
Prieš porą savaičių Sg konsultacinėje klinikoje, kuri įsikūrusi Telšių g. 13, darbą pradėjo naujas akių ligų specialistas – gydytojas oftalmologas Gintaras Slauzgalvis. Apie tai, kokias paslaugas teiks plungiškiams, kokios akių ligos dažniausios ir kaip nuo jų apsisaugoti – gydytojo interviu laikraščiui „Plungė“.
– Kokia jūsų, kaip akių gydytojo, darbo patirtis?
– Rezidentūros studijas tuometinėje Kauno medicinos akademijoje baigiau 1995 metais. Pirmoji darbovietė – Kauno 2-oji klinikinė ligoninė, vėliau dirbau Raseinių ligoninės konsultacinėje poliklinikoje.Taigi mano darbo patirtis – jau kone 20 metų.
– Kaip atsiradote Plungėje?
– Baigęs studijas, likau Kaune, ten gyvenau iki pat šiol. Tačiau kilęs aš iš Plungės rajono Užupių kaimo, 8 klases baigiau tuometinėje Plungės 3-iojoje vidurinėje mokykloje. Nuolat jausdamas trauką Žemaitijai, ėmiau dairytis čia darbo. Ir radau – gydytojo oftalmologo reikėjo Sg konsultacinei klinikai. Įsidarbinau ir naująja darboviete esu patenkintas.
– Kokio amžiaus pacientų dažniausiai sulaukia akių ligų gydytojas?
– Į oftalmologo kabinetą dažniausiai užsuka vaikai ir jaunuoliai bei pagyvenę žmonės. Nors, mano įsitikinimu, kiekvienas, sulaukęs 40 metų, kartą per metus turėtų pasitikrinti, ar nesilpsta regėjimas. Mat profilaktiškai tikrinantis, galima diagnozuoti ir užkirsti kelią akių ligoms, kurios uždelstos gali sukelti didelių problemų.
– Kokiomis akių ligomis serga šiuolaikiniai vaikai, paaugliai?
– Liūdna, bet tenka konstatuoti, kad apie 40 procentų dabartinių moksleivių turi regos sutrikimų ir nešioja akinius. Pagirtina tvarka, pagal kurią kiekvienas moksleivis, prieš prasidedant mokslo metams, privalo pasitikrinti akis. Tie profilaktiniai patikrinimai – labai naudingi, leidžiantys „sugaudyti“ pasislėpusias vaikų akių ligas.
Dažniausia liga, kurią pastaruoju metu tenka diagnozuoti vaikams, – akių spazmai. Kitaip dar vadinama netikrąja trumparegyste, kuri atsiranda dėl žiūrėjimo iš arti, nes mūsų akys genetiškai pritaikytos žvelgti į tolį. Minėtoji liga ypač būdinga paauglėms mergaitėms. Šiuo atveju didžiausi priešai – kompiuteris ir mobilusis telefonas. O blogiausia, jei „naršoma“ be pertraukų, patamsiais. Taigi jei jūsų vaikas iki išnaktų žaidžia kompiuterinius žaidimus ar, pasilindęs po antklode, mobiliuoju telefonu rašinėja žinutes ir jei jam skauda galvą, pirmiausia kreiptis reikėtų ne į neurologą, o į akių ligų gydytoją. Tai, ko gero, – akių spazmai. Jie gydomi laikantis specialaus režimo arba prirašius akinius.
– O kokios akių ligos kamuoja pagyvenusius žmones?
– Išskirčiau dvi – glaukomą ir kataraktą. Kaip jau minėjau, jei vidutinio amžiaus žmonės reguliariai tikrintųsi akis, glaukomos atvejų gerokai sumažėtų. Priminsiu, kad glaukoma – tai lėtinė liga, ją sukelia padidėjęs vidinis akies spaudimas, kuris pažeidžia regos nervą ir tinklainės ląsteles. Negydant žmogus apanka. Na, o nustačius ankstyvos stadijos glaukomą, jos progresavimas sėkmingai sustabdomas. Nereikia net chirurginės intervencijos – 95-98 proc. atvejų liga sustabdoma vaistais.
– Ar katarakta taip pat gydoma vaistais?
– Ne, katarakta operuojama. Ši liga – akies lęšiuko sudrumstėjimas – taip pat lemia apakimą. Anksčiau, diagnozavus kataraktą, ji išsyk nebuvo operuojama. Dabar, jei tik žmogus jaučia diskomfortą – dėl kataraktos silpniau mato iš arti ar į tolį – jam siūlome operuotis. Juolab kad operuojant, jei tik reikia, tuo pačiu atliekama ir regos korekcija – žmogus iš trumparegio ar toliaregio tampa puikiai matančiu. Jam net akinių nebereikia. Taigi delsti tikrai nereikėtų.
– Pastaruoju metu akinius populiaru keisti kontaktiniais lęšiais. Kaip juos vertinate?
– Kontaktiniai lęšiai – puiki priemonė regėjimui pagerinti. Svarbiausia – laikytis gamintojo nurodytų instrukcijų. Priešingu atveju, akims galite ne pagelbėti, o pakenkti. Niekad nesutiksiu su nuomone, kad lęšius galima nešioti dieną-naktį. Ne, naktį akims reikia leisti pailsėti. Juk mes su drabužiais nemiegame, tai kodėl norime, kad akys puikiai jaustųsi miegodamos su „rūbais“?
– Kaip patekti pas jus – gydytoją oftalmologą Gintarą Slauzgalvį?
– Gavę šeimos gydytojo siuntimą, kreipkitės į Sg konsultacinės klinikos registratūrą (tel.: (8 448) 55220, 8 670 88550) ir užsiregistruokite. Dirbsiu pirmadieniais ir trečiadieniais nuo 8 iki 15 valandos.
Aš nešioju lęšius. Turbūt daugelio jaunų žmonių pasirinkimas yra kontaktiniai lęšiai, o akiniai yra gerai, tiems kam tinka prie bendro įvaizdžio.