Žemaičių dailės muziejus plungiškius ir miesto svečius ruošiasi pakviesti į įspūdingas restauruotų Mykolo Oginskio rūmų atidarymo iškilmes.
M. Oginskio rūmai – svarbus mūsų šalies kultūros istorijos paminklas – siejami su garsios Lietuvos didikų Oginskių giminės šviečiamąja, filantropine ir kultūrine veikla. Graži akistata: rūmai išgyvena antrąjį renesansą tuo pačiu metu, kai Europos kultūros visuomenė mini vieno žymiausio Oginskių giminės atstovo kompozitoriaus Mykolo Kleopo Oginskio 250-ąsias gimimo metines. Svarbi Žemaičių dailės muziejaus veiklos sritis – Oginskių paveldo saugojimas, intelektualinių, muzikinių, kultūrinių tradicijų gaivinimas ir puoselėjimas kunigaikščio Mykolo Oginskio rezidencijoje.
Kad ši diena perpinta istorijos įvykių, primins dvaro laikrodinės-oranžerijos bokšte naujai suskambęs varpas, kuris iškilmingai pašventintas, kaip ir praeituose šimtmečiuose, plungiškiams laiką vėl skaičiuos dūžiais…
Žemaičių dailės muziejus gegužės 16 dieną lankytojus pasitiks iškilmingai atverdamas duris į rūmų centrinės dalies atkurtas autentiškas interjero erdves, kuriose bus galima susipažinti su nauja Oginskių istorine ekspozicija, ten veikiančiomis parodomis. Miestelėnus ir svečius džiugins turininga koncertinė, žaidybiniais elementais perpinta, dienos programa, pereinanti į vakarinę, teatralizuotą, šviesos misterija papuoštą, Europos muziejų nakties programą.
Kunigaikščiai Marija ir Mykolas Oginskiai – Plungės Šv. Jono Krikštytojo bažnyčios fundatoriai. Būtent M. Oginskio rūpesčiu 1905 m. pradėta jos statyba, todėl reikšmingas iškilmių momentas – Plungės bažnyčioje aukojamos šv. Mišios už kunigaikščius Oginskius. Po pamaldų bus padėtas gėlių vainikas koplyčioje-mauzoliejuje – Oginskių amžinojo poilsio vietoje Rietave (mauzoliejuje palaidoti Irenėjus Oginskis ir jo žmona Olga bei jų sūnūs Mykolas ir Bogdanas).
Popietę renginiai persikels į M. Oginskio dvaro erdves. Kultūrinė programa tarsi nukels šventės dalyvius į XIX a. pabaigoje parke sklandžiusią muzikinę atmosferą. Didžiajame parteryje parko tylą nuskaidrins Kauno miesto pučiamųjų instrumentų orkestro „Ąžuolynas“ varinių dūdų garsai. Šis kolektyvas daugiau kaip 50 metų puoselėja ir propaguoja pučiamųjų muziką, skatina domėtis profesionalaus muzikavimo tradicijomis. Orkestrui diriguos Ričardas Kukulskis. Muzikinę programą papuoš merginų choreografinė grupė, kuriai vadovauja Stefanija Kazlauskienė. Orkestras reprezentuoja Kauno miestą ne tik Lietuvoje, bet ir mielai laukiamas užsienio koncertų scenose. „Ąžuolynas“ dalyvavo tarptautiniuose pučiamųjų orkestrų festivaliuose Lenkijoje, Šiaurės Airijoje, Prancūzijoje, Suomijoje, Šveicarijoje, Italijoje. Koncerte dalyvaus Kauno valstybinio muzikinio teatro solistė Raminta Vaicekauskaitė (sopranas), plungiškių laukiama viešnia aktorė Virginija Kochanskytė.
Po koncerto lankytojus pakviesime į iškilmingą M. Oginskio dvaro rūmų atidarymo ceremoniją, kurią po daugiau kaip 70 metų vainikuos rūmų atšventinimo ritualas. Joje dalyvaus daug garbių svečių iš Lietuvos ir užsienio. Kartu su plungiškiais šiuo Žemaitijos kultūros ir architektūros paveldo perlu gėrėsis svečiai iš Kultūros ministerijos, Seimo ir Vyriausybės.
