
Prieš kelias savaites „Plungė“ rašė apie mūsų skaitytojos Elenos nuogąstavimus dėl randamų nugaišusių kirų Plungės jūros pakrantėje. Moteris nerimavo, kad vienas po kito rasti negyvi paukščiai neprišauktų rimtų bėdų. Šia informacija pasidalijome su Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Telšių departamento Plungės skyriaus vedėju valstybiniu veterinarijos specialistu Alvydu Montvydu. Antradienį išplatinta informacija, jog mūsų mieste užfiksuotas paukščių gripas.
Skaitytojams priminsime, kad pasivaikščiojimus sutvarkyta Plungės jūros pakrante mėgstanti ponia Elena pirmą nugaišusį kirą pastebėjo plūduriuojantį vandenyje. Tuomet pamanė, jog paukštis mirė iš senatvės. Pirmuosius nerimo daigelius moters galvoje pasėjo po kelių dienų pastebėtas dar vienas negyvas kiras vaikų žaidimų aikštelėje prie pakrantės. Įtarimus, kad gali būti kažkas negero sustiprino po kelių dienų rastas dar vienas nugaišęs kiras.
Kaip ir minėta, apie esamą situaciją buvo informuotas A. Montvydas.
Trečiadienį telefonu kalbintas specialistas „Plungei“ sakė, jog gavę mūsų informaciją nurodytose vietose paukščių neberado. „Gal kokie kiti plėšrūs paukščiai nunešė, gal katinas. Bet praėjusią savaitę į laboratoriją buvo išvežti penki nugaišę kirai. Keturiems buvo nustatytas paukščių gripas“, – sakė A. Montvydas. Pasak jo, greičiausiai ir anksčiau rasti negyvi paukščiai buvo užsikrėtę. Tiesa, daugiau informacijos, kad liga būtų išplitusi ar būtų užsikrėtę naminiai paukščiai, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Telšių departamento Plungės skyrius neturi.
Suprantama, dabar paukščių augintojai turi laikytis visų saugumo priemonių, kad užkratas nepasiektų jų ūkių ir ūkelių.
Visų pirma, pasak A. Montvydo, gyventojai, o ypač gyvenantys prie Gondingos HE tvenkinio ir laikantys naminius paukščius, turėtų nesilankyti vietose pažymėtose „Paukščių gripu užkrėsta vieta“, nelesinti laukinių paukščių ir vengti su jais kontakto. „Vietas paženklinome, bet ar suvaldysi žmones“, – abejojo VMVT Plungės skyriaus vedėjas.
Vis tik jei kontaktą su laukiniais paukščiais turėjote, specialistai pataria laikytis griežtos asmens higienos, jokiu būdu nesilankyti naminių paukščių vietose su galimai virusu užteršta avalyne ir rūbais.
Esant galimybei, rekomenduojama apdengti naminių paukščių laikymo ar buvimo vietą, eliminuoti bet kokią kontakto su laukiniais paukščiais galimybę.
Paukščių lesalą laikyti uždarose patalpose taip, kad jis būtų apsaugotas nuo laukinių paukščių, graužikų ir kitų gyvūnų, galinčių pernešti virusą.
Nenaudoti atvirų paviršinių vandens telkinių naminiams paukščiams girdyti.
Daugeliui gali kilti klausimas ar paukščių gripas pavojingas žmonėms? Kaip sakė A. Montvydas, šiuo metu Lietuvoje vyraujantis paukščių gripas žmogaus sveikatai nepavojingas, tačiau, kaip sakoma, atsarga gėdos nedaro. Kad liga neplistų būtina laikytis saugumo priemonių: neliesti rastų nugaišusių arba leisgyvių laukinių paukščių; nelesinti laukinių paukščių iš rankų, vengti kitokio tiesioginio kontakto su laukiniais paukščiais. Vartojant paukštienos gaminius užsikrėsti žmogui pavojaus nėra.
Kaip minėjo V. Montvydas, užsikrėtę paukščiai nustoja lesti, gerti, sunkiai kvėpuoja, pamėlsta jų skiauterės, barzdelės, patinsta galvos ir kaklo audiniai, atsiranda kraujosruvos odoje ir gleivinėse.
Norint išvengti ligos paukštininkystės ūkis turi būti įrengtas taip, kad į jį negalėtų nekontroliuojami patekti pašaliniai asmenys, transporto priemonės, laukiniai, bešeimininkiai ir kiti gyvūnai. Ūkio teritorija turi būti nuolat tvarkoma, joje auganti žolė – šienaujama.