. Tad dabar, nors ruošiausi kalbėti apie Havelą, papasakosiu apie kompozitorių Dvoržaką. Tiesa, šių asmenybių likimai kažkuo panašūs.
Antoninas Dvoržakas – skurdžioje mėsininko šeimoje gimęs čekas, kuris per sunkų darbą tapo genijumi. Dvoržakas turėjo dukterį Otiliją, kuri draugavo su vienu jaunuoliu, tačiau ištekėjo ne už jo, o už kito vaikino – talentingo kompozitoriaus. Paliktasis jaunuolis vėliau tapo Čekoslovakijos kultūros ministru, buvo lyg ir išsilavinęs, tačiau kartu – ir bjaurus komunistas, nepamiršęs jaunystėje patirtos nuoskaudos. Tapęs ministru jis ėmė kelti klausimus dėl Dvoržako: esą kas tas Dvoržakas, ką tokio jis sukūrė? O jo sukurtoji simfonija „Iš Naujojo pasaulio“ esanti apie amerikiečius, kurie – didžiausi pasaulio imperialistai. Ir to pakako, kad Dvoržako kūriniai mažiausiai dešimtmečiui būtų išbraukti iš visų repertuarų. Tačiau šiandien niekas nebežino to kultūros ministro, tačiau visi žino, kas toks yra Dvoržakas. Taip pat ir dabar – po daugelio metų visi pamirš Putiną, tačiau visas pasaulis prisimins didvyrį Zelenskį“, – mintimis dalijosi ambasadorius.
Kitose Vaikų literatūros skyriaus patalpose buvo atidaryta kita iš Čekijos atkeliavusi paroda – „12 Pasaulių: šiuolaikiniai čekų knygų vaikams ir paaugliams iliustruotojai“. Ekspozicijoje – 12 šiuolaikinių čekų knygų vaikams ir paaugliams kūrėjų, iliustruotojų bei komiksų autorių.
Abi šias parodas bus galima apžiūrėti Miesto šventės metu.