Muzikos garsai, kaip ir kunigaikščio M. Oginskio laikais, taps nuolatiniais šventės palydovais. Nutilus vario dūdoms, iškilmių dalyvius tarsi putojančiu taurios muzikos šampanu užlies Lietuvos nacionalinės premijos laureato Čiurlionio kvarteto atliekama muzika improvizuotoje scenoje dvaro žirgyne. Šie muzikantai groja unikaliais XVIII a. italų meistrų instrumentais, kurių skambesio klausėsi tokiose salėse kaip Leipcigo „Gewandhaus“, Amsterdamo „Concertgebouw“, Bonos „Beethovenhaus“, Berlyno „Schauspielhaus“, Paryžiaus „Musée d’Orsay“ ir daugelyje kitų, taip pat prestižiniuose festivaliuose, tarp jų minėtini „Prahos pavasaris“, „Berliner Festwochen“, „Vlaanderen“, „Janačkuv Mai“, „Moravijos ruduo“, Šlėzvigo-Holšteino, „Meranofest“, „Europamusikale“. Čiurlionio kvarteto atlikėjai Jonas Tankevičius (I smuikas), Darius Dikšaitis (II smuikas), Gediminas Dačinskas (altas), Saulius Lipčius (violončelė) Plungės publikai pristatys programą, paruoštą Mykolo Kleopo Oginskio 250-osioms gimimo metinėms paminėti.
Apie šios programos tikslus labai taikliai atsiliepė maestro G. Dačinskas: „Šįmet turime puikią progą paminėti iškilią ir daugiabriaunę politikos bei kultūros asmenybę Mykolą Kleopą Oginskį, o kartu žvilgtelėti ir į save, dažnai labai ribotai ir vis dar provincialiai suvokiančius savo tapatybę ir kultūros istoriją.
Mūsuose dar gajus senais sovietiniais vadovėliais dvelkiantis suvokimas (ar, geriau, nesuvokimas) apie kultūrinį tapatumą, pilietiškumą. Vis dar tarpsta galvose neregimos sienos, senu papratimu skirstančios kultūrą į savą ir tą kitą, „jų“.
Šio koncerto programa tarsi pabandysime suvokti savąją muziką kontekste. Prisiminsime, kad ji skambėjo ir prieš Naujalį ar Čiurlionį. Mykolas Kleopas Oginskis buvo didelis patriotas, tačiau kartu ir kultūrinis pasaulio pilietis. Nuoširdžiai ir smalsiai gilindamasis į muzikos meno paslaptis, asmeniškai bendravo ir muzikavo su daugeliu didžiųjų klasicizmo bei romantizmo kompozitorių ir atlikėjų. Ar jaukus kvarteto muzikavimas Haydno draugijoje, ar Viotti smuiko pamokos, vakarienė dalyvaujant Mozartui ar aštri diskusija su savo dvaro kompozitoriumi Woelfliu – visa tai suteikia galimybę mums tarsi žvilgtelėti į muzikos istoriją M. K. Oginskio akimis.
Šiame koncerte skambės ir pažįstama, ir visai negirdėta muzika, parašyta M. K. Oginskio ir su juo susijusių kompozitorių. Tad išgirskime naujai, juk skambės mūsų muzika. Mūsų Europos muzikos lobynas.“
Žemaičių dailės muziejus – tarptautinės muziejų bendruomenės narys, kiekvienais metais įsijungiantis į Tarptautinės muziejų tarybos inicijuojamą akciją „Europos muziejų naktis“. Šių metų akcijos devizas – „Muziejai darniai visuomenei“. Todėl vakarinės dalies iškilmių programa sudėliota taip, kad kuo daugiau lankytojų galėtų smagiai, netradiciškai ir informatyviai susipažinti su muziejaus veikla bei nusikelti į XIX a. dvaro parko gyvenimą. Tai padaryti padės muziejininkų vedama teatralizuota ekskursija „Gyvieji dvaro paveikslai“, kuriai talkins Žemaitės dramos teatro aktoriai (vadovė Laimutė Pocevičienė).
Naktis ir džiazas – tobulas derinys, ypač jei tai Artūro Noviko džiazo mokyklos ansamblio subtiliai atliekama džiazo vokalinė muzika. Dar kartą visus šventės naktinėtojus pakviesime į rūmų parterį, kuriame džiazuojantys atlikėjai, bežodį garsų žaismą sujungę su naktinio parko garsais, padovanos tik jausmais apčiuopiamus muzikos ir gamtos dermės unikalius sąskambius.
Ir tik vėlai vakare, kai žvaigždžių akys tyliai žiūrės pro parko medžių šakas ir stebėsis, kad ne vien jos jaukiais žiburėliais apšviečia dvaro rūmus, parko takelius, suskambės saksofono virtuozo Petro Vyšniausko, jo sūnaus – talentingo trimitininko ir fliugelhornininko – Dominyko ir perkusininko Arkadijaus Gotesmano nepakartojama muzikinė improvizacija „Polonezas šviesoje“.
Yra dalykų, kurių nevalia praleisti nė vienam plungiškiui. Rūmų atidarymo iškilmės – vienas iš jų. Tai be galo svarbus istorinis momentas Plungės miestui – būkime jo liudytojais.
Jaunimas, ne tik ieškantis istorijos faktų, bet ir norintis aktyviai, netradiciškai praleisti laiką istorinėje dvaro erdvėje bei tikėtis laimėti prizų, jau dabar kviečiamas registruotis nuotykių žaidimui „Oginskių parko labirintas“ elektroniniu paštu nuotykiuzaidimas@gmail.com.