
Dar iki šių metų pabaigos Plungėje visu pajėgumu veikti pradės nauja gamykla – uždarosios akcinės bendrovės „Vičiūnai ir partneriai“ lašišos perdirbimo kompleksas. Dabar – pats statybų įkarštis. Investicijos į projektą – milžiniškos: gamyklos pastatymo ir instaliavimo kaštai sieks 100 mln. eurų. Įspūdinga ir planuojama gamybos apimtis. „Šią dieną gebame per metus išdoroti 18,5 tūkst. tonų žaliavos, o naujajame fabrike tai pasieks daugiau kaip 52 tūkst. tonų“, – pažymėjo UAB „Vičiūnai ir partneriai“ direktorius Artūras Rudgalvis.
Nulinis poveikis gamtai
Kaip sakė A. Rudgalvis, naujoji gamykla ženkliai išplės iki šiol jau vykdytą „Vičiūnų ir partnerių“ lašišos perdirbimo veiklą. Planuose – 3 kartus išaugsiantys pajėgumai. Naujoji gamykla statoma greta jau veikiančio gamybos ir sandėlių komplekso (su planine perspektyva pastarajame pastate toliau plėsti surimio produktų gamybą). Lašišos perdirbimo gamyklos plotas nuo esamų 4 tūkst. kv. m išsiplės iki daugiau nei 16 tūkst. kv. m, gamyklos teritorijos užstatymas pastatais apims 2,6 ha.
Gamykla statoma Macenių kaimo teritorijoje. „Iš ūkininkų nupirkome 14 ha žemės. Sumokėjome rimtą kainą. Kai darai verslą, žemės kaina nėra esminis dalykas“, – kalbėjo Liudas Skierus, „Vičiūnų grupės“ įmonių bendraturtis. Statybos leidimas naujajai gamyklai buvo išduotas dar 2022 metų sausį, tačiau dėl geopolitinės situacijos planus teko atidėti – statybos darbai, atnaujinus būtinas statybų leidimo procedūras, pradėti šiais metais.
„Projektuodami naująją gamyklą daug dėmesio skyrėme ne tik moderniausioms gamybos technologijoms, bet ir tvarumo, aplinkosaugos sprendimams. Gamykla bus sertifikuota tarptautiniu tvarių pastatų vertinimo standartu „BREEAM New Construction“. Turėsime nulinę įtaką ir poveikį gamtai. Gamybos procese visiškai nebus naudojamos gamtinės dujos, – pristatydamas naują gamyklą pasakojo L. Skierus. – Ant naujojo pastato stogo bus įrengta 1,5 MW galios saulės elektrinė, visa perteklinė energija bus naudojama patalpoms ir vandeniui šildyti. Gamyboje itin daug dėmesio skiriama tiekimo, paruošimo, pakavimo ir sandėliavimo procesų automatizavimui ir robotizavimui – ne tik siekiant sumažinti sunkaus rankų darbo dalį, bet ir maksimizuojant darbuotojų saugumą.“
Nepaisant skiriamo dėmesio gamybos procesų robotizacijai, akcentuojama, jog nė vienas bendrovės darbuotojas nebus atleistas plečiant veiklą. Priešingai, planuojama įdarbinti papildomai darbuotojų. Gamykloje iš viso dirbti turėtų per 900 žmonių.
Didžiausia „Vičiūnų grupės“ investicija
Kaip minėta, naujasis lašišos perdirbimo kompleksas išplės iki šiol sėkmingai vykdytą „Vičiūnų ir partnerių“ veiklą. „Mūsų įmonė veikti pradėjo nuo 2002 metų. Tik su lašiša dirbti pradėjome nuo 2014 metų. Per trumpiau nei dešimt metų mūsų gamybos pajėgumai pasiekė maksimumą, tapome riboti, todėl pradėjome galvoti apie plėtrą“, – apie planus, lėmusius naujos gamyklos statybą, aiškino A. Rudgalvis.
Naujoji lašišos perdirbimo gamykla – didžiausia „Vičiūnų grupės“ investicija. Kaip minėta, ji sieks 100 mln. eurų. „Kodėl mes tokie drąsūs? Nes „Vičiūnų grupė“ lašišos maisto produktų versle veikia kaip integrali vertės kūrimo grandinė. Esame užtikrinti ir dėl žaliavos nepertraukiamo tiekimo. Mūsų gamyboje daugiausia yra naudojamos ūkiuose, fjorduose užaugintos lašišos. Tai padeda išvengti sezoniškumo“, – pabrėžė L. Skierus.
A. Rudgalvis pateikė dar vieną priežastį, kodėl tikima naujosios gamyklos veiklos sėkme: „Ilgametė patirtis su rūkyta produkcija. Nemaža dalis kitų augintojų / gamintojų yra orientuoti į atvėsintą arba šaldytą produkciją: gabaliukai, porcijos, filė leduose – tai, ką paprastai matome prekybos centruose. Mūsų „know how“ įdirbis yra būtent rūkytoje produkcijoje.“ Be to, „Vičiūnų grupė“ reguliariai vysto pardavimo įmonių tinklą Europoje (15 pardavimo atstovybių Europoje, 500+ pardavimo profesionalų), vysto nuosavą krovininio transporto parką Europoje, užtikrinantį lanksčias transporto paslaugas laiko atžvilgiu ir t. t.
Pavyzdys kitiems gamintojams
UAB „Vičiūnai ir partneriai“ produkcija eksportuojama į daugiau nei 60 pasaulio valstybių, produkcijos eksportas šią dieną sudaro 95–98 proc. Dirbama su Amerikos žemynu, Australija. Planuose – didesnė plėtra ir Azijos rinkoje. Džiaugiamasi, jog gaminamos produkcijos asortimente netrūksta ir unikalių sprendimų. „Neseniai Anglijoje vykusioje parodoje buvome pastebėti su išskirtiniu produktu – lašiša su trumais. Netrukus mūsų laukia paroda Barselonoje, kur vėlgi pristatysime savo asortimentą ir galimybes“, – pasakojo toliau A. Rudgalvis.
