Plungiškiai juokauja, kad mūsų miestas pamažu tampa… Biržais. O šis kraštas yra žinomas dėl ten atsiveriančių smegduobių. Jų pastaruoju metu atsiranda ir Plungėje: prieš kurį laiką duobė atsivėrė rekonstruotoje Laisvės gatvėje, o štai praėjusį ketvirtadienį – A. Jucio.
Interneto platybėse netruko pasklisti informacija apie neįprastą įvykį vienoje iš mūsų miesto pagrindinių gatvių. Užfiksuota, kad A. Jucio gatvėje ties mažąja „Maxima“ atsirado duobė. Ši gatvė – judri, tad nieko keisto, kad nepavyko išvengti to pasekmių: smegduobė „pagavo“ automobilį. Laimei, didesnės eismo nelaimės išvengta.
Smegduobė netrukus buvo užtaisyta, pavojaus vairuotojams kaip ir neliko, tačiau dažnas, žinantis apie šį įvykį, vis dar tą vietą aplenkia ar atidžiau stebi – nesinori juk pakliūti į tokią gaudyklę. O kas gali garantuoti, kad taip nenutiks? Niekas.
Kad nesame nuo to apsaugoti, įsitikinęs ir Plungės rajono savivaldybės administracijos Vietos ūkio skyriaus vedėjas Arvydas Liutika. „Motulė gamta“, – priežastį, kas galėjo lemti smegduobės atsivėrimą gatvėje, nurodė vedėjas. Esą pastarųjų dienų lietaus kiekis, viršijantis visas normas, bėdų pridarė ne vienam. „Mūsų skyriaus darbuotojai pastaruoju metu, atrodo, nieko kito nebedaro, kaip tik važiuoja aiškintis įvairių situacijų, sukeltų gausaus lietaus. Žmonės nepatenkinti, pyksta dėl užlietų namų, kiemų. Bet žiūrėkim, ką turim – anksčiau juk namų valdose augo žolytė, buvo žvyrukas, o dabar visur viskas išklota trinkelėmis. Kur gausus lietus nuteka? Į gatvę… Lietaus nuotekų kanalizacija nespėja visko surinkti, kemšasi“, – gausaus lietaus keliamas problemas dėstė A. Liutika.
Būtent šis gamtos reiškinys esą lėmė ir smegduobės atsiradimą A. Jucio gatvėje. Ši gatvė nėra rekonstruota, čia šiuo metu nevyksta jokie tvarkymo darbai, todėl manyti, kad duobė atsivėrė dėl nesutankinto grunto, netikslinga, kaip ir faktas tas, jog šioje vietoje nėra užfiksuota jokia vandentiekio avarija, kas galbūt galėtų sąlygoti vandens nutekėjimą ir grunto išplovimą. Daug klausimų – mažai atsakymų. Vis dėlto, kaip pastebėta, labiausiai tikėtina, kad tam įtakos turėjo gausūs lietūs. Pasak A. Liutikos, maža ką – gal koks kanalizacijos dangtis nebuvo sandarus, dėl to pateko daugiau vandens ir pan.
Atsivėrusi smegduobė, kaip minėta, netrukus buvo užtaisyta. Kaip teigė A. Liutika, gaisras užgesintas tam kartui. Sudėtinga pasakyti ir tuo labiau atspėti, ar tokio sutvarkymo pakaks. Reikėtų detalesnio vietos ištyrimo. Neįmanoma dabar gatvę uždaryti ir imtis ieškojimų. Pirminė apžiūra padaryta, o profilaktikos turbūt reikia palaukti. Vedėjas supranta žmonių nepasitenkinimą ir kritiką.
„Bėda ta ir yra… Lipdo, lipdo, o ar kas daro tyrimus, kas dedasi po gatve, juk yra ir gruntiniai vandenys, ir vamzdynai. Ar apskritai kas nors daroma toje srityje, ar tik lopo, ir tiek…“ – komentavo viena plungiškė smegduobės A. Jucio gatvėje atsiradimą. A. Liutika sutiko, kad „skūpas“ neretai moka du kartus, tačiau tai, anot jo, nutinka ne dėl noro taupyti, o dėl to, kad tas „skūpumas“ ateina iš lėšų trūkumo. Štai kad ir dėl jau minėtos smegduobės Laisvės gatvėje ties M. K. Čiurlionio gatve. Kaip sakė skyriaus vedėjas, čia situacija išties kelia nerimą, panašu, jog prireiks nemažų finansų problemai tinkamai išspręsti.
Plungės rajono savivaldybės administracijos direktoriaus Mindaugo Kauno pastebėjimu, mieste yra ir daugiau prasivėrusių smegduobių. Dar viena – ir Kalniškių gatvėje.
„Neabejotina, kad visos šios duobės – pasenusios lietaus nuotekų sistemos pasekmė. Kol „Plungės vandenys“ direktorius atostogauja, atitinkami pavedimai skirti Savivaldybės administracijos Vietos ūkio skyriui ir kitiems atsakingiems asmenims“, – situaciją socialiniame tinkle netruko pakomentuoti M. Kaunas.
Administracijos direktoriaus manymu, šios problemos sėdint kabinetuose išspręsti nepavyks: „Per akimirką duobė neatsiranda ir mašina į ją neįkrenta – matant įlinkusią, suplonėjusią vietą asfalte, jau galima imtis priemonių būsimiems nuostoliams išvengti. O siekiant ilgalaikio problemos sprendimo būdo, toms įstaigoms, kurios atsakingos už lietaus nuotekų sistemų tvarkymą, reikia pradėti aktyviai veikti ir savo iniciatyva, o ne tik laukti nurodymų ar pagrūmojimų pirštu.“
Pasak M. Kauno, apžiūrėjus lietaus vandens surinkimo šulinių groteles, akivaizdu, kad jos nevalytos, lietaus nuotekų praktiškai nesurenka, todėl vanduo lieka paviršiuje, gatvės pradeda skęsti. „Kad po žeme lietaus nuotekų problemų operatyviai neišspręsime – tikrai taip, bet tai, kas paviršiuje, padaroma greitai ir nesudėtingai. Tereikia noro, kurio, kaip matau, kai kam pritrūksta“, – mano direktorius.