Neseniai bendrovės komanda grįžo iš parodos Bostone. Į Amerikoje organizuojamas gamintojų parodas vykstama dažnai, patirtimi su kitais pasaulio gamintojais ir vartotojais už Atlanto dalijamasi jau gerus 20 metų. Turima patirtis ir pasiekti rezultatai „Vičiūnų grupės“ darbuotojus daro pavyzdine komanda. Neretai dirbant kartu su pasauliniais įrangos gamintojais kuriamos ir diegiamos žuvies perdirbimo įrangos naujovės.
Produkcijos poreikis auga
Pašnekovai pastebėjo, jog jų bendrovės gaminamos produkcijos poreikis pasaulio rinkoje yra didelis ir jis tik auga. „Vičiūnų ir partnerių“ produkcija orientuota į „ready to eat“ – ji iškart paruošta valgyti. Ir tai – didelis pliusas. „Niekas nebenori leisti laiko ilgam maisto gaminimui. Lašišos vartotojų ratas plečiasi. Nors ji ir nėra pigi žuvis, tačiau kuo toliau, tuo labiau tampa prieinama vartotojams“, – mano A. Rudgalvis.
Nauji gamybos sprendimai ne tik leis gerokai padidinti gamybos apimtis, bet ir išplės „Vičiūnų ir partnerių“ gaminių asortimentą. „Atsižvelgiame į didžiausiose Vakarų rinkose ir pasaulinėje rinkoje vyraujančias lašišos gaminių madas ir vartotojų įpročius, todėl bus toliau plečiamas produktų asortimentas: padaugės šviežios lašišos, šaldytos lašišos su prieskoniais, karštai rūkytų produktų, atsiras naujų pjaustymo būdų…“ – vardijo A. Rudgalvis.
Geriausiųjų penketuke
Kalbėdami apie naujosios gamyklos statybą, L. Skierus ir A. Rudgalvis užsiminė ir apie tai, kad jau šiandien „Vičiūnai ir partneriai“ pagal lašišos rūkytų produktų gamybos apimtis yra Europos analogiškų produktų gamintojų dvyliktuke. Įgyvendinusi naująjį milijoninį projektą, bendrovė pateks į tokių gamintojų penketuką. Siekiamybė – vieta Europos geriausiųjų trejetuke. 2024 metais, kaip pažymėjo A. Rudgalvis, „Vičiūnų ir partnerių“ apyvarta sudarė daugiau nei 165 mln. eurų. Planuojama, kad dėl plėtros metinės pajamos viršys 500 mln. eurų. Priežastis stabilaus ir pelningo bendrovės darbo, A. Rudgalvio manymu, – tai, kad visas verslas yra valdomas vienoje grupėje, t. y. nuo žaliavų pirkimo iki gamybos procesų ir pardavimų. „Bendra integrali grandinė ir profesionalus kolektyvas duoda puikius rezultatus“, – įsitikinęs direktorius.
Siekia svarbaus statuso
Kaip žinome, dėl neapibrėžtumo ir sudėtingos geopolitinės situacijos didelių plyno lauko gamybos investicijų Lietuvoje pastaruoju metu smarkiai sumažėjo. Naujos gamyklos statybos Plungėje ir ypač tokio masto investicinis projektas yra reikšmingas ne tik savivaldybės, bet ir visos šalies ekonomikai. Tiesa, šiuo metu dar nėra pasiektas norimas tikslas – kad šis projektas gautų stambaus investicinio projekto statusą, kas leistų dar labiau efektyvinti veiklą, taip pat pritrauktų papildomą finansavimą į Plungės rajono savivaldybę – 5 proc. nuo viso projekto vertės, kas sudarytų apie 5 mln. eurų.
„Toks rezultatas bus pasiektas tik tada, jei abi pusės – Savivaldybė ir Vyriausybė – to norės. Mes esame verslas ir dirbame tokiomis sąlygomis, kokios yra sudaromos. Esame verslas, kuris prisitaiko prie sunkumų – pandemijų, karo, embargo, įvairių muitų politikos. Valdžios sprendimų priimti mes nepajėgūs – viskas sprendžiama savivaldybės ir valstybės lygmeniu. Savame krašte pranašu nebūsi. Bet mums labai svarbu, kad tiek mes, kurie čia gimėme, užaugome, gyvename, tiek mūsų darbuotojai, čia gyvenantys, turėtų geras sąlygas gyventi Plungėje. Žmogui juk svarbiausia savo atžalas užauginti tinkamai. Ką tai reiškia? Kad aplinka, kurioje gyvenama, padėtų išugdyti gerą žmogų. Turi būti tam sudarytos sąlygos“, – mano L. Skierus.
Vertindami savo veiklą, L. Skierus ir A. Rudgalvis pažymėjo, jog nuosekli ir kantri „Vičiūnų grupės“ plėtra atsiperka augančia produkcijos paklausa ir neginčijama lyderyste Europos rinkose. Kuriamos naujos darbo vietos suteikia galimybes didinti indėlį į bendrą savivaldybės gėrį sumokėtais mokesčiais ir sukurtu vidaus produktu.
Naujoji lašišos ir lašišinių žuvų perdirbimo gamykla veiklą pradės spalio mėnesį. Iki rugpjūčio statybos darbai turėtų būti pabaigti, po jų laukia įrangos montavimas. Pastaroji, beje, jau įsigyta.
Užs. Nr. S-89